A A A

Na zakupy!

PC Format 10/2007
Na poprzednich stronach doradzamy, jaki sprzęt i oprogramowanie należy wybrać, by komputer stanowił skuteczną pomoc w nauce. Gdy przyjdzie już zakupić odpowiednie produkty, zwykle okazuje się, że nie ma ich w najbliższym sklepie.

Sklepy w internecie

Za pomocą porównywarki cenowej lub bez niej trafisz w końcu do jakiegoś sklepu internetowego. Oprócz cen warto sprawdzić kilka innych ważnych szczegółów. My zrobiliśmy to w PC Formacie 7/2007, w którym opublikowaliśmy test ośmiu popularnych sklepów z komputerami (zamieszczamy ten materiał na dołączonym do numeru CD).

Sprzedawca

Chociaż sklep internetowy jest wirtualny, sam sprzedawca musi być jak najbardziej rzeczywisty. Na stronie WWW sklepu musi się więc znaleźć nazwa firmy, adres, numer NIP, REGON, czasem też KRS. Istotne są też formy kontaktu – powinien być dostępny numer telefonu, faksu, adres e-mailowy, numer komunikatora internetowego (zwykle Gadu-Gadu) itd. Dzięki takim informacjom będziesz wiedział, od kogo kupujesz towar i komu za niego płacisz.

Przydatne mogą się też okazać opinie poprzednich klientów sklepu, o ile na stronie WWW sklepu dostępny jest mechanizm komentarzy i każdy może wyrazić własne zdanie.

Aukcje

W internecie są także miejsca, w których można kupić dosłownie wszystko (jak na bazarach czy targowiskach). Najbardziej popularny jest serwis Allegro (uwaga, porównywarki cenowe nie uwzględniają produktów sprzedawanych w takich serwisach). Jest to serwis aukcyjny, w którym kupujący podbija cenę towaru, aż w końcu wygra aukcję i kupi produkt. Jednak wiele urządzeń komputerowych jest sprzedawanych z opcją „kup teraz”, tzn. bez licytacji, a cenę ustala dostawca. Często produkty są wystawiane na sprzedaż przez firmy, które mają już małe sklepy internetowe.

Zakup produktów w serwisie aukcyjnym ma jedną zaletę – ujednolicony system komentarzy, dzięki którym od razu wiadomo, czy dostawca jest godny zaufania (niezależnie od tego, czy jest to duży sklep, czy osoba fizyczna sprzedająca produkty komputerowe na niewielką skalę).

Jak płacić

Jeśli jeszcze nie darzysz sprzedawcy pełnym zaufaniem, wybierz tradycyjny sposób płatności, czyli za pobraniem (dotyczy to zarówno zakupów w sklepach, jak i serwisach aukcyjnych). Kurier lub poczta dostarcza paczkę z zamówionym towarem, a ty płacisz za zakupy. To zazwyczaj najdroższa forma płatności, ale i najbardziej bezpieczna, bo możesz (a nawet powinieneś) przy kurierze rozpakować paczkę i sprawdzić, czy jest w niej to, co zamówiłeś.

Przelew bądź zapłata za pomocą karty płatniczej są tańsze, ale w obu przypadkach musisz zapłacić za towar, zanim go zobaczysz. Plusem jest to, że wiele sklepów przy tej formie płatności oferuje bezpłatną dostawę zamówionych produktów.

Oczywiście podczas zakupów trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których często piszemy. W tym przypadku dotyczy to zabezpieczeń stron WWW, na których podajesz numery kart płatniczych lub kredytowych. Strony te powinny przesyłać dane w postaci zaszyfrowanej (protokół HTTPS), a właściciel strony musi mieć dla niej ważny certyfikat (podczas wchodzenia na taką stronę przeglądarka nie powinna wyświetlać żadnych ostrzeżeń).

Zakupy w supermarketach

Ponieważ sprzęt komputerowy dostępny w supermarketach nie jest najwyższej jakości, lepiej unikać takich zakupów, szczególnie droższych produktów. Na pewno dotyczy to komputerów stacjonarnych i notebooków, które kosztują 1000, 2000 czy 3000 złotych, a także monitorów, na które trzeba wydać kilkaset, a czasem ponad 1000 złotych. Warto dołożyć kilkaset złotych i kupić sprzęt w takim sklepie, w którym sprzedawcy mają świadomość, czym handlują (ElectroWorld, Media Markt), a najlepiej w sklepie komputerowym. Wbrew reklamom duże sieci handlowe ze sprzętem elektronicznym wcale nie mają najniższych cen. Za to bez większych obaw możesz kupować w supermarketach tańsze produkty, jak klawiatury, myszy, kable, płyty CD/DVD, kamery internetowe, czytnik kart pamięci, a nawet drukarki czy skanery. Prawdopodobnie np. tania mysz zakupiona w supermarkecie i w sklepie komputerowym będzie równie słaba. W razie problemów szuka się następnej.

Popularne polskie sklepy internetowe

www.komputronik.pl
www.agito.pl
www.znak.pl
www.arest.pl
www.morele.net
www.1klik.pl
www.apollo.pl


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto