Podsumowanie testu
W naszym teście wzięło udział dziewięć obudów mieszczących płyty główne w formacie mATX i mniejsze. Z założenia były to obudowy micro tower, ale znalazły się tu również dwie obudowy „cube” oraz „slim”, które okazały się wystarczająco duże dla takich płyt.
Konstrukcja
Niemal wszystkie obudowy zostały wykonane z czarnej blachy SPCC. Tylko w dwóch (Chieftec, Modecom) wykorzystano tańszą blachę SECC (ocynkowaną) pomalowaną tylko z zewnątrz. Choćby producent włożył mnóstwo wysiłku w wygładzenie wszystkich krawędzi, to i tak w miejscach cięcia, wyłamywania śledzi czy gwintowania otworów taka obudowa nie zawsze będzie idealnie wykończona. Stąd biorą się niższe oceny dla dwóch wymienionych produktów.
Blacha wykorzystana do produkcji testowanych obudów nie jest zbyt gruba (zwykle ma 0,4–0,6 mm), a elementy trzymają się na kilkunastu nitach, więc obudowy nie są specjalnie sztywnymi konstrukcjami. Oczywiście po zamontowaniu wszystkich ścianek całość stanowi zwartą bryłę – pod tym względem nie mieliśmy większych zastrzeżeń.
Montaż podzespołów
Boczne ścianki łatwo się demontuje gołymi rękami, bo wystarczy odkręcić dwie lub cztery śruby z dużymi łebkami. Trudniej jest w w wypadku obudowy SilentiumPC Brutus Q20, bez śrubokręta się nie obejdzie.
Wewnątrz obudów dominuje standardowy lub „odwrócony” układ podzespołów. Ten pierwszy jest coraz rzadziej spotykany i występuje w trzech testowanych produktach, natomiast odwrócony znalazł się w czterech modelach: Cooler Master N200, SilentiumPC Gladius S10, Thermaltake Versa H13 i Modecom Mini Cool. Modele Chieftec UE-02B oraz SilentiumPC Brutus Q20 są niestandardowe – w pierwszym przypadku zasilacz znajduje się z przodu obudowy, a w drugim montuje się go bezpośrednio nad radiatorem procesora (stąd najmniejsza dopuszczalna wysokość radiatora).
Płyta główna jest montowana w standardowy sposób, za to w przypadku dysków i napędów optycznych często można spotkać szyny lub zatrzaski. Pozwalają one montować lub wymieniać te podzespoły gołymi rękami, bez konieczności używania narzędzi. Wśród testowanych obudów takie ułatwienia znalazły się w modelach SilentiumPC Gladius S10, Thermaltake Versa H13 oraz Chieftec HT-01B.
Dodatki
Do najczęściej spotykanych dodatków należą porty USB. Po trzy porty znalazły się w obudowach Cooler Master N200 oraz Modecom Mini Cool, pozostałe obudowy mają po dwa takie porty w standardzie USB 3.0 lub USB 2.0.
W kratkach wentylacyjnych z przodu i z tyłu obudowy często są już fabrycznie zamontowane wentylatory. W testowanych modelach były to duże i ciche wentylatory o średnicy 12 cm – znajdowały się w obudowach Cooler Master N200, SilentiumPC Gladius S10, X2 Spitzer 22 i Thermaltake Versa H13. W obudowach z odwróconym montażem podzespołów (zasilacz na dole) obowiązkowym dodatkiem jest filtr kurzu – znalazł się on w trzech najlepszych w teście produktach.