A A A

Wykresy z sieci

PC Format 08/2011
W internecie jest wiele ciekawych narzędzi do tworzenia efektownych wykresów i infografik z ogólnodostępnych danych statystycznych. Możesz je z powodzeniem wykorzystać do urozmaicenia drukowanego raportu lub własnej prezentacji w PowerPoincie. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Na stronie StatPlanet (http://pcformat.pl/u/142) znajdziesz kilkadziesiąt zestawień informacji dotyczących całego świata, ujętych w efektowny interfejs wizualizacyjny. Składa się na niego wykres i mapa pokazująca rozkład przestrzenny danego wskaźnika. Wygenerowane tam infografiki jednym kliknięciem pobierzesz jako obrazek, który da się osadzić w prezentacji lub w dokumencie tekstowym. Warto zapoznać się także z serwisem z laboratoriów IBM (http://pcformat.pl/u/143). Można tam wyszukiwać informacje spośród kilkudziesięciu tysięcy zestawień przesłanych przez użytkowników, które automatycznie są konwertowane na wykresy słupkowe lub kołowe.

Poza tym w internecie są serwisy ułatwiające tworzenie wykresów z własnych informacji. Na przykład na stronie Chartgo (http://pcformat.pl/u/144) można błyskawicznie utworzyć prosty wykres kołowy lub liniowy, a następnie pokazać go na Facebooku, stronie WWW czy po prostu ściągnąć plik na dysk. Podobne narzędzie, tylko nieco bardziej rozbudowane, znajdziesz na stronie http://pcformat.pl/u/145. W warsztacie pokażemy krok po kroku, w jaki sposób korzystać z serwisu StatPlanet, który jest najciekawszy i najbardziej funkcjonalny.

Generowanie wykresów i infografik w serwisie StatPlanet

W warsztacie wykorzystamy domyślny zestaw danych, czyli informację o liczbie telefonów komórkowych na 100 mieszkańców.


Wejdź na stronę http://pcformat.pl/u/142. Znajdź w lewym górnym rogu listę Mobile and Telephone, rozwiń ją i z menu wybierz dowolny zestaw interesujących cię danych. Ekran jest podzielony na dwa obszary. W dolnej części jest mapa, na której kolorem zilustrowano natężenie danej cechy obecnie – w naszym przykładzie liczba telefonów komórkowych. Na górze jest miejsce na wykres, który pokazuje zmianę wybranej cechy w czasie. Aby wyświetlić wykres dla Polski, kliknij nasz kraj na mapie.


Na wykresie możesz porównać kraje. Aby dodać państwo do grafiki, kliknij je na mapie. W ten sposób możesz umieścić wiele krajów na jednym wykresie. Po naprowadzeniu kursora myszy na określone państwo zobaczysz podgląd wartości liczbowej. Aby usunąć państwo z wykresu, ponownie kliknij je myszą.


Jeśli nie odpowiada ci standardowy wykres liniowy, który pokazuje zmianę cech w czasie, możesz przełączyć się do wykresu słupkowego, który ilustruje, jakie natężenie ma dana cecha w chwili obecnej we wszystkich krajach. Służą do tego przyciski ulokowane nad wykresem. Zaznaczone w 4 kroku kraje będą wyróżnione.


Obszar swoich poszukiwań możesz ograniczyć do wybranego regionu, np. Europy. Znajdź w prawym górnym rogu listę All Regions, rozwiń ją i zaznacz Europe & Central Asia. Z wykresu słupkowego znikną wszystkie państwa, których nie ma na widocznym fragmencie mapy.StatPlanet obok aktualnych informacji udostępnia dane z ostatnich kilkunastu lat. Możesz obejrzeć je w formie efektownej animacji, pokazującej w naszym przykładzie, jak rosła liczba telefonów komórkowych. Aby uruchomić animację, kliknij przycisk ulokowany na dole mapy.


Zarówno wykresy, jak i mapy można ściągać z serwisu w formie obrazu rastrowego. Jeśli chcesz pobrać wizualizację na dysk, kliknij ikonę ze strzałką w dół, na palecie narzędzi na dole z lewej strony mapy.


Jeśli chcesz pobrać mapę, w oknie, które się pojawi, kliknij Export map. Jeśli chcesz pobrać wykres, kliknij Export graph. Możesz także pobrać same dane liczbowe użyte do wygenerowania wykresu, klikając Export data.


Domyślnie generowane są pliki o długości boku 1024 px. Gdy potrzebujesz większej rozdzielczości, np. by wydrukować plakat, na palecie narzędzi kliknij ikonę z kluczem narzędziowym. Następnie w oknie kliknij zakładkę Export i za pomocą suwaka Image width ustaw potrzebny rozmiar (maks. 2500 px).


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto