Możliwości zakupu materiałów eksploatacyjnych
Mimo dostępności wielu alternatyw nadal podstawą eksploatacji są tradycyjne kartridże, bo wykorzystuje je większość pracujących urządzeń drukujących. Większość z tych kartridżów ma tzw. chipy, więc samo uzupełnianie tuszu za pomocą strzykawek nie wystarczy.
Czym ryzykujesz
Zanim zdecydujesz się na stosowanie niesprawdzonych zamienników, musisz wiedzieć, jakie są zagrożenia – i nie chodzi tylko o ryzyko utraty gwarancji, czym grożą producenci sprzętu, ale o realne problemy, jakie możesz napotkać. Przede wszystkim możesz zauważyć pogorszenie jakości druku, np. dlatego, że czarny tusz nie będzie pigmentowy, lecz barwnikowy, więc tekst nie będzie tak ostry jak po zastosowaniu materiałów oryginalnych. Wydajność zasobników może okazać się niższa niż deklarowana, choć dobre zamienniki bywają bardziej pojemne od materiałów oryginalnych. W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko uszkodzenia drukarki poprzez zatkanie głowic (muszą na to uważać posiadacze modeli Epsona).
Jak kupować z głową
Aby zaoszczędzić sobie niemiłych niespodzianek, warto stawiać na produkty sprawdzone przez innych lub samodzielnie – dotyczy to zarówno tuszów, jak i tonerów. Na podstawie naszych ubiegłorocznych testów możemy polecać materiały takich marek jak ActiveJet (wyróżnienie przyznaliśmy zamiennikowi HP 300XL) czy Asarto (wyróżnienie otrzymały zamienniki tuszów Brother LC123 oraz Canon 525/526). Wymienione wyżej marki należą do firm Action oraz Polcan – warto wiedzieć, że ci sami producenci mają w swojej ofercie jeszcze dwie inne marki, Actis oraz Uni-1, zatem są to produkty tych samych firm, tylko np. w gorszym opakowaniu, a czasami dużo tańsze (patrz ceny przykładowych kartridżów w tabelce).
Oczywiście jest więcej dobrych marek, nie jesteśmy w stanie ich wszystkich wymienić. Warto kierować się swoim doświadczeniem – jeśli używasz zamienników, z których jesteś zadowolony, nie szukaj na siłę najtańszych, bo możesz być negatywnie zaskoczony jakością.
Jak tanio drukować na co dzień
Oprócz kupowania tanich materiałów eksploatacyjnych istnieje wiele innych sposobów oszczędzania na wydrukach:
- Używaj oszczędnych trybów druku („roboczy” na atramentówce, „oszczędzanie tonera” na drukarce laserowej).
- Nie staraj się przesadnie oszczędzać na papierze – tani, pylący papier niszczy mechanizmy drukarki, nie wszystkie laserówki dopuszczają druk dwustronny, bo toner przykleja się do wałków itp.
- Nie pozostawiaj drukarki, szczególnie atramentówki, bezczynnej przez długi czas – później może być konieczne gruntowne przeczyszczenie głowic, co zużywa bardzo dużo tuszu.
- Nie odłączaj drukarki od zasilania – musi być ona podłączona, by wykonywać regularne procedury konserwacyjne,
- Pojedyncze strony drukuj na atramentówce – nagrzewanie drukarki laserowej dla jednej strony się nie opłaca, w tym czasie pobiera dużo energii.
- Większe ilości dokumentów drukuj na drukarce laserowej – jej eksploatacja jest tańsza w przeliczeniu na stronę.