Najlepszy upgrade peceta
Odszukaj na płycie głównej wolne złącze PCI Express. Zwróć uwagę, że musi to być złącze x16, bo złącze x1 jest za krótkie. Wsuń kartę w pasujące złącze:
Do zamocowania karty wystarczy tylko jedna śrubka. Instalacja zakończona!
Wiele współczesnych płyt głównych ma złącze M.2 zgodne z PCI Express. Na starszych płytach wygląda ono tak samo, ale jest zgodne tylko z wolniejszym standardem SATA.
Na płytach w formacie mITX nie ma miejsca, więc często gniazdo M.2 znajduje się na odwrocie (np. w modelu Gigabyte GA-B150N Phoenix-WiFi).
Instalacja dysku jest banalnie prosta – wystarczy odkręcić śrubkę, wsunąć dysk w złącze i przykręcić śrubkę:
Jeśli płyta główna nie ma złącza M.2, można wykorzystać przejściówkę M.2–PCIe. Jedyny problem stanowi dostępność takich przejściówek – zwykle są sprzedawane razem z zamontowanymi pamięciami.
Jeśli jednak masz taką przejściówkę, możesz umieścić w niej dysk w formacie M.2. Następnie całość montujesz w pececie tak, jak pokazaliśmy w poprzednim warsztacie. Niezależnie od tego, jaki dysk SSD zamontujesz w komputerze, będzie on widziany przez system jako nośnik bootowalny, czyli z możliwością instalacji systemu. System instaluje się tak samo jak na zwykłym dysku SATA.