A A A

Test słuchawek gamingowych

PC Format 4/2018
Zmysł słuchu traktowany jest przez nas trochę po macoszemu. Trudno się temu dziwić: przez uszy odbieramy ledwie 11 proc. docierających do mózgu informacji. To niby niewiele ale warto zadbać, by maksymalnie wykorzystać potencjał tego przekazu. Grzegorz Karaś


Dobre słuchawki podłączone do współczesnego komputera przydają się nie tylko do słuchania muzyki. O ile w zamierzchłych czasach różnie bywało z wykorzystaniem dźwięku w grach, o tyle obecnie trudno wyobrazić sobie elektroniczną rozrywkę bez przyzwoitych głośników lub zestawu zakładanych na uszy przetworników.

Dźwiękowa przestrzeń

Dźwięk w grach – podobnie jak w rzeczywistości – nie jest głównym kanałem informacyjnym. Ma jednak bardzo duże znaczenie, zwłaszcza tam, gdzie rozgrywka polega na rywalizacji z innymi graczami, np. w różnego rodzaju trybach sieciowych. Pozwala zdobyć przewagę: lepiej zorientować się w sytuacji widocznej na ekranie, ale także uzyskać informacje, których nie można odczytać z monitora. Grając z dobrymi słuchawkami na uszach, bez większego problemu można orientować się w wirtualnej przestrzeni „na słuch”.

Zestaw słuchawkowy to również narzędzie komunikacji. Pozwala nie tylko odbierać informacje płynące z wirtualnych światów, ale również przekazywać komunikaty innym grającym. Dlatego dość istotnym elementem zestawu jest mikrofon. Oczywiście można zdecydować się na osobny zakup słuchawek i mikrofonu. Scenariusz taki warto rozważyć, gdy ktoś zamierza zająć się strumieniowaniem rozgrywki dla widzów w sieci. Na ogół jednak, w przypadku zwykłego użytkownika, o wiele wygodniej i taniej jest kupić zintegrowany zestaw.

Decydując się na zakup słuchawek, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jak chcemy je podłączyć. Wbrew pozorom to nie jest banalne. Typowy konsument ma do wyboru dwa sposoby spięcia ich z komputerem: przez gniazdo USB lub minijack. Oczywiście mamy i inne możliwości, jak chociażby port toslink. Urządzenia takie są jednak dość niszowe, a przez to wyraźnie droższe. Z tego względu w naszym teście skupiamy się na dwóch najpopularniejszych konstrukcjach. Każda z nich zaś ma swoje wady i zalety.

Zawsze w tandemie

Kiedyś co prawda stosowano również złącza DIN i jack, jednak to minijack jest powszechnie kojarzony jako najstarsze i najłatwiejsze w użyciu gniazdo umożliwiające podłączanie do komputera sprzętu grającego. Nie ma tu nic trudnego: w odpowiednie gniazdo wpinamy minijacka i słuchawki grają. Kupując klasyczny zestaw słuchawkowy, trzeba mieć świadomość, że w jego przypadku brzmienie zależy nie tylko od wspomnianego zestawu, ale i układu, który znajduje się na płycie głównej.

Najpopularniejsze obecnie chipsety stosowane przez producentów płyt głównych do przetwarzania dźwięku są te produkowane przez firmę Realtek. Kupując w ostatnich latach „mobo”, najczęściej można było trafić – w zależności od klasy urządzenia – na cztery z nich: ALC 887, 892, 1150 oraz 1220. Stosując uproszczenie, można przyjąć, że powyższa kolejność odpowiada również klasie układów. Modele 887 i 892 trafiały na ogół do najtańszych płyt dla niewymagających użytkowników. Z kolei kodeki 1150 i 1220 są domeną droższych płyt głównych, których sercem są chipsety z wyższej półki, np. Z270 lub Z370.

Mając najlepszy w powyższym zestawieniu ALC 1220, można już podłączać kosztujące nawet kilkaset złotych słuchawki bardzo dobrej jakości – i ma to sens. Po prostu w ostatnich latach zauważalnie wzrosła jakość zintegrowanych kart dźwiękowych. Nawet najgorsze z powodzeniem wystarczają do grania i można je parować ze słuchawkami za 100–200 zł. Dopiero dla wysokiej jakości sprzętu audio do odsłuchu muzyki warto zainwestować w zewnętrzną kartę dźwiękową, np. Sound Blaster X G5. Będzie to jednak spory wydatek: wspomniane urządzenie kosztuje ok. 500 zł, a i zakup sensownej konkurencji to podobne kwoty.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto