Zasady instalowania wtyczek
Każdy program do obróbki grafiki ma zdefiniowany specjalny folder przeznaczony właśnie na wtyczki. W przypadku Photoshopa CS5 (wersja 32-bit) jest to folder:
C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS5\Plug-Ins
W przypadku Photoshop Elements 9 jest to folder:
C:\Program Files\Adobe\Photoshop Elements 9\Plug-Ins
Podane ścieżki folderów na wtyczki dla obu programów są właściwe, pod warunkiem że każdy program został zainstalowany ze standardowymi ustawieniami na dysku systemowym oznaczonym literą C:. Jeżeli wybrałeś inną lokalizację docelową dla instalowanych programów, musisz odpowiednio zmodyfikować podane ścieżki.
To, czy plik wtyczki umieszczasz bezpośrednio w wymienionych wyżej folderach, czy też wykonujesz inne działania, zależy od tego, w jakiej postaci dana wtyczka jest dystrybuowana.
Często wtyczki dostarczane są z miniinstalatorami w postaci plików uruchomieniowych EXE. Wtedy wystarczy po prostu uruchomić taki plik i postępować zgodnie ze wskazaniami instalatora.
Jeśli wtyczki są dostarczane w postaci spakowanego archiwum, np. w formacie ZIP, należy najpierw rozpakować zawartość archiwum do odrębnego folderu, a następnie przenieść ten folder wewnątrz właściwego dla danego programu folderu z wtyczkami.
Jeżeli wtyczka jest rozpowszechniana w postaci „surowej”, czyli jako plik z rozszerzeniem 8BF, wystarczy po prostu ręczne umieszczenie takiego pliku w folderze wtyczek danego programu.
Po poprawnym zainstalowaniu wtyczki należy ponownie uruchomić program graficzny, jeżeli był uruchomiony w trakcie instalacji. Następnie wystarczy otworzyć plik do edycji i rozwinąć menu Filtr. Nowo zainstalowane wtyczki powinny być dostępne z nowo dodanej pozycji w tym menu, tak jak w przypadku wtyczek z serii Redfield na ilustracji: