Przygotuj własny film
Zacznij od odszukania interesującego cię pliku audio w oknie. Następnie użyj opcji Link (1) bądź Import (2), by połączyć go z aktualnym projektem. Przed przeciągnięciem na linię czasu możesz jeszcze przesłuchać nagranie w odtwarzaczu źródłowym lub, podobnie jak wcześniej w przypadku klipu wideo, wybrać konkretny jego fragment.
Po dodaniu pliku muzycznego do osi czasu zwróć uwagę na liczbę zajętych przez niego ścieżek audio. Dźwięk stereo ukazywany jest tu bowiem dla każdej ścieżki z osobna. W takim przypadku jeśli zechcesz wzbogacić swój projekt o komentarz bądź dodatkowe efekty dźwiękowe, będziesz potrzebować powiększonej osi czasu.
Aby dodać nowe ścieżki audio w obszarze roboczym, możesz skorzystać z podręcznego menu osi czasu. Wystarczy, że ustawisz kursor w jej obrębie i naciśniesz prawy przycisk myszki. Znajdujące się w menu opcje pozwolą ci nie tylko dodać nowe ścieżki audio mono i stereo New/Audio Track, ale również ścieżki wideo:
Jeśli jednak chcesz szybko dodać kolejny plik dźwiękowy do swojego projektu, wystarczy, że dwukrotnie klikniesz jego ikonę w oknie wbudowanej przeglądarki Source Browser, po czym korzystając z metody „przeciągnij i upuść”, przeniesiesz go na oś czasu ze źródłowego odtwarzacza audio-wideo. Uważaj jednak przy przenoszeniu pliku – musisz go umieścić tak, aby przypadkiem nie wkleić w istniejący już podkład muzyczny. W efekcie powinieneś uzyskać dwie dodatkowe ścieżki A4/A5.
Dla wszystkich tych, którzy oprócz podkładu muzycznego zdecydują się wykorzystać autorski komentarz, Avid Media Composer First ma jeszcze jedną arcyciekawą opcję. Potrafi bowiem automatycznie wyregulować głośność mającej grać w tle ścieżki dźwiękowej tak, aby nie zagłuszała dodanego komentarza. Służy do tego funkcja ukryta w podręcznym menu osi czasu rozwijanym prawym przyciskiem myszki.
Po jej uruchomieniu na ekranie ujrzysz niewielkie okno Audio Ducking z dwoma kolumnami – jedna dotyczy dialogów, druga muzyki. Wystarczy teraz ręcznie wskazać ścieżki zawierające twój komentarz Dialog – A4/A5 i podkład muzyczny Music – A2/A3, a następnie nacisnąć przycisk Duck. Chwilę później w graficznym śladzie ścieżek muzycznych w obszarze roboczym zobaczysz zmianę w postaci dopasowanej linii głośności. Każdym znajdującym się na niej węzłem możesz dowolnie manipulować, ręcznie dopasowując poziom głośności do własnych potrzeb.
Gdy wszystkie ścieżki audio znajdą się już w obszarze roboczym, warto jeszcze dopasować ich czas trwania do poszczególnych scen. Przesuń myszkę nad końcowy fragment bloku symbolizującego muzykę (bądź inne efekty audio) na linii czasu i poczekaj na zmianę kursora w żółty wskaźnik. Nacisnąwszy lewy klawisz myszki, będziesz mógł dowolnie przyciąć długość modyfikowanej ścieżki.