Jaki procesor warto wybrać
Skoro już masz wszystkie potrzebne informacje na temat płyty głównej, nie pozostaje nic innego, jak wybrać odpowiedni procesor. Podstawowa reguła jest taka, że powinien to być jeden z najszybszych układów, z jakim może dana płyta współpracować. Skoro rozbudowujesz komputer, to prawdopodobnie zamierzasz z niego korzystać jeszcze przez dłuższy czas. Kupienie dobrego procesora uchroni cię przed kolejnymi wydatkami w przyszłości.
Procesory AMD
Posiadacze wielu komputerów z układami AMD mają sporą dowolność w wyborze procesora, bo zwykle nowsze produkty są wstecznie zgodne ze starszymi. Mowa o kolejnych platformach: AM2, AM2+, AM3 oraz AM3+. Dlatego jest możliwe, że np. komputer ze słabym procesorem Athlon II X4 (podstawka AM3) w rzeczywistości ma płytę główną AM3+, w której teraz możesz zamontować nawet najszybszy procesor AMD z serii FX.
Jednak wymiana procesora AMD opłaca się w zasadzie wtedy, gdy używasz układów dwurdzeniowych albo takich, jak Athlon czy Sempron. Instalacja czterordzeniowego Phenoma II X4 (kiedyś 1000 zł, dziś tylko 300 zł!) da ogromną poprawę wydajności. Ale jeśli obecnie korzystasz z takiego układu i chcesz go zmienić na model 6- albo 8-rdzeniowy (Phenom II X6 albo FX), przyrost wydajności nie będzie aż tak duży – lepiej zainwestować w RAM lub dysk.
Parametry poszczególnych układów AMD możesz sprawdzić pod adresem http://products.amd.com lub na niezależnej stronie www.cpu-world.com.
Układy AMD APU
Osobną grupę stanowią układy APU od AMD, czyli procesory ze zintegrowaną grafiką. Tu rozbudowa nie jest tak prosta, bo np. podstawka FM2+ jest tylko częściowo zgodna z FM2, natomiast FM2 była zupełnie niezgodna z FM1. Ponieważ układy APU do najwydajniejszych nie należą, warto kupować najlepsze modele z serii. Dla najnowszych płyt FM2+ jest to model A10–7850 K (jeśli zamiast niego masz A4 lub A6, warto go wymienić), a do FM2 pasuje układ A10–6800 K.
Komputerów wyposażonych w płyty z podstawką FM1 w zasadzie nie warto rozbudowywać – procesory są tanie, ale słabe. Poza tym ich dostępność, nawet z drugiej ręki, jest bardzo niewielka i nie ma w czym wybierać.
Od kilku tygodni jest dostępna także trzecia platforma AMD AM1, zupełnie niezgodna z FM1/2/2+, a także AM2/2+/3/3+. Ponieważ jest to nowość, na razie nikt nie będzie miał potrzeby jej rozbudowy.
Procesory Intela
Niemal każda generacja procesorów Intela przynosi zmianę podstawki, ale trzeba przyznać, że nawet wysłużona platforma LGA775 (Pentium, Core 2 Duo, Core 2 Quad) trzyma się bardzo dobrze, nadal korzysta z niej wiele komputerów. Na rynku jest także sporo używanych procesorów, na przykład całkiem wydajny Core 2 Quad Q9550 (można go kupić za około 400 zł).
Jeśli w twoim starym komputerze najwolniejszym ogniwem jest właśnie procesor (np. Celeron, Pentium), możesz bez obaw wymieniać go na taki model czterordzeniowy (oczywiście, jeśli twoja płyta główna potrafi z nim poprawnie współpracować).
W nowszych płytach głównych (z gniazdami LGA1156, LGA1155, LGA1150) można stosować procesory Core i7 lub Core i5, w zależności od możliwości finansowych. Warto zwrócić uwagę, że nawet starsze układy często są jeszcze dostępne w sklepach. Jak zwykle bywa w przypadku takich produktów, najlepszą relację wydajności do ceny mają układy ze średniej półki, więc polecamy raczej Core i5. Parametry poszczególnych modeli procesorów znajdziesz na stronie Intela http://ark.intel.com lub na niezależnej stronie www.cpu-world.com.