A A A

Test tanich smartwatchy - MyKronoz, Goclever i Manta

PC Format 06/2015
W pewnych sytuacjach korzystanie ze smartfona bywa kłopotliwe lub nietaktowne. Dzięki smartwatchowi możesz kontrolować pracę smartfonu i odczytywać powiadomienia bez wyjmowania urządzenia z kieszeni czy torby lub zerkania na jego ekran. Maciek Płochocki
W artykule:
  • Najważniejsze cechy zegarków
  • Zastosowania smartwatchy
  • Test pięciu urządzeń
  • Tabela z wynikami testów

Moda na smartwatche jeszcze nie wybuchła – nawet na zagranicznych rynkach większą popularnością cieszą się monitory aktywności w formie opaski na rękę (ang. smartband). Taka wykonana z gumy bransoletka śledzi tryb życia właściciela i przedstawia dzienny bilans spalonych kalorii, przebytych kroków, wykonanych ćwiczeń itp. Bardziej zaawansowane modele potrafią wyświetlać godzinę, a po połączeniu ze smartfonem umożliwią rozmowę przez telefon. Nie mają jednak ekranów z prawdziwego zdarzenia, przez co obsługa gadżetu jest ograniczona. Te bariery przełamuje smartwatch. Jest urządzeniem bardziej zaawansowanym technologicznie, wyposażonym w ekran i pełniącym znacznie więcej funkcji.

Budowa zegarka

Z zewnętrz smartwatch nie różni się znacznie od elektronicznego zegarka. Co prawda wymiary koperty są większe niż w przeciętnym czasomierzu, ale już zegarki sportowe mogą się pod względem gabarytów mierzyć ze smartwatchem. Zamiast cyferblatu „sprytny zegarek” ma ekran LCD o przekątnej do 2 cali. Służy on, a jakże, do wyświetlania godziny, ale też wszelkiej maści powiadomień odebranych przez smartfon, z którym zegarek jest połączony. Komunikacja odbywa się przez Bluetooth – raz sparowane urządzenia pozostają w kontakcie non-stop i nawet w przypadku utraty połączenia ponowią je, gdy tylko znajdą się w zasięgu technologii – do 10 metrów.

Większość zegarków pozbawiona jest przycisków, a obsługa urządzenia odbywa się przez wydawanie komend na ekranie dotykowym. Smartwatche rozumieją też polecenia głosowe, ale żaden z aktualnie dostępnych modeli nie komunikuje się w języku polskim. Wyposażenia dopełniają czujniki położenia i ruchu potrzebne np. do monitorowania aktywności noszącego. Najdroższych modeli można używać podczas kąpieli i pływania.

Tak jak klasyczny zegarek, tak i smartwatch może być elementem ubioru i wyrażać osobowość właściciela. W przypadku droższych modeli możliwy jest wybór rodzaju paska – skóry, tworzywa lub metalu. Możesz wybrać też styl wyświetlanej na ekranie tarczy – od prostych i klasycznych, przez nowoczesne cyfrowe, do skomplikowanych kompozycji z kilkoma wskazówkami.

Najważniejsze funkcje

Powiadomienia, jakie smartfon wysyła do zegarka, to np. informacje o przychodzącym połączeniu, nowym SMS-ie, e-mailu, wpisie znajomego na Facebooku, zbliżającym się spotkaniu zapisanym w kalendarzu. Zegarek reaguje także na różnego typu przypomnienia ustawione w telefonie, np. alarmy kalendarza. W każdym z przypadków urządzenie zwraca uwagę noszącego sygnałem dźwiękowym, wibracją i informacją pojawiającą się na ekranie. Użytkownik może powiadomienie odrzucić lub rozwinąć. Na małym ekranie nie mieści się zbyt wiele tekstu, ale dzięki możliwości przewijania zawartości możesz np. przeczytać treść SMS-a.

Komunikowanie się zegarka i smartfona przebiega też w drugą stronę. Możesz np. sterować odtwarzaczem muzyki, aparatem fotograficznym, głośnością dzwonka. Smartwatch przyda się też, gdy nie możesz znaleźć smartfonu – zdalnie uruchomisz sygnał dźwiękowy, który doprowadzi cię do urządzenia.

Aplikacje i dodatki

Zegarki wyposażono w miniaturowe wersje prostych aplikacji znanych ze smartfonów, np. kalendarz, prognozę pogody, kalkulator, dyktafon czy nawigację samochodową. Programy stworzono przy założeniu ograniczenia elementów interfejsu i funkcjonalności, dlatego np. nawigacja samochodowa wyświetla tylko najbliższy manewr zamiast mapy, a kalendarz pozwala tylko na przeglądanie zdarzeń. Bardziej zaawansowane modele zegarków umożliwiają instalowanie w pamięci dodatkowych aplikacji. Wybór nie jest duży i zależy od konkretnego modelu. Przykładem takiego programu jest Endomondo, dostępne w zegarkach z system Android Wear. Program przyda się biegaczom – możesz rozpocząć trening za pomocą zegarka i monitorować bieg na ekranie. Dodatkowo niektóre smartwatche mają wbudowany pulsometr – choć działa on wolno, pozwala sprawdzić przybliżone tętno.

Innym popularnym typem aplikacji są monitory snu. Korzystając z czujnika ruchu wbudowanego w zegarek, aplikacja śledzi senną aktywność użytkownika i rankiem wybudza go w płytkiej fazie snu. Rzadziej spotykane programy służą do obsługi aplikacji biurowej czy komunikatora internetowego. Zegarek pozwoli też wykonywanie i odbieranie połączeń, jeśli posiada wbudowany mikrofon oraz odpowiednią aplikację. Połączenie nawiązujesz, klikając na pulpicie skrót do kontaktu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto