A A A

Pobierz e-publikacje

PC Format 03/2010
Strony WWW nie są jedynym źródłem plików multimedialnych. Dostarcza ich także Usenet. To ogólnoświatowy system tzw. grup dyskusyjnych. Nie należy go mylić z dostępnymi poprzez przeglądarkę WWW forami. Grupy usenetowe wypełniają wiadomości przypominające raczej krótkie e-maile. [AS]

Pobieranie danych z grup dyskusyjnych


W centralnej części głównego okna programu GrabIt zostanie wyświetlona lista znalezionych na danym serwerze grup dyskusyjnych. Pliki binarne (czyli wiadomości zawierające dane nietekstowe) trafiają najczęściej do grup, których oznaczenie zaczyna się od alt.binaries. Zaznacz na liście wybraną grupę, kliknij ją prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz  Subscribe. W analogiczny sposób możesz subskrybować dowolną liczbę grup dyskusyjnych. Zwróć uwagę, że obok nazwy danej grupy, po prawej stronie okna programu, w kolumnie Article count jest widoczna liczba określająca, ile postów (artykułów) jest opublikowanych w tej grupie. Jest to wskazówka, w jakim stopniu dana grupa jest popularna i czy warto w ogóle na nią wchodzić.


Wybrane grupy pojawią się po lewej stronie okna programu na liście Subscribed groups. Musisz teraz pobrać nagłówki postów z danej grupy. Zaznacz grupę na tej liście i dwukrotnie kliknij np. alt.binaries.multimedia.scifi. Spowoduje to wczytanie nagłówków postów z tej grupy. Zostaną one po chwili wyświetlone w centralnej części okna, pod zakładką  Articles.


Na liście postów danej grupy zwróć uwagę na wartości w kolumnach Bytes oraz Lines. Wartość np. 56 824 wyraża wielkość danego postu w bajtach, natomiast wartość 9 pokazuje, ile linijek tekstu zawiera dany post. Jeżeli dany post ma rozmiar nieprzekraczający 2–3 tysięcy bajtów, to najprawdopodobniej nie zawiera żadnych treści multimedialnych. Możesz to sprawdzić, zaznaczając post na liście i wciskając skrót klawiszowy [Ctrl]+[R]. Otworzy się nowe okno: GrabIt - Read article, w którym zostanie wyświetlona treść wybranego postu.


Pliki multimedialne rozpoznasz po objętości postu. Zwykle mają one co najmniej kilkadziesiąt tysięcy, a często nawet kilkaset tysięcy bajtów. Pobieranie zdjęć jest bardzo łatwe. Po prostu klikasz dwukrotnie tytuł wiadomości zawierającej fotografię. GrabIt pobierze zawartość postu i zdekoduje ją do postaci pliku graficznego. Pobrane przez program dane odnajdziesz domyślnie w folderze GrabIt Downloads, który jest tworzony wewnątrz folderu Pobrane.


Jeżeli chcesz pobrać wiele plików jednocześnie, wystarczy zaznaczyć na liście postów te, które cię interesują i kliknąć na pasku narzędziowym ikonę Grab selected.

Elektroniczne biblioteki

Cennym źródłem elektronicznych publikacji są internetowe biblioteki. Jak wiele materiałów udostępniają, może świadczyć choćby przykład Polskiej Biblioteki Internetowej. PBI to projekt, który ma na celu przede wszystkim udostępnienie dóbr kultury i światowej literatury masowemu odbiorcy. W momencie opracowywania aktualnego numeru PC Formatu w zasobach PBI znajdowało się aż 32 069 publikacji.

Polska Biblioteka Internetowa
http://www.pbi.edu.pl/index.html
PBI nie jest jednak oczywiście jedyną biblioteką internetową – poniżej publikujemy jeszcze kilka innych przydatnych adresów serwisów z elektronicznymi publikacjami.

Europeana – biblioteka europejskiego dziedzictwa kulturowego
http://contentchecker.isti.cnr.it:8080/portal/

Twojebook.net (książki w formacie PDF udostępniane bezpłatnie)
http://www.twojebook.net

Akademicka Biblioteka Internetowa
http://abi.amu.edu.pl/

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
http://www.wbc.poznan.pl

Skarbnica Literatury Polskiej
http://www.literatura.zapis.net.pl/

Exlibris – Biblioteka Internetowa
http://exlibris.biblioteka.prv.pl/

Darmowe e-booki
http://ebook.pl/index.php?t=ebookdownload

Nexto, dział darmowej prasy
http://www.nexto.pl/e-prasa/wydania_darmowe_c1029.xml


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto