W artykule:
- Charakterystyka ekranów e-ink
- Cechy czytnika e-booków
- Test 8 urządzeń
- Opisy najlepszych czytników
Największa zaleta czytnika e-boo-
ków to swoboda czytania, jakiej nie daje klasyczna książka. Czytnik jest lżejszy od przeciętnego woluminu – jego waga nie powinna znacznie przekraczać 200 gramów, a bez problemu można znaleźć modele, które ważą zaledwie 170 gramów. Urządzenie jest też mniejsze od książki. Większość czytników ma ekrany o przekątnej 6 cali, co odpowiada wymiarom obudowy około 120 na 170 mm. Jeszcze większa jest różnica grubości. W książce zależy ona od liczby stron (oraz okładki i jakości papieru), w czytniku jest stała i nie przekracza 12 mm. Czytnik jest więc cieńszy od praktycznie każdej książki.
Wygodne czytanie
Dzięki swoim rozmiarom czytnik może być obsługiwany jedną ręką. Docenią to wszyscy, którzy lubią czytać na stojąco, np. w jadącym autobusie. Możesz jedną ręką trzymać się poręczy, a w drugiej trzymać czytnik. Strony przerzucasz, np. wciskając kciukiem klawisz na obudowie. Ponieważ czytnik jest lekki, w ogóle nie męczy dłoni – w przeciwieństwie do niektórych książek (szczególnie ciężkich i dużych, wydanych w twardej oprawie). Po wrzuceniu urządzenia do plecaka lub torby praktycznie nie odczujesz różnicy w obciążeniu pleców czy ramienia. Z powodzeniem możesz przenosić czytnik także w kieszeni marynarki, kurtki lub w tylnej kieszeni spodni.
Elektroniczny papier
Ekran czytnika e-booków wykorzystuje technologię elektronicznego papieru (elektronicznego tuszu, z ang. e-ink). Zasadę jego działania tłumaczymy w ramce obok. Wyświetlacz ma kolor zbliżony do bieli papieru, a litery mają różne odcienie szarości (im lepszy ekran, tym bliższe czerni). E-papier wykorzystywany w czytnikach nie wyświetla kolorów, dlatego kiepsko się nadaje do czytania komiksów, albumów i czasopism. W przeciwieństwie do ekranu LCD smartfonu lub tabletu wyświetlacz e-ink nie świeci i jak zwykły papier jest obojętny dla oczu.
Ponieważ czytnik nie świeci, jego zapotrzebowanie na energię jest bardzo niskie. Na dodatek urządzenie pobiera energię akumulatora tylko wtedy, gdy przerzucasz strony. Dzięki temu wbudowany akumulator wystarcza na przeczytanie kilku tysięcy stron – co w praktyce przekłada się na kilka tygodni działania bez ładowania.
Biblioteka pod ręką
Pojemność pamięci przeciętnego czytnika to 2 GB, z czego do przechowywania książek możesz użyć około 1,2 GB. Pojedynczy plik z e-bokiem zajmuje około 0,5 MB (wartość zależy od liczby stron). Prosty rachunek matematyczny pokazuje, że w pamięci czytnika zmieszczą się ponad 2000 pozycji – znacznie więcej, niż zawiera przeciętna domowa biblioteczka. Każda z tych książek jest dostępna w kilka sekund. Nie będziesz miał problemów z odnalezieniem jej w pamięci urządzenia – możesz sortować pozycje według autorów lub użyć funkcji szukania. Czytnik pamięta, w którym miejscu skończyłeś czytanie każdej książki, i automatycznie otwiera odpowiednią stronę. Opcja wyszukiwania przydaje się też w trakcie czytania, aby odnaleźć fragment z wybranym bohaterem lub miejscem i przypomnieć sobie szczegóły fabuły. Dobrze przygotowany e-book ułatwia nawigowanie po książce. Spis treści zawiera hiperłącza do poszczególnych rozdziałów – nie musisz żmudnie kartkować książki. Możesz także zaznaczyć fragment tekstu na ekranie i opatrzyć go notatką.
Jak działa elektroniczny papier
Ekran czytnika e-booków jest zbudowany z dwóch elektrod (górna jest przezroczysta), między którymi znajdują się wypełnione przezroczystym płynem sferyczne komórki (piksele). Komórki zawierają naładowane elektrycznie kapsułki (grubości ludzkiego włosa) – część jest zabarwiona na czarno, część pozostaje biała. Na elektrody jest podawane napięcie, które przyciąga kapsułki do dolnej lub górnej elektrody w odpowiedniej konfiguracji. Wzór ułożony przez kilka sąsiednich komórek odpowiada pojedynczej literze.