Porady
Wpadła ci w ucho nieznana piosenka?
PC Format 3/2009

Zdarza ci się czasami słyszeć w radiu lub w innym miejscu piosenkę, którą chciałbyś mieć w swoich zbiorach. Pojawi się jednak podstawowy problem. Nie znasz nazwiska jej wykonawcy albo tytułu?

W takiej sytuacji przychodzi z pomocą witryna odSluchane.eu, której zadaniem jest rozpoznanie utworu, a nawet pomoc w odnalezieniu go w internecie w takich popularnych serwisach, jak YouTube.com czy nasz polski odpowiednik Wrzuta.pl.

Jak to działa?

Mechanizm i zasady działania testowanej witryny odSluchane.eu są niezwykle proste oraz łatwe w obsłudze. Wystarczy, że w przybliżeniu określisz, o której godzinie i w jakiej stacji słyszałeś dany utwór. Po chwili serwis wyświetli wszystkie utwory emitowane w radiu w obrębie zaznaczonej przez ciebie godziny, dokładny czas emisji poszukiwanej piosenki oraz bezpośrednie linki do serwisów Wrzuta i YouTube. Pod wskazanymi adresami możesz posłuchać wybranej piosenki. Minusem serwisu może być liczba obsługiwanych rozgłośni, są to: RMF FM, RMF MAXXX, Radio Eska, Radio Zet oraz Antyradio. Jednak z drugiej strony są to najpopularniejsze stacje w Polsce i to ich najczęściej słuchamy w samochodach, w pracy czy centrach handlowych.

Moduły informują użytkownika na bieżąco

Obok wyszukiwarki działają także moduły wyświetlające 5 ostatnich utworów nadawanych w obsługiwanych przez serwis rozgłośniach. Jest także moduł pokazujący emitowane aktualnie w radiu piosenki. Tutaj także obok nazwy utworu jest odnośnik do serwisów gromadzących klipy Wrzuta.pl i YouTube.pl. Serwis jest w dalszym ciągu w wersji beta, a autorzy zapowiadają jego rozwój.

Więcej o serwisie

W ramach serwisu działa forum dyskusyjne, które nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością. Zaletą portalu jest także stale rosnąca baza piosenek. Serwis zbiera dane od września 2008 roku. Na plus należy także zaliczyć intuicyjny interfejs, łatwą obsługę witryny oraz przejrzyste i dokładne wyniki wyszukiwania. Witryna odSluchane.eu to obowiązkowe miejsce dla internautów interesujących się muzyką oraz tych, którzy często słyszą ciekawe utwory, ale później nie mogą sobie przypomnieć tytułu i nazwiska ich wykonawcy. Mamy nadzieje, że serwis będzie nadal rozwijany.

PLUSY:
  • Ciekawy pomysł
  • Informacje o nadawanych utworach
  • Łatwa obsługa
MINUSY:
  • Tylko 5 rozgłośni radiowych


Zobacz również