Podsumowanie testu
Większość nowych płyt do procesorów Intela, przeznaczonych dla graczy korzysta z chipsetu Z97. Do testu przyjęliśmy także jedną płytę z tańszym układem H97 – głównie po to, by pokazać jej możliwości. Ponieważ naszym celem było testowanie konstrukcji w umiarkowanych cenach, w teście znalazły się modele kosztujące do około 650 zł.
Wyposażenie
Wszystkie testowane płyty z chipsetem Z97 uzyskały pod względem wyposażenia ocenę powyżej 5,00 (słabsza była tylko płyta z układem H97). Wynika to z faktu, że mają wiele elementów ponadstandardowych. Dotyczy to sekcji zasilania, układów dźwiękowych, sieciowych, slotów do instalacji kart graficznych, elementów diagnostycznych itd.
Pod tym względem najwyższą ocenę otrzymała płyta MSI Z97 Gaming 7. Oprócz wymienionych elementów ma np. dodatkowy kontroler SATA (dwa porty więcej niż inne modele) oraz dwa dodatkowe kontrolery USB (cztery porty więcej). Dlatego również tylny panel wygląda inaczej niż w pozostałych testowanych płytach – znajduje się na nim aż 8 portów USB 3.0. Oprócz tego producent zrezygnował ze starszych wyjść wideo – zamiast standardowego zestawu są dwa wyjścia HDMI oraz jedno DisplayPort. W płycie głównej przeznaczonej do gier nie ma to dużego znaczenia, bo i tak gracz wykorzysta porządną kartę graficzną, ale na pewno jest to element wyróżniający ten model.
Wszystkie testowane przez nas płyty zostały wyposażone w złącze M.2, w którym da się zamontować dyski 42, 60 oraz 80 mm. Na płytach ASRock znajdują się dodatkowo dwa mocowania, do pamięci 30 oraz 110 mm. Za to nie wszystkie modele mają złącze SATA Express – zabrakło ich w płycie MSI oraz najdroższym Asus Maximus VII Ranger. Ale to nic straconego, taki port można uzyskać za pomocą przejściówki ze złącza M.2, choć na razie przejściówki są praktycznie niedostępne.
Wydajność
Wpływ płyty głównej na wydajność komputera jest bardzo niewielki, tym bardziej, jeśli mówimy o modelach z identycznym chipsetem. Dlatego testowane produkty uzyskały podobne osiągi, a końcowe oceny za wydajność zależą od innych czynników.
W wynikach testów widać różnicę między chipsetami Z97 oraz H97. Pierwszy zapewnia m.in. pracę pamięci z podwyższoną częstotliwością (w naszych testach 2133 MHz), a drugi – tylko z taką częstotliwością, na jaką pozwala kontroler zintegrowany z procesorem (czyli 1600 MHz). Już sam ten fakt nieco zmienia osiągi. Podobnie jest w przypadku procesora, ale my wykorzystaliśmy standardowe ustawienia funkcji Turbo Boost, które na każdym chipsecie działają tak samo.
Na wyniki wpłynęły także możliwości podkręcania grafiki zintegrowanej z procesorem, na co pozwalają płyty główne Gigabyte. Dla graczy nie jest to żadna zaleta, bo i tak wykorzystają dodatkową kartę graficzną, jednak te płyty zyskały dodatkowe punkty właśnie za samą możliwość podkręcania.