Zalety monitorów QHD
- Przekątne 24–32” umożliwiające komfortową pracę
- Wielkość piksela około 0,25 mm gwarantująca dobrą ostrość obrazu
- Duży wybór urządzeń z różnymi matrycami i do różnych zastosowań
- Ceny zaczynające się od 1000 zł
Przy rosnącej przekątnej ekranów i stałej rozdzielczości 1920x1080 ostrość obrazu się pogarsza. Wynika to z wielkości piksela, który na ekranie np. 21” ma około 0,25 mm szerokości, natomiast na ekranie 27” jest to już ponad 0,3 mm. Krawędzie liter wyglądają jak poszarpane, a grafika jest nieostra.
Aby zachować jakość, konieczne jest zwiększenie rozdzielczości przynajmniej do 2560x1440. Obraz znowu zaczyna wyglądać dobrze, a jedynym skutkiem ubocznym jest to, że do grania przy takiej rozdzielczości potrzeba mocniejszej karty graficznej. Sam monitor też kosztuje więcej – ok. 1000–1500 zł.
Można też zdecydować się na monitor 4K – recenzje dwóch podstawowych modeli LG i Samsunga znajdziesz na dalszych stronach tego wydania PC Formatu. Jednak granie w 4K wymaga naprawdę mocnej grafiki, np. GTX-a 1080, a pulpit Windows przy takiej rozdzielczości jest mało czytelny – trzeba sztucznie powiększać jego elementy, ale nie każda aplikacja skaluje się jednakowo dobrze.
Zastosowania
Monitory można podzielić na kilka grup ze względu na ich potencjalne zastosowanie. Mogą to być urządzenia biurowe (proste lub rozbudowane o szereg funkcji), monitory dla projektantów i grafików (zapewniające najlepszą jakość obrazu), monitory dla graczy (o konstrukcji i możliwościach zgodnymi z ich potrzebami), monitory dotykowe (optymalne do pewnych zastosowań domowych lub profesjonalnych).
W każdym przypadku głównym elementem jest matryca. Obecnie większość urządzeń ma produkowane przez LG matryce IPS – to najlepszy wybór praktycznie do każdych zastosowań. Jednak najtańsze monitory wciąż mają matryce TN, które zostały dopracowane do tego stopnia, że odwzorowanie kolorów jest podobne do tego w matrycach IPS, a główną wadą są ograniczone kąty widzenia. Matryce TN są także nieco szybsze od IPS, więc często trafiają do monitorów dla graczy, którzy wymagają dynamicznego i ostrego obrazu.
W profesjonalnych zastosowaniach graficznych dobre są także wszelkie matryce VA, których używa głównie Samsung. Ich atutem jest świetny kontrast (rzędu 3000;1, przede wszystkim dzięki bardzo głębokiej czerni), a także bardzo dobre kolory.
Wyposażenie
O możliwościach świadczy także dodatkowe wyposażenie monitora. Dziś każdy model ma to, co potrzebne do pracy – przynajmniej jedno cyfrowe wejście obrazu, częściej dwa lub trzy. Reszta elementów to udogodnienia.
Do przydatnych dodatków należą podstawa o regulowanej wysokości, by nie garbić się przed ekranem ani nie podkładać pod niego książek. Drugim elementem są wbudowane głośniczki – wystarczą do odtwarzania dźwięków systemowych czy głosu w filmikach z YouTube’a. Do poważnych zastosowań i tak większości osób służą słuchawki. Kolejnym elementem jest koncentrator USB, który ułatwi podłączenie pendrive’a lub pozwoli naładować smartfona.
Nieliczne monitory mają wbudowane kamery, czujniki obecności użytkownika (ekran sam się wyłącza po odejściu od biurka) lub czujniki światła (w dzień ekran jest jaśniejszy, wieczorem się przyciemnia). To elementy przydatne podczas pracy.
Istotny jest także system sterowania, najlepiej za pomocą czterokierunkowego przełącznika, który ułatwi poruszanie się po menu. Najlepiej, jeśli monitor daje możliwość łatwego wybrania jednego z profili wyświetlania obrazu (biuro, czytanie, film, gra).