Przykładowe usługi dostępne w chmurze
|
|
Pomysł przetwarzania danych online nie jest nowy. Firmy od lat wynajmują w internecie programy, na przykład finansowo-księgowe, czy przestrzeń na zewnętrznych serwerach, na swoją stronę WWW (webhosting). Usługi „spod chmurki” dla indywidualnych użytkowników mają krótszą historię, ale zyskały już sporą popularność. Należy przecież do nich poczta online, Wikipedia, internetowe galerie zdjęć itd. Ale obecnie w pojęciu cloud computing mieszczą się też nowe programy i usługi, dotychczas zarezerwowane dla osobistego komputera.
Z usług cloud computingu można korzystać nie tylko na pececie czy notebooku. Potencjalnymi użytkownikami są posiadacze netbooków, smartfonów i palmtopów, a także konsoli do gier wyposażonych dodatkowo w mysz i klawiaturę USB. Co ważne, wiele usług dla indywidualnych klientów jest bezpłatnych.
Biuro w przeglądarce
Niekwestionowanym liderem w dziedzinie biurowych usług online jest Google. Jego Google Docs to zestaw edytora tekstowego, arkusza kalkulacyjnego i pakietu do prezentacji. Uzupełnieniem jest zintegrowane z arkuszem narzędzie do tworzenia ankiet online. Siła Google’a tkwi w integracji dostarczanych usług
i łatwości użycia składowanych danych w różnych zastosowaniach.
Po piętach depczą Google’owi bezpłatny w znacznej części Zoho – z zestawem aplikacji biurowo-biz-
nesowych, oraz Adobe – z płatnym edytorem tekstu Buzzword. W chmurze jest też dostępny, poprzez usługę Windows Live, odchudzony Microsoft Office – na razie do testów dla wybranych osób.
Multimedia
Najszerzej oferowaną multimedialną usługą online jest cyfrowa obróbka zdjęć. Internetowy Photoshop Express udostępniony przez Adobe jest dużo skromniejszy od najpopularniejszego pakietu do obróbki grafiki. Nie da się w nim poprawić urody, ale wystarczy do usunięcia mniejszych błędów w zdjęciach cyfrowych. Do retuszu, zaznaczania obszarów czy pracy na warstwach może natomiast posłużyć wersja online edytora Splashup. Z lżejszych aplikacji do obróbki zdjęć warto wykorzystać Picnik.
Klasą samą w sobie jest pakiet multimedialny Aviary – od niedawna w całości bezpłatny. Zawiera edytory m.in. zdjęć, efektów, grafiki wektorowej oraz edytor audio.
Konwersja plików
Konwertery plików wideo czy audio to wymarzona usługa cloud, ponieważ są zasobożerne i czasochłonne. Gdy operację wykonuje się online, nie ma znaczenia, jak mocny jest domowy komputer. Wśród konwerterów na uwagę zasługuje częściowo bezpłatny Zamzar. Potrafi przetwarzać audio i wideo, a także dokumenty. Umożliwia wykonanie konwersji wielu plików tego samego typu jednocześnie.
Specjalizujący się w multimediach MediaConvert pozwala nie tylko na konwersję, ale i edycję – scalanie wielu plików wideo, konwersję części pliku, podział, zmianę jakości itd. MediaConvert obsługuje formaty multimedialne telefonów komórkowych, w tym pliki dzwonków. Może przetwarzać dokumenty, choć nie w takim zakresie jak Zamzar.
Produktywność
Wśród aplikacji online popularne są specjalizowane narzędzia pomagające poprawić wydajność pracy i zarządzanie czasem. Obok Google Calendar jest to np. RememberTheMilk. Serwis wspomaga zarządzanie czasem przy użyciu metody Getting Things Done (gromadzenia spraw i kontrolowania realizacji zobowiązań). Do poprawiania efektywności pracy służą serwisy iGoogle, Netvibes czy Pageflakes.
Usługi mindmappingu, czyli sporządzania notatek w specyficzny sposób, dzięki któremu mózg lepiej pracuje (szybciej się uczy, zapamiętuje), oferują witryny Mindomo, MindMeister czy WiseMapping.
Widać też rozwój webowych aplikacji geograficzno-informacyjnych (np. Google Maps, Yahoo Maps, Zumi) czy translatorów online (np. Yahoo! Babel Fish, Babylon).