PC Format 12/2007 - artykuły

Skrzynka na miarę
Skrzynka na miarę
Test obudów komputerowych
Obudowa to niezbyt doceniany element zestawu komputerowego. Tymczasem od jej jakości i wewnętrznych rozwiązań konstrukcyjnych zależy łatwość montażu podzespołów i warunki ich pracy. Pokazujemy, jak wybrać właściwą obudowę i porównujemy różne modele.

Obraz ratunkowy
Obraz ratunkowy
Odzyskiwanie systemu z obrazów dysku
Komputer nie jest urządzeniem absolutnie niezawodnym. Czasami ulega awariom. Niektóre bywają tak poważne, że powodują konieczność ponownej instalacji systemu i wszystkich aplikacji. Lepiej się przed taką sytuacją zabezpieczyć, tworząc obraz dysków, dzięki któremu szybko odzyskasz utracone dane.

Twoje własne miejsce w sieci
Twoje własne miejsce w sieci
Zaistnieć w internecie
W internecie nie musisz się biernie przyglądać prezentowanym treściom. Możesz je sam współtworzyć, stając się zarazem aktywnym uczestnikiem światowej sieciowej społeczności. Załóż własną stronę WWW, swój blog albo wykorzystaj serwisy do zaprezentowania swoich poglądów i osiągnięć. Nie musisz znać żadnego języka programowania ani skomplikowanych terminów. Wyraź siebie w sieci. To proste!

Cyfrowe wideo
Cyfrowe wideo
Test stacjonarnych nagrywarek DVD z dyskami
Kiedy na rynku pojawiła się nagrywarka DVD, wypełniając lukę po zapomnianym magnetowidzie, jej cena była zbyt wysoka dla zwykłego odbiorcy. Teraz nagrywarki tanieją. Czy to oznacza, że stają się urządzeniami dla przeciętnego użytkownika? Niestety, o ich przydatności stanowi nie tylko cena.

Tanio lub za darmo
Tanio lub za darmo
Test komunikatorów z VoIP
Telefonia internetowa jest reklamowana jako najlepszy sposób na oszczędne dzwonienie. Ile prawdy jest w tym sloganie? Przetestowaliśmy usługi czterech operatorów, Gadu-Gadu, Onet Skype, Tlen i Spik, żeby ci podpowiedzieć, który świadczy je na najkorzystniejszych dla ciebie warunkach.


Minisystemy
Minisystemy
Symbian i Windows Mobile do smartfonów
Smartfony, czyli zaawansowane telefony komórkowe z systemem operacyjnym, można kupić już za złotówkę. Warunkiem jest podpisanie umowy abonenckiej np. o wartości 100 zł. Możliwości smartfonu zależą od systemu, jaki w nim zainstalowano. Najpopularniejszy jest Symbian, drugie miejsce zajmuje Windows Mobile.

Terabajty i teraflopsy
Terabajty i teraflopsy
Tera-scale sprzęt i aplikacje przyszłości
Pecety wykonują obecnie zadania, z którymi nie poradziłyby sobie superkomputery sprzed 1015 lat. Za kilka lat będą potrzebowały jeszcze większej mocy obliczeniowej. Intel uruchomił program Tera-scale i już teraz pracuje nad technologiami, które mogą być wykorzystane w sprzęcie i aplikacjach przyszłości.

Multimedialny stół
Multimedialny stół
Działanie i zastosowania Microsoft Surface
Na szklanym stole kładziesz aparat fotograficzny i już po chwili na blacie wyświetlają się fotki z wakacji zgromadzone w pamięci cyfrówki. Transmisja odbywa się szybko i bezprzewodowo, bez ingerencji człowieka to tylko jedna z możliwości Surface.

Mikronastępcy
Mikronastępcy
Penryn i Nehalem w technologii 45 nm
Już wkrótce miejsce montowanych w naszych pecetach procesorów Intela z serii Pentium D, Celeron i Core 2 zajmą jednostki centralne nowej generacji Penryn i Nehalem, produkowane w technologii 45 nm. Będą wydzielały mniej ciepła niż obecne układy mimo zwiększenia częstotliwości ich pracy lub liczby rdzeni.

Trudny wybór
Trudny wybór
Telewizory LCD i plazmowe cechy współczesnych modeli
Z półek sklepowych niemal zniknęły telewizory kineskopowe. Wypierają je cienkie, płaskie ekrany LCD i plazmowe. Jeśli chcesz kupić nowy odbiornik TV, sprawdź, czym się charakteryzują najnowsze modele. Poznaj mocne i słabe strony LCD i plazmy.

Ministrony
Ministrony
Przegląd najciekawszych stron WAP
W polskim internecie jest sporo stron, które można przeglądać na urządzeniach przenośnych. Nie tylko smartfonach czy PDA, ale nawet najprostszych komórkach. Opisujemy kilka najciekawszych witryn.

Taniej z komórki
Taniej z komórki
Usługi obniżające koszty korzystania z komórki
Miesięczny koszt użytkowania telefonu komórkowego można obniżyć, wykupując dodatkowe usługi, np. pakiety minut lub SMS-ów, niższe stawki połączeń nawiązywanych wieczorem czy z wybranymi numerami.

Wideorozmowy
Wideorozmowy
Test prostych komórek pracujących w sieci UMTS
Testowane modele należą do grupy najprostszych komórek, ale oprócz realizacji podstawowych funkcji umożliwiają prowadzenie wideorozmów oczywiście tam, gdzie działa sieć UMTS. W tym celu zostały wyposażone w aparaty fotograficzne.

Jeden do wielu zadań
Jeden do wielu zadań
Pobieranie zasobów internetu na dysk
Wdawałoby się, że menedżery pobierania plików lata świetności mają już za sobą. Przynajmniej o jednym nie można tego powiedzieć. Jest nim Orbit Downloader, którego podstawowe funkcje zostały wzbogacone o możliwości wykonywania nowych zadań i program sprawdza się w nich doskonale.

Przeglądarka po liftingu
Przeglądarka po liftingu
Najlepsze nakładki na Internet Explorer
Internet Explorer to najpopularniejsza przeglądarka i wszystkim się wydaje, że poznali ją na wylot. Spróbuj jednak wykorzystać przeznaczone do niej specjalizowane nakładki, a zobaczysz, jak się odmieni.

Zdyscyplinowane e-maile
Zdyscyplinowane e-maile
Reguły i filtry w programach pocztowych
Ład i porządek to gwarancja wygodnej i szybkiej pracy, zwłaszcza tam, gdzie panuje spory ruch i zamieszanie. Takim miejscem jest poczta elektroniczna. Reguły i filtry w programach pocztowych pozwolą zapanować nad wirtualną korespondencją.

450 złotych w kwadrans
450 złotych w kwadrans
Podkręcanie procesora Pentium Dual-Core
Podkręcanie procesorów zawsze było dobrą metodą na darmowe zwiększenie wydajności komputera. Wraz z pojawieniem się procesorów Intel Core 2 Duo stało się prostsze, powszechniejsze i daje jeszcze lepsze efekty.

Multimedia na falach
Multimedia na falach
Bezprzewodowa transmisja dźwięku i obrazu
Do słuchania muzyki zwykle używamy sprzętu audio, a do oglądania filmów telewizora. Większość zasobów przechowujemy natomiast na komputerze. Jak połączyć te urządzenia, by odtwarzanie multimediów nie wiązało się z oplątaniem mieszkania siecią kabli? Pokazujemy, jak wykorzystać w tym celu fale radiowe.

Jedno wśród tysiąca zdjęć
Jedno wśród tysiąca zdjęć
Galeria fotografii w Windows Vista
Każdy posiadacz aparatu cyfrowego, wcześniej czy później, gromadzi na dysku swojego komputera tysiące zdjęć. Jak wśród nich odnaleźć potrzebną fotografię jakiejś osoby, miejsca, uroczystości? Windows Vista jest wyposażony w bardzo pomocne w tym celu narzędzie program Galeria fotografii.

Nieznane funkcje znanego Worda
Nieznane funkcje znanego Worda
Tips & Tricks do MS Word 2003
Word 2003 to niewątpliwie najpopularniejszy edytor. Ale czy również najlepiej znany? Wiele osób nie wykorzystuje pełni jego funkcji. Odkrywamy więc pewne tajemnice, które ułatwią pracę z programem.

Przeprowadzka na Ubuntu
Przeprowadzka na Ubuntu
Tips & Tricks do Linuksa
Sztuczki, które publikujemy w tym miesiącu, przydadzą się zwłaszcza początkującym użytkownikom systemu Ubuntu. Znacznie ułatwią przesiadkę z Windows na Linuksa.

Dobre źródła
Dobre źródła
Skrypty w Windows odc. 5
Jeżeli uważnie śledziłeś dotychczasowe odcinki naszego kursu pisania skryptów, to poznałeś już podstawowe zagadnienia związane z wykorzystaniem języka Visual Basic Script. Teoria więc była. Nadszedł czas na praktykę.

Nowa pamięć komputera
Nowa pamięć komputera
Jak kupić i wymienić RAM
Zwiększenie pamięci RAM w komputerze to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów przyspieszenia jego działania i zapewnienia sobie komfortu pracy. Przed zakupieniem nowych modułów warto jednak uzyskać kilka informacji.

Profilowanie okien
Profilowanie okien
Ustawienia użytkowników i sprzętu w XP
Jeden komputer i wielu użytkowników. To typowa sytuacja w większości domów. Jak dopasować peceta do potrzeb poszczególnych osób, które z niego korzystają? Wystarczy umiejętnie się posłużyć wbudowanym w system Windows XP mechanizmem tak zwanych profili.

Gratisy od Giganta
Gratisy od Giganta
Za darmo od Microsoftu
Microsoft to nie tylko system Windows, za który płacisz, pakiet Office, także płatny, i oprogramowanie serwerowe płatne, i to słono. Programiści Microsoftu tworzą wiele linii kodu udostępnianego później w postaci przydatnych programów zupełnie za darmo. W tym i następnym numerze prezentujemy kilka najciekawszych spośród kilkudziesięciu darmowych aplikacji oferowanych przez Microsoft.

Obraz ratunkowy
Obraz ratunkowy
Odzyskiwanie systemu z obrazów dysku
Komputer nie jest urządzeniem absolutnie niezawodnym. Czasami ulega awariom. Niektóre bywają tak poważne, że powodują konieczność ponownej instalacji systemu i wszystkich aplikacji. Lepiej się przed taką sytuacją zabezpieczyć, tworząc obraz dysków, dzięki któremu szybko odzyskasz utracone dane.

A ja wolę XP
A ja wolę XP
Jak zamienić Vistę na XP w notebooku
Jeśli teraz lub wkrótce nabędziesz komputer przenośny, powita cię zapewne Windows Vista. Jest to system nowoczesny, ale wiele starszych programów w nim nie zadziała. W dodatku, gdy zostanie wyposażony tylko w 512 MB RAM-u, praca w nowym systemie nie będzie łatwa ani przyjemna. Możesz wtedy zatęsknić za XP. Pomożemy ci do niego wrócić, omijając czyhające po drodze pułapki.

Brak miejsca na C:!
Brak miejsca na C:!
Przenoszenie aplikacji bez reinstalacji systemu
Podczas próby instalacji nowej aplikacji pojawia się komunikat o braku miejsca na dysku. Ratunkiem jest zmiana położenia plików. Zrobisz to bez reinstalacji systemu czy ręcznego poprawiania ścieżki w każdym nowo instalowanym programie.

Więcej miejsca!
Więcej miejsca!
Instalowanie drugiego dysku twardego
Dysk twardy jest niedrogim komponentem, który może znacznie zwiększyć możliwości komputera nie tylko pojemność, ale i wydajność. Pokazujemy zatem, jak wybrać odpowiedni napęd i jak go sprawnie zamontować.

Kreowanie witryny
Kreowanie witryny
Zaistnieć w internecie
Gdzie powinieneś szukać materiałów niezbędnych do utworzenia własnej strony WWW? Oczywiście w internecie. Masz tam do dyspozycji serwisy z wbudowanymi kreatorami witryn WWW. Często funkcję kreatora stron internetowych oferują usługodawcy hostingowi.

Wybór miejsca i rejestracja domeny
Wybór miejsca i rejestracja domeny
Zaistnieć w internecie
Każda strona w internecie jest ulokowana na jakimś serwerze. Takim serwerem stron WWW może być zarówno odpowiednio przygotowany komputer domowy podłączony na stałe do internetu, jak i wydzierżawione miejsce na serwerze należącym do usługodawcy internetowego. W tym drugim wypadku mówimy o usłudze hostingu stron WWW. Z tego rozwiązania zdecydowanie wygodniej się korzysta. Nie musisz się znać na administrowaniu siecią, a za ochronę danych przechowywanych w internecie odpowiada usługodawca.

Twoje zdjęcia i filmy w sieci
Twoje zdjęcia i filmy w sieci
Zaistnieć w internecie
Internet to doskonałe miejsce na publikację własnych materiałów. Chcąc pokazać innym jego użytkownikom wykonane przez ciebie fotografie czy nagrane filmy, możesz oczywiście wykorzystać własną stronę WWW. Jeśli nie masz swojej witryny, nie musisz jej specjalnie w tym celu tworzyć. Nie jest też konieczna biegła znajomość programowania. Istnieją serwisy, które automatycznie opublikują wskazane przez ciebie pliki multimedialne. Jedynym twoim zadaniem jest zapewnienie treści, czyli w zależności od typu serwisu zdjęć lub filmów.

Blogi i serwisy społecznościowe
Blogi i serwisy społecznościowe
Zaistnieć w internecie
Szukasz znajomych, pracy, grupy zainteresowań, chcesz przedstawić własne poglądy szerokiej rzeszy internautów? Możesz to zrobić, oczywiście bez potrzeby samodzielnego, ręcznego projektowania własnego serwisu WWW. Wystarczy, że skorzystasz z istniejących serwisów społecznościowych czy witryn dla blogerów.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto