Wyniki testu kart graficznych z wyższego przedziału cenowego
1. miejsce - Gigabyte GV-N26-896H-B
Karta przeznaczona dla najbardziej wymagających graczy, którzy preferują rozrywkę w rozdzielczościach Full HD i wyższych, a jednocześnie nie chcą rezygnować z żadnych efektów w grach. Akcelerator ma jednak swoje wady, bo wymaga podłączenia dwóch kabli zasilających i zajmuje sporo miejsca.
PLUSY:
- Bardzo wysoka wydajność w grach
- Cicha praca
MINUSY:
- Duże wymiary karty
- Dwuslotowe chłodzenie
2. miejsce - Gigabyte GV-R487-512H-B
Model z Radeonem HD 4870 uzyskuje prawie takie same wyniki jak zwycięzca testu, ale jego wadą jest zastosowane chłodzenie, które w czasie bardzo dużego obciążenia głośno szumi. Przewagą karty jest jednak zgodność z najnowszym DirectX 10.1 oraz zintegrowany, ośmiokanałowy kontroler dźwięku HD.
PLUSY:
- Bardzo wysoka wydajność w grach
- Wbudowany dźwięk 7.1
MINUSY:
- Dwuslotowe, chwilami głośno pracujące chłodzenie
3. miejsce - Sapphire HD 4850
Mimo wydajności niższej od dwóch najszybszych modeli również ta karta świetnie sobie radzi w grach w trybie Full HD, a przy tym kosztuje znacznie mniej. Ponadto pracuje relatywnie cicho, choć w grach staje się już wyraźnie słyszalna. Do jej atutów należy jednoslotowe chłodzenie i zgodność z DirectX 10.1.
PLUSY:
- Wysoka wydajność
- Mały układ chłodzący
- Wbudowany dźwięk 7.1
MINUSY:
4. miejsce - Sapphire HD 4850 1GB GDDR3
Karta jest praktycznie identyczna z modelem z miejsca 3., ale w odróżnieniu od niego wyposażona w dwukrotnie większą ilość pamięci – 1 GB. Testy wykazały jednak, że taka ilość nie jest potrzebna do gry w najczęściej stosowanych rozdzielczościach, więc zakup tańszego modelu jest bardziej opłacalny.
PLUSY:
- Wysoka wydajność
- Mały układ chłodzący
- Wbudowany dźwięk 7.1
MINUSY:
5. miejsce - Asus EN9800GTX+/HTDP/512M
Akcelerator ma wydajność porównywalną do modeli z Radeonem HD 4850, ale pobiera więcej mocy, potrzebuje do działania dwóch wtyczek zasilania i zajmuje więcej miejsca w obudowie (z powodu dużego układu chłodzenia i swojej długości). Zaletą karty jest natomiast cicha praca w każdych warunkach.
PLUSY:
- Wysoka wydajność
- Cicha praca
MINUSY:
- Potrzebuje dwóch wtyczek zasilających
6. miejsce - BFG BFGR98512GTOCE
Karta cechuje się niezłą ogólną wydajnością, atrakcyjną ceną, a także kompaktowymi wymiarami. Przegrywa jednak z tańszymi modelami Radeon HD 4850. Największym jej minusem jest jednak układ chłodzenia – wprawdzie niewielki, ale głośno pracujący w czasie spoczynku i grania.
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Kompaktowe chłodzenie
MINUSY:
- Zbyt głośny system chłodzenia
7. miejsce - Galaxy GF8800GT Xtreme Tuner
Nieco starsza karta, fabrycznie podkręcona przez producenta, co daje jej wyższą wydajność niż standardowym kartom GeForce 8800 GT. Ciekawym dodatkiem jest rozbudowany program do podkręcania. Może się nie podobać bardzo duży moduł chłodzący, który czasami pracuje zbyt głośno.
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Fabryczne podkręcenie
- Program do podkręcania
MINUSY:
- Zbyt głośny system chłodzenia
8. miejsce - Asus EAH3870 Top
Ten model to dobry konkurent wysoko podkręconych kart GeForce 9600 GT, którego atutami są: zgodność z najnowszymi bibliotekami DirectX 10.1, możliwość przesyłania dźwięku przez HDMI (karta ma wbudowany układ dźwiękowy) i ciche chłodzenie. Obecnie minusem jest tylko zbyt wysoka cena tej karty.
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Fabryczne podkręcenie
- Cicha praca
MINUSY:
- Wysoka cena jak na ten układ graficzny