A A A

Wstaw galerię

PC Format 11/2016
W tym miesiącu przedłużysz ważność serwera z WordPressem w Cal.pl o kolejne 90 dni. A dzięki poradnikowi dowiesz się, jak tworzyć galerie zdjęć, wykorzystując menedżer mediów. Wojciech Nosel


Każdy twórca strony internetowej prędzej czy później staje przed koniecznością dodania galerii zdjęć. Wielu osobom to zadanie wydaje się trudne i mozolne, ale nic bardziej mylnego – tworzenie galerii nigdy nie było tak intuicyjne, a w dodatku nie wymaga to dodatkowych skryptów i wtyczek. Wystarczy domyślny mechanizm WordPressa. Oczywiście jeśli zależy ci na rozbudowanej galerii pełnej efektów i bajerów wizualnych, trzeba sięgnąć po zewnętrzne rozwiązania. Szeroki wybór komercyjnych wtyczek, w cenach od 15 do 29 dolarów znajdziesz pod adresem http://codecanyon.net, w sekcji zawierającej skrypty dla WordPressa.

Darmowy serwer z WordPressem dla czytelników

Pół roku temu rozpoczęliśmy wspólną akcję PC Formatu z firmą hostingową Cal.pl, dzięki której możesz korzystać za darmo nawet przez rok z serwera o pojemności 5 GB – bez limitu transferu i z preinstalowanym WordPressem. W poprzednich odcinkach oprócz procesu rejestracji konta opisywaliśmy, jak skonfigurować skrypt, zainstalować nowe motywy graficzne i w jaki sposób zarządzać kontami użytkowników. Archiwalne wydania możesz zamówić, kontaktując się z działem prenumeraty. Wystarczy zadzwonić pod numer 67 354 16 05 lub 67 210 86 05.

Jak utworzyć prostą galerię zdjęć

W poradniku pokazujemy, jak wykorzystując wbudowany menedżer multimediów WordPressa, utworzyć galerię fotografii.


Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPressa i z lewego menu wybierz kolejno Wpisy i Wszystkie wpisy:Z listy opublikowanych wpisów wybierz ten, w którym chcesz umieścić galerię. Najedź kursorem na tytuł wpisu, i kliknij odnośnik Edytuj. Jeżeli chcesz wstawić galerię w nowym wpisie na stronie, kliknij przycisk Dodaj nowy.


Teraz kliknij kursorem myszy w okienku edycji treści wpisu w miejscu, w którym docelowo ma zostać wstawiona galeria. W naszym przykładzie galeria zostanie dodana na końcu wpisu. Po ustawieniu kursora kliknij przycisk Dodaj medium widoczny pod tytułem wpisu.


Otworzy się okno z biblioteką multimediów. W lewej części okna kliknij odnośnik Utwórz galerię, a następnie wybierz zakładkę Dodaj pliki. Jeżeli chcesz utworzyć galerię zdjęć z przesłanych wcześniej obrazów, możesz je od razu zaznaczyć w zakładce Biblioteka mediów.


W zakładce Dodaj pliki kliknij przycisk Wybierz pliki i wskaż na dysku fotografie, które mają zostać przesłane na serwer. Możesz też bezpośrednio przeciągnąć je do okna biblioteki mediów, np.:


Pamiętaj, że waga pojedynczego pliku nie może przekraczać 2 megabajtów. Po przesłaniu plików na serwer wszystkie będą automatycznie zaznaczone. Możesz już utworzyć z nich galerię. Dodaj jej nazwę w polu Tytuł, i krótki opis, po czym kliknij Stwórz nową galerię.W kolejnym kroku Edytuj galerię możesz zmienić kolejność zdjęć, przeciągając je kursorem myszy. Każdą fotografię możesz wzbogacić indywidualnym opisem, np. dodając komentarz dotyczący miejsca pobytu. W tym celu należy kliknąć pole Podpisz ten obrazek pod wybraną miniaturą. W sekcji Ustawienia galerii rozwiń listę Kolumny i określ, na ile kolumn ma być podzielona galeria, a następnie po rozwinięciu listy Rozmiar wybierz wielkość miniaturek. Potem użyj polecenia Wstaw galerię.


Twoja galeria jest gotowa. Aby powrócić do wprowadzania zmian, kliknij obszar galerii, a następnie naciśnij ikonę Edytuj, aby otworzyć edytor.


Aby zapisać galerię we wpisie, kliknij przycisk Zaktualizuj. Jeśli tworzyłeś nowy wpis, naciśnij Opublikuj.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto