Koszty eksploatacji
Drukarki laserowe zyskały uznanie w zastosowaniach biurowych ze względu na dwa czynniki: prędkość druku oraz koszty eksploatacji. Ten drugi element jest dla wielu osób kluczowym wyznacznikiem zakupu. Jednak w tym przedziale cenowym drukarka laserowa wcale nie okazuje się tańsza od drukarki atramentowej. Jest nieznacznie kosztowniejsza – dotyczy to druku monochromatycznego i kolorowego.
Sytuacja odwraca się w przypadku druku fotografii, gdyż wtedy atramentówka zużywa więcej tuszu do uzyskania zdjęcia, dodatkowo dochodzą do tego jeszcze koszty papieru fotograficznego (laserówki nie drukują na takim papierze). Niestety, zestaw tonerów do tanich drukarek laserowych nie cechuje się ani zbyt niskim kosztem, ani też dużą wydajnością (jeśli bierze się pod uwagę liczbę zadrukowanych arkuszy).
Koszty te są przewidziane dla sytuacji modelowych. W praktyce wiele zależy od intensywności eksploatacji. Drukarka atramentowa nie może stać nieużywana zbyt długo, gdyż tusz może zaschnąć w dyszach jej głowicy. Dlatego co jakiś czas wskazane jest włączenie urządzenia, by system mógł „wylać” nieco atramentu w celu utrzymania sprawności systemu drukującego. W przypadku laserówki nie ma z tym najmniejszych problemów. Może stać nieużywana dość długo, bez konsekwencji w postaci znacznego pogorszenia jakości druku.
Wyposażenie i możliwości
Pod względem wyposażenia zdecydowanie prowadzi drukarka atramentowa. Ma bardzo bogaty panel sterowania oraz umożliwia drukowanie zdjęć bezpośrednio z kart pamięci flash, pendrive’a czy z aparatu. Ponadto wbudowany w urządzenie serwer druku pozwala na udostępnienie drukarki w środowisku sieciowym.
Taniej drukarce laserowej brakuje wielu z tych możliwości. W biurowych zastosowaniach drukarki może mieć duże znaczenie jeszcze jeden parametr – normatywne obciążenie. W przypadku drukarki atramentowej jest ono określone na 3000 arkuszy w miesiącu. Przy drukarce laserowej ten parametr wynosi aż 20 000 arkuszy w miesiącu.
Drukarka atramentowa HP Photosmart D7260
PLUSY:
- Wysoka jakość druku zdjęć
- Możliwość bezpośredniego druku zdjęć
- Wbudowany port LAN i serwer druku
- Spory potencjał rozbudowy drukarki
MINUSY:
- Wysoki koszt druku zdjęć (koszt arkuszy papieru)
- Niskie normatywne obciążenie miesięczne
- Możliwe zasychanie tuszu przy długim czasie bezczynności
Kolorowa drukarka laserowa Samsung CLP-315
PLUSY:
- Duża prędkość druku dokumentów tekstowych
- Świetna jakość tekstu oraz dokumentów biurowych
- Wysokie normatywne obciążenie miesięczne
MINUSY:
- Słaba jakość zdjęć
- Wyższe niż przy atramentówce koszty eksploatacji
- Skromne wyposażenie
- Brak obsługi papieru o wysokiej gramaturze