3. Drukuj z głową
Oprócz odpowiedniego modelu drukarki oraz materiałów eksploatacyjnych zapewniających dobrą wydajność przy niskiej cenie istotny jest sposób eksploatacji drukarki. Istotną rolę odgrywają sterowniki urządzenia.
Tryb druku
Każda drukarka ma w sterownikach takie ustawienia, które pozwalają zmniejszyć zużycie tuszu lub tonera. Zużycie materiałów może spaść o kilkadziesiąt procent, a zużycie kolorowych materiałów – niemal do zera.
Przykładowo w sterowniku Epsona wystarczy wybrać tryb Kopia robocza, a dodatkowo włączyć Skalę szarości.
W sterowniku Brother również jest dostępny tryb jakości druku Szybko.
W zakładce z ustawieniami zaawansowanymi można włączyć tryb Odcienie szarości.
Układ strony
Każdy sterownik drukarki pozwala też wydrukować dwie strony na jednej kartce. Jak łatwo policzyć, oszczędzi to połowę tuszu lub tonera, a także połowę papieru.
Najlepsze możliwości dają pod tym względem urządzenia Brother. Po pierwsze w sterowniku można włączyć Druk wielostronicowy.
Po drugie wiele drukarek ma automatycznie działający moduł druku dwustronnego – by drukować duże dokumenty, warto włączyć opcję Druk dwustronny / Broszura. Zamiast stosu kartek A4 powstanie wygodna książeczka formatu A5.
W niektórych sterownikach, tutaj w Samsungu CLP-415W, oszczędności wynikające z użycia odpowiedniego trybu druku bywają przedstawione w obrazowy sposób:
Oszczędność papieru
Wiele osób próbuje oszczędzać na papierze, drukując dokumenty robocze na kartkach zadrukowanych z jednej strony. To generalnie dobry pomysł, ale zdarza się, że na takich kartkach wydrukuje się również finalny dokument wysokiej jakości. W efekcie trzeba go wydrukować jeszcze raz, na nowym papierze. W ten sposób oszczędności poczynione na papierze przez kilka dni czy tygodni pochłania tusz lub toner zmarnowany podczas jednego takiego wydruku.
Jeśli więc stosujesz ten sposób oszczędzania, upewnij się, że nie wygeneruje on więcej problemów niż oszczędności.
Zasilanie
W przypadku drukarek istotne jest stałe zasilanie urządzenia – nie warto go wyłączać. W stanie spoczynku moc i tak utrzymuje się na poziomie 1–3 watów. Koszt energii pobieranej przez urządzenie w spoczynku to kilka groszy miesięcznie.
To ważne także dlatego, że wiele drukarek (szczególnie atramentowych) stosuje procedury zapobiegające zasychaniu tuszu czy odkształcaniu się gumowych elementów mechanizmu. Bez zasilania procedury te nie mogą zostać uruchomione, więc gdy włączysz sprzęt po tygodniu, miesiącu czy roku, może okazać się, że nie nadaje się on do drukowania.
Druga sprawa to pobór energii podczas druku – jak wcześniej pisaliśmy, drukarka laserowa wymaga nagrzania. Grzałka ma moc setek watów, zatem jej uruchamianie tylko po to, by wydrukować jedną stronę, nie ma sensu – szkoda prądu. W takiej sytuacji lepiej użyć urządzenia atramentowego.