Funkcje foto
Nawet kupując smartfona za kilkaset złotych, możesz oczekiwać dobrych, ostrych fotografii z przedniej i głównej kamery. Jakość zdjęć to jedna z cech telefonu, które możesz ocenić jeszcze przed zakupem. Zwróć uwagę na ostrość fotek po bokach kadru, przekłamania kolorów oraz szumy, czyli ziarnistość fotografii. Warto zmusić aparat do wysiłku i zrobić próbne zdjęcie w półmroku, z wykorzystaniem lampy lub bez. Nowością w smartfonach są podwójne lampy doświetlające o zróżnicowanej barwie światła oraz lampa zainstalowana z przodu telefonu, doświetlająca zdjęcia selfie.
O jakości zdjęć decyduje też aplikacja fotograficzna zainstalowana w smartfonie. Programy tego typu coraz częściej pozwalają na wykonywanie fantazyjnych zdjęć wzbogaconych grafikami, a nawet elementami 3D. Pomocny może być automatyczny retusz zdjęć portretowych. Osobom uprawiającym sporty wyczynowe przyda się możliwość wykonania serii zdjęć i nagrań poklatkowych, a podróżnikom – zdjęć panoramicznych i sferycznych.
Wybór systemu
Segment niedrogich smartfonów jest, podobnie jak cały rynek, zdominowany przez system Android. Alternatywą dla niego jest Windows Phone. OS-y różnią się wyglądem interfejsu. Windows korzysta z pulpitu podzielonego na kafelki – każdy z nich to ikona aplikacji lub funkcji. Ekran ustawień zawiera natomiast bardzo mało elementów graficznych, a niemal wyłącznie tekst. Twórcy Androida mają bardziej elastyczne podejście do wyglądu pulpitu – możesz go kształtować według własnych preferencji. System Google’a może się też pochwalić znacznie większą bazą aplikacji dostępnych w sklepie z programami. Na platformie Windows wciąż brakuje wielu apek popularnych wśród użytkowników Androida. Oba systemy mają za to własne aplikacje biurowe, komendy głosowe, nawigację GPS (ta w Androidzie wymaga dostępu do sieci) i dysk w chmurze.
Wada Androida, której pozbawiony jest system Microsoftu, to równoczesne istnienie wielu wersji OS-u. W momencie, gdy do sprzedaży trafiają właśnie pierwsze modele z szóstą edycją systemu, w sklepach wciąż sprzedawane są smartfony z Androidem 4. W niedrogich urządzeniach spotkasz tę lub piątą edycję systemu. „Piątka” wprowadziła odświeżony wygląd ikon i przycisków, zmieniony system powiadomień na ekranie blokady, zmodyfikowany pasek skrótów i bardziej przejrzysty ekran ustawień. Zakup urządzenia z piątą wersją Androida daje też szansę na aktualizację do „Szóstki” – urządzenia z Androidem 4 już przy nim pozostaną. Na szczęście znakomita większość aplikacji współpracuje ze wszystkimi wymienionymi wersjami.
Interfejs Androida
Niejednorodność systemu Android przejawia się też w zróżnicowanym wyglądzie interfejsu smartfonów poszczególnych producentów. Niektórzy rezygnują z własnych rozwiązań i korzystają z wyglądu przygotowanego przez Google. Inni zmieniają wygląd poszczególnych menu oraz ikon. Przy okazji wprowadzają dodatkowe funkcje, np. możliwość umieszczania ikon na ekranie blokady, nowe polecenia dotykowe, funkcje oszczędzania energii i wiele innych. Innowacyjność niektórych firm, np. Samsunga czy HTC, to mocny argument przemawiający za zakupem urządzeń tych marek. Z drugiej strony bardziej doświadczeni użytkownicy często wolą domyślny wygląd interfejsu i pamięć smartfonu wolną od dodatkowych aplikacji producenta.