A A A

Wymiana laptopa

PC Format 04/2014
Komputer nie jest wieczny. Gdy nadejdzie czas jego wymiany, musisz zapoznać się z tym, co aktualnie oferują producenci, wybrać odpowiedni sprzęt i bezpiecznie przenieść dane. Podpowiadamy, jak to najlepiej zrobić. GRZEGORZ łUKASIK, SEBASTIAN MALINOWSKI, MACIEJ PIOTROWSKI


Sprzęt komputerowy podlega cyklicznej wymianie, i to z kilku powodów. Po pierwsze, szybko się starzeje, bo nowe, coraz bardziej obciążające aplikacje działają na nim coraz wolniej. Po drugie, z czasem psuje się do tego stopnia, że naprawa jest zbyt kosztowna. Zmieniają się też nasze potrzeby, na przykład kiedyś był nam potrzebny sprzęt do korzystania z internetu, dziś chcemy pracować z fotografiami czy filmami, a to wymaga większej wydajności. Trzecim powodem jest to, że nowe urządzenia są naprawdę coraz ciekawsze i przyjemniejsze w użytkowaniu.

Zakup sprzętu to jednak nie koniec, lecz dopiero początek przesiadki. W wielu przypadkach trzeba przenieść tysiące plików: dokumenty, zdjęcia, pocztę, zakładki, hasła i wiele innych, z których istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy. Proces przenoszenia tych wszystkich danych trzeba więc dobrze przemyśleć, a później zrobić to w skuteczny sposób.

Po udanej przesiadce na nowy sprzęt warto przynajmniej na kilka dni czy tygodni pozostawić stary – to na wszelki wypadek, gdyby się okazało, że jednak o czymś zapomniałeś. Ale trzymanie go w nieskończoność nie ma większego sensu. Z czasem tak się zestarzeje, że nawet jego uruchomienie nie będzie możliwe. Lepiej go komuś oddać, wyrzucić do elektrośmieci albo sprzedać.

W każdym z tych przypadków musisz pamiętać, by na dysku nie zostawiać swoich danych. Trzeba je usunąć choćby darmowymi narzędziami do pezpowrotnego kasowania plików. Jeśli na dysku znajduje się specjalna partycja z wersją instalacyjną systemu, uważaj, by jej nie usunąć – najlepiej przywrócić system do stanu fabrycznego, by nadawał się do użytku. Pokazujemy, jak to wszystko wykonać.

Jeśli jednak zdecydujesz się sprzedać sprzęt, może okazać się to dość trudne, bo na kilkuletniego laptopa będzie mało chętnych. Oczywiście problem rozwiązuje licytacja od złotówki, co działa nawet w przypadku uszkodzonego sprzętu. Ale może się okazać, że otrzymasz za niego 100
czy 200 zł.

Znacznie korzystniej pozbędziesz się pojedynczych komponentów: dysku, pamięci, ekranu, płyty głównej czy innych podzespołów. Oczywiście są też elementy mniej „chodliwe”, szczególnie jeśli pochodzą z mało popularnych laptopów. Ale ostatecznie może okazać się, że na podzespołach zarobisz o wiele więcej, niż mógłbyś dostać za taki komputer w całości. W ten sposób zamkniesz „cykl życia” komputera, a odzyskane środki będziesz mógł przeznaczyć na kolejny nowy sprzęt.

1. Udany zakup

JAK WYBRAĆ NOWY MODEL LAPTOPA
Obecnie mamy na rynku kilka kategorii mobilnych komputerów. Zamiast przyjmować uproszczone kryterium cenowe, lepiej szukać sprzętu w konkretnej, odpowiadającej twoim potrzebom kategorii. Wśród notebooków do domu są przynajmniej trzy takie kategorie: tani sprzęt do korzystania z sieci, uniwersalne laptopy nadające się do okazjonalnego grania, a także wydajne modele, których zastosowaniem są gry. Jeśli wolisz sprzęt bardziej mobilny, poszukaj uniwersalnego ultrabooka lub komputera z odłączaną klawiaturą. A jeśli dużo czytasz i oglądasz, być może nie potrzebujesz laptopa, bo najlepszy dla ciebie będzie tablet z Windows?

2. Łatwa migracja

PRZENIESIENIE DANYCH NA NOWY KOMPUTER
To wyzwanie dla niektórych większe niż sam zakup komputera, szczególnie jeśli mamy na dysku ważne dokumenty, zdjęcia z wielu lat czy kolekcje muzyczne. Ale nawet zakładając, że masz porządek w plikach, nie uda ci się łatwo przenieść wszystkiego. Na przykład programy instalowane na nowym sprzęcie nie będą miały wprowadzonych kluczy aktywacyjnych – odzyskasz je łatwo ze starego systemu za pomocą programu MyKeyFinder 2014. Ważne dla ciebie mogą być też hasła czy zakładki przeglądarek – również pokazujemy prosty sposób ich przeniesienia na nowy system.

3. Skuteczne kasowanie danych

OCHRONA WŁASNEJ PRYWATNOŚCI
W czasach, gdy wszystkie informacje łatwo rozprzestrzeniają się w internecie, zabezpieczanie osobistych informacji nabiera coraz większego znaczenia. Dlatego cokolwiek stanie się z twoim starym laptopem (sprzedasz, oddasz, wyrzucisz), musisz być pewien, że twoje dane nie dostaną się w niepowołane ręce. Pół biedy, jeśli są to zdjęcia czy muzyka. Gorzej, gdy na dysku pozostaną dokumenty z danymi osobowymi, na podstawie których ktoś może np. wziąć kredyt na twoje nazwisko. Proponujemy program Remo File Eraser, który rozwiąże takie problemy raz na zawsze. Nie tylko czyści partycje lub całe dyski, ale także wielokro-tnie nadpisuje dane, by nie dało się ich odzyskać.

4. Korzystna sprzedaż

CO ZROBIĆ ZE STARYM KOMPUTEREM?
Takie pytanie zadaje sobie niejeden posiadacz nowego laptopa, który ma problem z pozbyciem się starego sprzętu. Wyrzucić szkoda, sprzedawać za grosze nie warto. Jednym z dobrych pomysłów może być to, by rozłożyć go na części, na co będziesz potrzebował trochę czasu, ale przynajmniej poznasz anatomię sprzętu. Ekran czy płyta główna to podzespoły kosztujące kilkaset złotych – jeśli są sprawne, to na pewno znajdziesz na nie chętnych, którzy chcieliby uniknąć kontaktów z drogim serwisem producenta. A uniwersalne podzespoły, pasujące do wszystkich laptopów (dysk, pamięć, procesor) sprzedasz praktycznie od ręki. W ten sposób za części można zyskać prawie 1000 zł.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
4 marca 2014, 12:16
Witam! Artykuł ten w sumie nie jest zły. Aczkolwiek dla mnie bardziej przydatny byłby w zeszłym roku (w marcu - kwietniu), kiedy to wymieniałem starego i wysłużonego już "Asusa F3Sg" na "Lenovo G580AH". To tyle w kwestii głównej tematyki numeru 04/2014.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto