PC Format 9/2007 - artykuły

Przenośne dwa rdzenie
Przenośne dwa rdzenie
Test notebooków
Jeszcze kilkanaście miesięcy temu na komputer przenośny z dwurdzeniowym procesorem mogli sobie pozwolić wyłącznie zamożniejsi użytkownicy. Dzisiaj przyzwoitą konfi gurację tego typu można nabyć już w cenie od 3000 do 3500 złotych. Czy takie notebooki mogą zastąpić stacjonarne pecety?

Więcej przestrzeni
Więcej przestrzeni
Test menedżerów wirtualnych pulpitów
Pulpit Windows ma ograniczoną powierzchnię, a przydałoby się więcej miejsca na okna folderów i aplikacji. Jeśli odczuwasz potrzebę rozbudowania pola roboczego, skorzystaj z oprogramowania tworzącego w systemie wirtualne pulpity. Przetestowaliśmy aż 16 takich aplikacji, żebyś miał z czego wybierać. A kiedy już się na którąś zdecydujesz, zyskasz nie tylko więcej przestrzeni, ale i nowe możliwości.

Anonimowo i bezpiecznie
Anonimowo i bezpiecznie
Bezpiecznie w internecie
Internet jest niewątpliwie skarbnicą wiedzy i rozrywki, ale jest także pełen zagrożeń. Z pewnością nieraz słyszałeś tego typu ostrzeżenia. Bez obaw, nie będziemy straszyć. Wręcz przeciwnie. Pokażemy, że możesz korzystać z internetu zupełnie bezpiecznie i na dodatek anonimowo. Zobaczysz także, jak pobierać pliki audio i wideo, nie łamiąc prawa.

Szybki montaż
Szybki montaż
Opracowywanie plików wideo
Moc obliczeniowa dzisiejszych komputerów w zupełności wystarcza nawet do zaawansowanej edycji plików wideo. Profesjonalne opracowanie wideo wymaga często odpowiednich i drogich aplikacji, a także mnóstwa czasu. Tymczasem ciekawe rezultaty możesz uzyskać zupełnie za darmo i niewielkim nakładem sił.

Jak się pozbyć natrętów
Jak się pozbyć natrętów
Blokowanie reklam na WWW i w programach
Reklamy w internecie. Krzykliwe animacje, które się wyświetlają zaraz po otwarciu witryny, zasłaniając przy okazji całą jej zawartość, przesuwające się razem z kursorem i odporne na próby ich wyłączenia. Dają się we znaki niejednemu internaucie. Pokazujemy, jak się ich pozbyć.


Internet z komórki
Internet z komórki
Dostęp do internetu na laptopie przez sieci GSM
Operatorzy komórkowi umożliwiają korzystanie z internetu wszędzie tam, gdzie jest zasięg ich sieci. Prędkości przesyłania danych zależą od tego, w którym miejscu Polski się znajdujesz i jakie możliwości ma modem zapewniający dostęp do sieci.

Jak powstaje Wiedźmin
Jak powstaje Wiedźmin
Proces produkcji gier komputerowych
W warszawskim studiu CD Projekt Red powstaje gra komputerowa o największym budżecie w historii rodzimego przemysłu gier 20 mln złotych. Oto poszczególne etapy produkcji "Wiedźmina", który zamierza podbić nie tylko polski rynek.

Sztuczne gadanie
Sztuczne gadanie
Jak powstaje i działa syntezator mowy
Tworzenie syntezatora mowy rozpoczyna się od nagrania głosu profesjonalnego lektora. Potem przystępują do pracy specjaliści od algorytmów sztucznej inteligencji.

Naprawa w trzy dni
Naprawa w trzy dni
Centrum serwisowe Acera w Brnie
W centrum serwisowym Acera naprawia się codziennie ok. 1500 komputerów i innych urządzeń. Trafiają tam z pięciu krajów także z Polski.

Centrino Duo po nowemu
Centrino Duo po nowemu
Notebookowa platforma Centrino Duo (Santa Rosa)
Niewiele ponad rok temu zadebiutowała mobilna platforma Intel Centrino Duo. W maju tego roku została gruntownie odświeżona. W nowej wersji, roboczo nazywanej Santa Rosa, przede wszystkim unowocześniono komponenty współpracujące z procesorem. Notebook skonstruowany na platformie Santa Rosa ma być bardziej wydajny i zużywać mniej energii.

Solidny dysk
Solidny dysk
Dyski SSD zalety, możliwości, zastosowanie
Dyski twarde mają coraz większą pojemność, są szybsze i bardziej niezawodne, ale i tak nie mogą sprostać wielu zadaniom. Stosowane w nich mechaniczne elementy ograniczają szybkość zapisu i odczytu danych, łatwo też je uszkodzić. Tych wad nie mają dyski SSD, potencjalni następcy napędów HDD.

Porównaj i wybierz
Porównaj i wybierz
Test telefonów z segmentu middle-end
Przetestowaliśmy dwa telefony z grupy middle-end. Oba są dostępne w Erze oraz Plusie, a Sony Ericsson także w Orange kosztują od 1 zł przy podpisaniu umowy na co najmniej 12 miesięcy. Ostateczna cena zależy od wysokości abonamentu.

Zawsze na czasie
Zawsze na czasie
Aktualizacja softwareu w telefonie komórkowym
Jeśli masz komórkę Sony Ericsson lub smartfon Nokii, możesz sam zaktualizować oprogramowanie telefonu. Warto to zrobić, by zapewnić bezpieczeństwo swoim danym, usunąć niedociągnięcia lub dodać do menu nowe funkcje.

Przyjazny doradca
Przyjazny doradca
Przydatność internetu podczas zakupu nieruchomości
Kupno mieszkania czy domu to jedna z poważniejszych decyzji w życiu. Planując zakup nieruchomości, warto wziąć pod uwagę nie tylko własne marzenia. Pokażemy, jak pomocny może się okazać internet.

Odbiornik dyskowy
Odbiornik dyskowy
Nagrywanie radia internetowego na dysk twardy
Komputer służy już niemal do wszystkiego. Dlaczego więc nie wykorzystać go do odtwarzania audycji radiowych? Pokazujemy, jak zrobić radio z peceta.

Nadzór nad P2P
Nadzór nad P2P
Zdalne korzystanie z programu eMule
W twoim komputerze działa eMule, ciągle pobierając pliki z internetu. Skąd masz mieć pewność, że wszystko działa poprawnie, kiedy jesteś w szkole, w pracy czy na wakacjach? Zapewni ci ją zdalny dostęp do programu.

Ulubione zawsze pod ręką
Ulubione zawsze pod ręką
Kolekcjonowanie przydatnych stron WWW
Chcesz mieć łatwy dostęp do swoich ulubionych witryn, udostępniać innym internautom własną kolekcję ciekawych stron i korzystać z ich adresów WWW? Załóż konto w jednym z serwisów społecznościowych, które właśnie w tym celu zostały stworzone.

Niezmienny adres IP
Niezmienny adres IP
Jak korzystać z DynDNS
Dostawca internetu, z którego usług korzystasz, przydziela wyłącznie dynamiczne adresy IP, zmieniające się w najmniej oczekiwanym momencie i bardzo utrudniające korzystanie z sieci. Nie masz możliwości wybrania takiego dostawcy, który zapewnia IP statyczny. I nie musisz. Skorzystaj za darmo z usługi DynDNS.

Usuń niepotrzebne
Usuń niepotrzebne
Usuwanie zbędnych elementów z płyt DVD
Oryginalny film nagrany na dwuwarstwowej płycie DVD możesz skopiować na płytę jednowarstwową, nie tracąc jego jakości. Wystarczy go pozbawić zbędnych dodatków, jak napisy czy wersje językowe, oraz zabezpieczeń.

Wideo w sieci
Wideo w sieci
Test kamer internetowych
Przez internet możemy przesyłać już nie tylko tekst i głos, ale także obraz. Skorzystanie z tej ostatniej opcji jest równie proste, jak tanie, dzięki zainstalowanej w komputerze kamerze internetowej.

Szmaragdowe okna
Szmaragdowe okna
Funkcjonalny i efektowny pulpit w Linuksie
Emerald po angielsku znaczy szmaragd, a ten błyszczy i połyskuje. Właśnie takie mogą się stać okna w systemie Linux, jeśli użyjesz dekoratora Emerald. Ale dopiero gdy połączysz go z programem Beryl, twój pulpit nabierze blasku, a praca z Linuksem stanie się prawdziwą przyjemnością.

Odczytywanie z rejestru
Odczytywanie z rejestru
Skrypty w Windows (cz. 2)
Skrypty to potężne narzędzie nie tylko dla administratorów Windows. Dzięki nim możesz łatwo modyfikować dowolne ustawienia systemu. Tym razem poznasz sposoby modyfikacji rejestru Windows.

Profesjonalnie i naukowo
Profesjonalnie i naukowo
Automatyczne edytorskie funkcje Worda 2007
Najnowszy Word 2007 to wszechstronne narzędzie do tworzenia dowolnych publikacji, zarówno elektronicznych, jak i drukowanych. Poznaj i wykorzystaj możliwości tego edytora tekstu, które automatyzują uciążliwe etapy tworzenia długich dokumentów, np. prac dyplomowych.

Coś nie pasuje?
Coś nie pasuje?
Które programy nie będą działały w Windows Vista
Zanim się zdecydujesz na nowy system Windows Vista, sprawdź, czego nie uda ci się w nim zainstalować. Nie chcemy nikogo straszyć ani zniechęcać do przesiadki, jednak z pewnością masz swoje ulubione programy, które w Viście mogą nie działać.

Tajne przez poufne
Tajne przez poufne
Skuteczne szyfrowanie danych
Dane na twoim dysku twardym mogą być wykorzystane przeciwko tobie. Łatwo się przed tym uchronisz, stosując szyfrowanie. Zapewniamy, że możesz skorzystać z bardzo silnych algorytmów szyfrujących bez potrzeby kupowania specjalizowanych komercyjnych programów.

Radiatory jak nowe
Radiatory jak nowe
Chłodzenie pamięci karty graficznej
Na pamięciach większości kart graficznych nie ma radiatorów chłodzących. Jeśli zamierzasz podkręcać kartę, musisz jej wszystkie kości pamięci w takie radiatory wyposażyć. Nie oznacza to jednak, że trzeba je kupować. Wykonasz je sam, wykorzystując do tego nieużywany radiator ze starego procesora.

Ochrona przed kurzem
Ochrona przed kurzem
Montowanie w komputerze filtra przeciwpyłowego
Zainstalowane w komputerze wentylatory usprawniają obieg powietrza wewnątrz obudowy, chłodząc poszczególne elementy. Wraz w powietrzem wędruje jednak kurz, który osiadając na wewnętrznych komponentach, utrudnia ich chłodzenie. Błędne koło? Tak, ale można z niego wybrnąć, stosując filtry przeciwpyłowe.

Połączenie bez kabli
Połączenie bez kabli
Jak wyposażyć komputer w porty IrDA i Bluetooth
Bezprzewodowa wymiana danych zyskuje coraz większą popularność. Większość urządzeń, m.in. notebooki, jest obecnie wyposażona w port podczerwieni albo Bluetooth umożliwiający korzystanie z takiej wymiany. Jednak starsze komputery nie mają odpowiednich interfejsów. Nie oznacza to jednak, że nie można ich przystosować do pracy w charakterze urządzeń bezprzewodowych.

Świadomy wybór stron WWW
Świadomy wybór stron WWW
Bezpiecznie w internecie
Gdy korzystasz z przeglądarki WWW, interesuje cię wyłącznie treść przeglądanych stron. Nie sprawdzasz, jak jest zbudowana strona i jaki zawiera kod. Tymczasem dwie bardzo podobnie wyglądające witryny mogą się od siebie bardzo różnić głównie pod względem obecności w nich złośliwego kodu czy np. odsyłaczy do złośliwego oprogramowania szpiegowskiego bądź reklamowego.

Anonimowe peer-to-peer
Anonimowe peer-to-peer
Bezpiecznie w internecie
Jeżeli już korzystasz z sieci P2P, w których każdy połączony użytkownik wymienia się z innymi dowolnymi plikami, warto się zatroszczyć o ochronę własnych danych. Anonimowe używanie sieci P2P jest jak najbardziej możliwe, wystarczy skorzystać z tzw. anonimowych serwerów proxy.

Muzyka bez ryzyka
Muzyka bez ryzyka
Bezpiecznie w internecie
Pobieranie muzyki z internetu nie musi się wiązać z korzystaniem z nielegalnych sieci wymiany plików czy piractwem komputerowym. W internecie istnieje wiele miejsc, gdzie muzyka jest nadawana w postaci strumieni danych audio, niejako na żywo, oczywiście zupełnie legalnie. Takie strumienie możesz nagrać na dysk.

Wideo na żądanie
Wideo na żądanie
Bezpiecznie w internecie
Witryn internetowych, na których możesz oglądać nagrania wideo i inne filmy, jest mnóstwo, a ilość materiału filmowego zebranego choćby na najpopularniejszych serwisach, takich jak YouTube.com czy Google Video, starczy na całe lata oglądania. Dzięki przedstawionym przez nas wskazówkom bez większych problemów, a także bez obaw o łamanie czyichkolwiek praw autorskich, będziesz mógł zapisać odtwarzany film na dysku.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto