PC Format 11/2007 - artykuły

Grafika z przyszłością
Grafika z przyszłością
Test popularnych kart graficznych
Przed niespełna rokiem pojawiły się pierwsze układy graficzne zgodne sprzętowo z interfejsem DirectX 10. W czasie, jaki dotąd minął, zadebiutowało na rynku niewiele gier wykorzystujących jego możliwości. Jednak producenci układów graficznych zdążyli już zaprezentować kompletne linie produktów zgodnych z DirectX 10. Sprawdziliśmy, czego można się spodziewać po najnowszych kartach graficznych.

Do you speak..?
Do you speak..?
Test programów do nauki języka angielskiego
Język angielski szturmuje niemal wszystkie dziedziny życia. Chcesz mieć dobrą pracę? Ucz się angielskiego. Chcesz wyjechać za granicę? Musisz znać angielski. Rynek oferuje rozmaite metody nauki. Przetestowaliśmy komputerowe kursy nauki języka Szekspira, aby ułatwić ci wybór odpowiedniej formy edukacji w tej dziedzinie.

Twój komputer zawsze sprawny
Twój komputer zawsze sprawny
Niezawodny pecet
Łatwiej zapobiegać niż leczyć. To znane powiedzenie świetnie się sprawdza w przypadku komputera. Istnieje mnóstwo prostych w użyciu, bezpłatnych narzędzi do diagnozowania jego pracy. Trzeba tylko chcieć i umieć z nich korzystać.

Obejrzeć film
Obejrzeć film
Test programów do odtwarzania plików wideo
Teoretycznie, by obejrzeć film na komputerze, wystarczy mieć plik z filmem i program do odtwarzania. Niestety, mnogość formatów wideo powoduje, że jedynie nieliczne playery potrafią sprostać zadaniu i odtworzyć (prawie) każdy plik wideo.

Więcej możliwości
Więcej możliwości
Dodatki do komunikatorów internetowych
Spodziewasz się po komunikatorach coraz więcej, a pomysły ich autorów nie zaspokajają twoich oczekiwań? Licz na siebie. Rozbuduj dobrze ci znaną aplikację za pomocą wtyczek. Prezentujemy ciekawe rozszerzenia i funkcjonalne dodatki do trzech popularnych programów komunikacyjnych.


Telefon pod kontrolą
Telefon pod kontrolą
Śledzenie kosztów usług komórkowych
Użytkownicy komórek mogą sprawdzać bezpośrednio z telefonu stan konta i okres jego ważności, liczbę minut czy SMS-ów, jakie w ramach swojej taryfy mają do wykorzystania. Więcej informacji o własnych wydatkach na usługi GSM i dodatkowe możliwości zarządzania nimi znajdą na stronach internetowych swoich operatorów.

Uniwersalna maszyna
Uniwersalna maszyna
Wielofunkcyjna drukarka do domu
Skaner, drukarka, a do tego kserokopiarka i jeszcze faks na twoim biurku znacznie poszerzą możliwości wykorzystania komputera. Nie ma obawy, że zajmą zbyt dużo miejsca, bo można je kupić niedrogo! jako jedno urządzenie. Najnowsze takie kombajny są wyposażone w przydatne dodatkowe funkcje.

Szybciej i dalej
Szybciej i dalej
Standard sieci Wi-Fi 802.11n
Dzięki łączności bezprzewodowej Wi-Fi masz dostęp do internetu lub wewnętrznej domowej sieci z dowolnego miejsca w mieszkaniu. Co ważne bez żadnych kabli. Niestety, obecne parametry techniczne dla tej metody komunikacji słabo się sprawdzają na przykład przy przesyłaniu dużych ilości danych audio-wideo. Sytuację tę zmieni nowy standard Wi-Fi 802.11n.

Nowoczesne radio
Nowoczesne radio
Komputery w rozgłośni radiowej RMF FM
RMF FM to obecnie 10 stacji radiowych. Aż siedem rozgłośni jest dostępnych tylko w internecie, a jedna z nich nadaje oprócz muzyki także obraz. Oczywiście komputery stanowią tutaj podstawowe narzędzia pracy.

Tańsze rozmowy
Tańsze rozmowy
Obniżanie wydatków na telefon stacjonarny
Comiesięczne rachunki za korzystanie z telefonu stacjonarnego można obniżać na wiele sposobów, i to bez ograniczania czasu rozmów. Nie jest też konieczna zmiana operatora. Najlepiej wybrać inną taryfę dotychczasowego dostawcy usług telekomunikacyjnych lub nawiązywać połączenia przez numery dostępowe.

Praktyczne dodatki
Praktyczne dodatki
Przegląd akcesoriów do telefonów komórkowych
Wśród komórkowych akcesoriów znajdziesz gadżety bardzo praktyczne i pomysłowe, ale też takie, których przeznaczenia trudno się domyślić. Wybraliśmy i prezentujemy najciekawsze propozycje, przydatne dla większości użytkowników komórek.

Ciekawy design
Ciekawy design
Test komórek w niestandardowych obudowach
Dwie testowane komórki wyróżniają się spośród innych modeli głównie wyglądem. Ich wyposażenie natomiast jest zbliżone do pozostałych: mają wbudowany aparat cyfrowy i odtwarzacz muzyki, mogą też służyć do wykonywania połączeń wideo.

Śmiejmy się!
Śmiejmy się!
Humorystyczne serwisy w internecie
Śmiech to zdrowie. Truizm? Może, ale podobno śmiejąc się, wyzwalamy w naszym organizmie endorfinę, zwaną hormonem szczęścia. Recepta na szczęście jest zatem prosta. Zapraszamy na wędrówkę po zabawnych witrynach, które wprowadzą cię w dobry nastrój.

230 V bez zakłóceń
230 V bez zakłóceń
Zasilacze UPS
Komputer jest wrażliwy na awarie zasilania. Krótka przerwa w dopływie prądu może poważnie zakłócić jego pracę, a nawet spowodować utratę danych. Istnieje jednak prosty i niedrogi sposób zabezpieczenia go przed tym użycie zasilacza UPS.

Dzwoń taniej!
Dzwoń taniej!
Korzystanie z rozmów głosowych w GG
Stałe łącze możesz wykorzystać jako telefon. Wystarczy program, mikrofon i słuchawki. Połączenia między komputerami są darmowe. Oszczędzasz też na telefonach stacjonarnych i komórkowych.

Superprzeglądarki
Superprzeglądarki
Tips & Tricks do Firefoksa i Opery
Zastanawiasz się, co możesz jeszcze wycisnąć ze swojej przeglądarki? Poznaj nasze porady. Dzięki nim możesz dodawać, polepszać, zmieniać. Przygotowaliśmy osiem ciekawych sztuczek do przeglądarek Firefox i Opera.

Ogromna przesyłka
Ogromna przesyłka
Jak przekazywać duże pliki przez internet
Pocztą elektroniczną nie zdołasz przesłać pliku o wielkości kilkuset magabajtów. Możesz jednak skorzystać ze specjalizowanego serwisu, na którego serwerze umieścisz przesyłkę, żeby ją potem udostępnić innemu internaucie.

Szukaj i znajduj
Szukaj i znajduj
Wyszukiwanie informacji za pomocą Googlea
W internecie znajdziesz wszystko. Sztuką jest jednak znaleźć szybko. To zadanie znacznie trudniejsze, bo globalna sieć zawiera ogrom nieuporządkowanych materiałów. Nie trzeba więc tłumaczyć, jak istotna jest umiejętność wyszukiwania i selekcjonowania informacji.

Więcej możliwości
Więcej możliwości
Dodatki do komunikatorów internetowych
Spodziewasz się po komunikatorach coraz więcej, a pomysły ich autorów nie zaspokajają twoich oczekiwań? Licz na siebie. Rozbuduj dobrze ci znaną aplikację za pomocą wtyczek. Prezentujemy ciekawe rozszerzenia i funkcjonalne dodatki do trzech popularnych programów komunikacyjnych.

Kapryśne porty
Kapryśne porty
Rozwiązywanie problemów z działaniem USB
Po kilku latach obecności USB na rynku możemy stwierdzić, że jest to interfejs uniwersalny. Podłączymy do niego niemal każde urządzenie. Rodzi to jednak problemy, bo USB miewa zagadkowe uwarunkowania.

Cyfrowe pióro
Cyfrowe pióro
Możliwości i ograniczenia tabletów graficznych
Korzystanie z tabletu graficznego niewiele się różni od tradycyjnego pisania czy rysowania na kartce papieru, w obu wypadkach rysujesz na płaskiej powierzchni. Jednak używając tabletu, obserwujesz te zarysy nie na tabliczce, ale na monitorze.

Szybka zmiana formatu
Szybka zmiana formatu
Konwertowanie plików audio
Masz na dysku materiał dźwiękowy w jednym z formatów audio i chciałbyś odtworzyć utwór na urządzeniu, które do tego formatu nie jest dostosowane? Zrobisz to po przekonwertowaniu pliku na inny format. A konwersję przeprowadzisz za pomocą jednego z prezentowanych w artykule programów.

Zdjęcia na telewizorze
Zdjęcia na telewizorze
Podłączanie komputera do odbiornika telewizyjnego
Zdjęcia o dużej rozdzielczości czy filmy, na przykład w formatach wideo, z którymi nie radzą sobie odtwarzacze DivX, najlepiej oglądać na dużym ekranie, wyświetlając je bezpośrednio z peceta. Wystarczy podłączyć komputer do telewizora.

Przyjazny Excel
Przyjazny Excel
Sztuczki do MS Office 2007
Jak błyskawicznie utworzyć wykres? Czy można zaokrąglić wyniki obliczeń? Odpowiedzi na te pytania, a także inne przydatne porady znajdziesz w naszym zestawie sztuczek do arkusza MS Excel w wersji 2007.

Swoboda wyboru
Swoboda wyboru
Skrypty w Windows odc. 4
Uruchamiając w komputerze programy, otrzymujesz wyniki ich działań. W zależności od uzyskanych rezultatów odpowiednio reagujesz. Za pomocą skryptów możesz zautomatyzować te zdarzenia. Wbuduj w skrypt odrobinę inteligencji.

Nie tylko Start
Nie tylko Start
Szybkie uruchamianie programów w Windows XP
Klikanie skrótów do aplikacji w menu Start nie jest jedynym sposobem uruchamiania programów w systemie Windows. Jeżeli zmienisz nieco swoje przyzwyczajenia, możesz mieć znacznie szybszy dostęp do aplikacji, dokumentów, czy nawet wyszukiwarek internetowych.

Nic nie płacisz
Nic nie płacisz
Przydatne programy freeware
Freeware udostępnianie innym efektów własnej pracy za darmo. Idea może się wydawać bezsensowna, ale się sprawdza. Dla programisty jest to sposób wyrobienia sobie marki, a dla użytkowników okazja bezpłatnego skorzystania z dobrej aplikacji. Prezentujemy kilka programów freeware z różnych dziedzin.

Egzamin na niby
Egzamin na niby
Tworzenie testów sprawdzających wiedzę
Przygotowujesz się do egzaminu i chciałbyś sprawdzić swoją wiedzę z jakiegoś przedmiotu czy zagadnienia? Najlepszym sprawdzianem byłby odpowiedni test kompetencyjny. Nie masz takiego testu? To nie problem. Możesz go sam ułożyć w prosty sposób za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

Darmowy makijaż
Darmowy makijaż
Zmiana wyglądu Windows
Chcesz błyskawicznie i kompleksowo zmienić wygląd Windows? Nie musisz się trudzić projektowaniem elementów interfejsu. Wykorzystaj gotowe tematy graficzne.

200 stron na godzinę
200 stron na godzinę
Efektywna nauka szybkiego czytania
Przeciętna szybkość czytania ze zrozumieniem tekstu wynosi 200250 słów na minutę. Przy odpowiednim treningu umysłu, wspomaganym właściwym oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze oraz pomocami internetowymi, możesz ją zwiększyć nawet kilkunastokrotnie!

Konta dla wszystkich
Konta dla wszystkich
Konta użytkowników w Windows XP i Vista
W dzisiejszych systemach Windows konta użytkowników są koniecznością. Dzięki nim możesz łatwo przydzielać wszystkim użytkownikom komputera odpowiednie uprawnienia, a tym samym chronić dane przed skasowaniem.

Badanie komputera
Badanie komputera
Niezawodny pecet
Trzy bardzo ważne podzespoły komputera procesor, układ graficzny i chipset płyty głównej (a właściwie jego mostek północny) są najbardziej obciążonymi elementami elektronicznymi komputera.

Porządek w obudowie
Porządek w obudowie
Niezawodny pecet
Utrzymanie komputera w dobrym stanie zależy między innymi od tak prozaicznej rzeczy, jak porządek wewnątrz jego obudowy. Zbieranie się kurzu i spowodowane tym przegrzewanie poszczególnych elementów bywa przyczyną niestabilnego działania urządzenia, a użytkownik często nie potrafi tej przyczyny ustalić.

Dysk pod kontrolą
Dysk pod kontrolą
Niezawodny pecet
Jednym z elementów często ulegających awariom jest dysk twardy. Ponieważ zwykle przechowuje on ważne dane, warto od czasu do czasu sprawdzać jego stan. Służy do tego mechanizm o nazwie SMART wbudowany w każdy współczesny dysk twardy.

Diagnostyka na krążku
Diagnostyka na krążku
Niezawodny pecet
Nad mnogością przedstawionych w artykułach tematu numeru programów do diagnostyki płyt głównych, procesorów, pamięci, dysków twardych i innych komponentów może być trudno zapanować, ponieważ każdy producent udostępnia aplikacje tylko do swoich produktów.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto