Opieka medyczna
Przewiduje się, że w przyszłości urządzenia ubieralne podłączone do internetu będą mogły przesyłać informacje na temat stanu zdrowia użytkownika do systemu opieki medycznej. Wówczas w razie konieczności potrzebna karetka będzie mogła pojawić się u chorego, nawet jeśli nie zostanie wezwana. Popularność urządzeń ubieralnych przełoży się też na poprawę działania służby zdrowia. Gadżety regularnie zbierające informacje na temat ciała sprawią, że lekarz będzie doskonale wiedział, w jakiej kondycji znajduje się organizm pacjenta oraz co może mu dolegać.
Swojego inteligentnego ubrania doczekali się również najmłodsi. Podczas targów CES 2014 Intel zaprezentował śpioszki wyposażone w komputer Edison z procesorem Quark. Śpioszki mają wiele czujników, dzięki którym wiadomo, czy dziecko jest głodne, czy odpowiada mu panująca temperatura oraz czy spokojnie śpi. W tym wypadku informacje na temat dziecka są wyświetlane nie tylko na ekranie smartfonu, ale też na kubku, który jest bezprzewodowo połączony ze śpioszkami.
Procesor w sukience
Gadżety ubieralne nie zawsze muszą zbierać dane na temat użytkownika i je analizować. Mogą ułatwiać życie także w inny sposób, czego dowodem jest chociażby kurtka Tommy’ego Hilfigera, która zamiast czujników została wyposażona w panele słoneczne. Umożliwiają one łatwe naładowanie smartfonu, tabletu lub dowolnego innego urządzenia. Innym wyjątkowo ciekawym ubiorem jest Spider Dress. Ta zaprojektowana przez Anouk Wipprecht sukienka została stworzona przy pomocy drukarki 3D i wyposażona w komputer Intel Edison. Monitoruje on najbliższą przestrzeń osoby noszącej sukienkę i rozkłada specjalny kołnierz, jeśli tylko drugi człowiek znajdzie się zbyt blisko i naruszy przestrzeń osobistą właścicielki – to doskonały gadżet dla introwertyków. Projektantka ma w swoim portfolio również inne podobne produkty, np. sukienkę Smoke Dress wyposażoną w system wytwarzający dym.
Jaka będzie przyszłość?
Rynek technologii ubieralnych rozwija się na tyle szybko, że wejściem na niego interesują się nie tylko firmy technologiczne, ale też modowe. Już niebawem pojawią się pierwsze inteligentne zegarki wyprodukowane przez firmy tworzące dotychczas wyłącznie ich analogowe odpowiedniki, takie jak chociażby Fossil czy Swatch. Z kolei produkcję inteligentnych koszulek rozpoczynają firmy sprzedające odzież sportową, np. Ralph Lauren. Współpraca ta jest bardzo dobrym zjawiskiem, które przynosi korzyści użytkownikom – dzięki współpracy dostawców technologii oraz firm modowych gadżety ubieralne stają się nie tylko funkcjonalne, ale też ładne. O ile w przypadku komputerów, tabletów, a nawet smartfonów można nie zwracać uwagi na wygląd urządzenia, to wybierając ubiór lub biżuterię bardzo trudno jest pominąć ten aspekt. Chyba nikt nie chciałby nosić brzydkiego zegarka, nawet gdyby funkcjonalnością i możliwościami przebijał wszystkie inne dostępne modele.