Opisy wybranych komputerów
1. miejsce - Asus ET2701INTI
Duży ekran, wydajne podzespoły bazowe oraz bogate wyposażenie zadowolą nawet bardzo wymagających użytkowników. Walory tego komputera docenią szczególnie osoby pracujące z aplikacjami graficznymi – duża przekątna ekranu, bardzo dobry kontrast oraz niezłe odwzorowanie kolorów będą sprzyjać np. edycji cyfrowych zdjęć. Komputer sprawdzi się także jako domowe kino, dzięki napędowi blu-ray i niezłym głośnikom z zewnętrznym subwooferem. Wykazał się także najwyższą wydajnością układu graficznego, ale niestety wciąż jest za słaby do gier 3D. Niestety, to co jest dobre i dystansuje konkurencję, ma też swoje wady – jest nią przede wszystkim cena.
PLUSY:
- Duży i dobry ekran
- Wydajne podzespoły
- Nagrywarka blu-ray
MINUSY:
2. miejsce - Asus ET2220INTI
Jeden z najmniejszych modeli w zestawieniu, z ekranem o przekątnej 21,5”. Jednak podobnie jak największy model, oferuje rozdzielczość Full HD, co sprawia wrażenie, że obraz jest bardziej ostry (większa gęstość pikseli). Poza tym mniejszy ekran miał w teście lepszą charakterystykę wyświetlanych kolorów. Podobnie jak w największym modelu zastosowano w nim czterordzeniowy procesor Intel Core i5 trzeciej generacji oraz napęd blu-ray. Słabszymi stronami są: układ graficzny (GeForce 610M zamiast GT 640M) oraz mniejszy dysk (1 TB zamiast 2 TB). „Maluch” Asusa nadrabia te braki wyższą kulturą pracy oraz lepszym wyposażeniem (wbudowany tuner TV, pilot w zestawie). Bardzo ciekawą właściwością tego modelu jest możliwość zawieszenia go na ścianie. Świetnie sprawdzi się np. jako multimedialne centrum w dowolnym pomieszczeniu, np. w kuchni.
PLUSY:
- Tuner i pilot w zestawie
- Nagrywarka blu-ray
- Uchwyt na ścianę
MINUSY:
3. miejsce - Asus ET2300INTI
Model wyposażony w 23-calowy ekran, który wyróżnia się funkcjonalną podstawą z dwuprzegubowym ramieniem. Takie rozwiązanie pozwala na wygodne ustawienie ekranu pod niemal dowolnym kątem: od całkowitego pionu do poziomu. Komputer wyróżnia się także bardzo nowoczesnym i funkcjonalnym wyposażeniem, którego próżno szukać w innych modelach: ma szybkie złącze thunderbolt (dwie sztuki) czy technologię Intel Wireless Display. Ma też dwa złącza HDMI – jedno wyjście oraz jedno wejście, dzięki czemu można podłączyć dodatkowy monitor lub wykorzystać komputer jako wyświetlacz obrazu z zewnętrznych urządzeń. Mimo tych ciekawych rozwiązań urządzenie trafiło dopiero na trzecie miejsce, bo uzyskało nieco gorsze oceny ogólne za wydajność i wyposażenie. Zabrakło np. popularnego interfejsu, jak bluetooth.
PLUSY:
- Dobra jakość obrazu
- Dwa złącza thunderbolt
- Obsługa WiDi
MINUSY:
4. miejsce - HP Envy 23-d000ew TouchSmart
Testowany model należy do ekskluzywnej linii produktów HP, określanej mianem Envy. Jej charakterystyczne cechy to ponadstandardowa jakość materiałów wykorzystanych do konstrukcji oraz bogate wyposażenie. Zaletą tego modelu jest także bardzo dobry ekran, który ma rewelacyjne kąty widzenia oraz niezłe odwzorowanie kolorów. Natomiast słabiej wypadł pod względem jasności, co przy powierzchni ekranu mocno odbijającej światło ma istotne znaczenie. Komputer HP wyposażono w energooszczędną wersję procesora (obniżone TDP). Dzięki temu okazał się jednym z najbardziej energooszczędnych w naszym porównaniu. Niestety, przez to cierpi wydajność, która jest wyraźnie niższa od konkurencji. Za to w wyposażeniu znalazł się wbudowany tuner TV oraz bardzo wygodny w użytkowaniu pilot.
PLUSY:
- Jakość wykonania
- Wbudowany tuner TV i pilot w zestawie
MINUSY:
- Słaby układ graficzny
- Brak bluetooth
5. miejsce - Acer Aspire 5600U
Jedno z najzgrabniejszych urządzeń w naszym teście. Wyróżnia się elegancką i smukłą sylwetką. Na uwagę zasługuje bardzo przemyślany system, pozwalający na wygodne regulowanie kąta pochylenia stojącego komputera na biurku lub szybkie jego zawieszenie na ścianie. Mimo że jest to urządzenie stacjonarne, dość łatwo można je przenosić między pomieszczeniami. Na uwagę zasługuje wbudowany tuner telewizyjny oraz bardzo wygodny pilot, który na odwrocie ma klawiaturę pozwalającą napisać np. w przeglądarce adres WWW czy tekst wyszukiwanej frazy. Komputer jest wyposażony w dwa złącza HDMI: wejście i wyjście. Do słabych stron należą kiepskie głośniki, które psują cały obraz tej eleganckiej konstrukcji. Acer bazuje też na mobilnych podzespołach (procesor, dysk 2,5” itp.), przez co jest wolniejszy od innych testowanych modeli.
PLUSY:
- Elegancka obudowa
- Wbudowany tuner i wygodny pilot
MINUSY:
- Słabe głośniki
- Powolny dysk
- Wysoka cena
6. miejsce - Toshiba LX830-107
To drugi w naszym zestawieniu model, który ma więcej wspólnego z notebookami niż tradycyjnymi desktopami. Bazuje na mobilnych podzespołach, dzięki czemu waży zaledwie 7 kg. Ma bogate wyposażenie, w tym napęd optyczny blu-ray oraz pilot zdalnego sterowania. Niestety, ten ostatni nie jest tak wygodny jak dołączane do innych komputerów, poza tym w testowanym modelu zabrakło wbudowanego tunera telewizyjnego, który jest wyposażeniem opcjonalnym. Mimo mocno „plastikowego” wykończenia, szczególnie z tyłu komputera (matowe i chropowate tworzywo sztuczne), spasowanie elementów obudowy i solidność konstrukcji jest bardzo dobra, nic nie trzeszczy i nie deformuje się przy nacisku. Jedyne mankamenty tego modelu to ograniczona regulacja pochylenia ekranu oraz wyraźnie najwolniejszy dysk twardy w całym zestawieniu – średnia prędkość odczytu wynosi tylko 71,5 MB/s.
PLUSY:
- Pilot w zestawie
- Dobre głośniki
- Czytnik blu-ray
MINUSY:
7. miejsce - MSI WindTop AE2712G
To jedno z największych urządzeń typu all-in-one, jakie można kupić. Niestety, przy tak dużych gabarytach waga wynosi około 13 kg. 27-calowy ekran wyróżnia się dość jasnym podświetleniem (maks. 263 nity) i niezłym kontrastem 849:1, ale słabo odwzorowuje kolory. W całej konstrukcji, a szczególnie w wykonaniu klawiatury i myszy, widać oszczędności – sprzęt „wygląda na tani”, co szczególnie razi w porównaniu z innymi, dobrze wykonanymi komputerami innych producentów. W rzeczywistości nie kosztuje mało, bo jego orientacyjna cena jest tylko trochę niższa od konkurencyjnego modelu Asusa (aczkolwiek dokładnej ceny rynkowej nie znamy – konfiguracja nie jest dostępna w sklepach), a możliwości i funkcjonalność są słabsze. Procesor jest np. nieco mocniejszy, ale słabsza grafika.
PLUSY:
- Duży ekran
- Wejście i wyjście HDMI
- Cicha praca
MINUSY:
- Słaba klawiatura
- Wysoka cena
8. miejsce - Fujitsu Esprimo X913-T
All-in-one jest przeznaczony do pracy w biurze, co podkreśla jego specyficzne wyposażenie (moduł szyfrujący TPM i czytnik kart mikroprocesorowych). Komputer obsługuje również technologię Intel vPro, która pozwala na łatwe zarządzanie i zabezpieczanie komputera przed awariami czy utratą danych. Bardzo wygodna mysz o ergonomicznym kształcie oraz duża, pełnowymiarowa klawiatura zapewnią nawet wielogodzinną pracę bez większego zmęczenia dłoni. Za wykorzystaniem komputera Fujitsu do zastosowań biurowych może także przemawiać jeszcze jeden istotny fakt – jest on bardzo energooszczędny. Zmierzony podczas testów pobór prądu wynosił od 35 do 68 W (bo nie ma np. dodatkowej grafiki). Mankamenty konstrukcji Fujitsu Esprimo X913-T, szczególnie w porównaniu do innych testowanych komputerów, to brak wbudowanego napędu optycznego, czytnika kart pamięci oraz kamery internetowej.
PLUSY:
- Zabezpieczenia (TPM, SmartCard)
- Mały pobór energii
MINUSY:
- Brak napędu optycznego
- Brak czytnika SD
- Kamerka tylko jako opcja