Opisy wybranych czytników e-booków
1. miejsce - Empik Oyo
Ekran bazuje na e-papierze firmy SiPix, który ma niższy kontrast oraz gorszej jakości czcionki niż technologia firmy eInk. Zaletą jest możliwość obsługi dotykowej, bo wyświetlacz jest wykonany w technologii pojemnościowej. Strony można przesuwać palcem, podobnie wygląda nawigacja po menu. Jest też akcelerometr do zmiany orientacji ekranu.
Urządzenie szybko wychodzi ze stanu uśpienia. Od kliknięcia przycisku zasilania do wyświetlenia strony książki mija zaledwie sekunda. Zmiana stron jest szybka, a ekran nie mruga na czarno, jak w czytnikach wykorzystujących eInk. Oyo korzysta z wbudowanej pamięci 2 GB, którą można rozszerzyć aż o 32 GB za pomocą karty microSD. Bezpośrednio z czytnika można robić zakupy w Empiku (potrzebne połączenie Wi-Fi). Po wczytaniu strony sklepu widać cztery najlepiej sprzedające się książki oraz kolejne pozycje polecane przez sklep. Chociaż oficjalnie czytnik wspiera tylko publikacje kupione w sklepie Empik.com, po przegraniu zabezpieczonego e-booka z DRM-em Adobe ADE, zakupionego w księgarni Virtualo.pl, czytnik Oyo odczytuje go bez problemu.
PLUSY:
- Szybkie działanie
- Dostęp do sklepu z polskimi e-bookami
MINUSY:
- Mało kontrastowy ekran
- Przyciski do zmiany stron z jednej strony
3. miejsce - Amazon Kindle
Urządzenie korzysta z najlepszego na rynku e-papieru eInk Pearl, który zapewnia bardzo dobry kontrast. Jest to ważne przy odczytywaniu PDF-ów, gdyż nawet mały druk jest czytelny. Książki i dokumenty są przechowywane we wbudowanej pamięci o pojemności 3 GB, której niestety nie można rozszerzyć. Urządzenie jest przeznaczone przede wszystkim do książek z księgarni Amazon, w której można robić zakupy, korzystając z internetu dostępnego przez Wi-Fi. Kindle radzi sobie też z niezabezpieczonymi plikami PDF i MOBI. Wyróżnia się dobrą ergonomią, przemyślanym oprogramowaniem oraz świetną jakością wykonania. Przyciski do przerzucania stron są zdublowane i znajdują się na obu bokach czytnika. Dzięki pełnej klawiaturze łatwo korzystać z mechanizmu wyszukiwania w treści książki. W menu można ustawić wielkość i krój pisma, zmienić interlinię, a także gęstość upakowania czcionek na stronie, co pozwala dopasować formatowanie do własnych gustów. Nie brakuje wbudowanej przeglądarki WWW.
PLUSY:
- Najlepszy ekran
- Świetna ergonomia i jakość wykonania
MINUSY:
- Obsługuje tylko DRM z księgarni Amazon
5. miejsce - Kolporter eClicto
Zaletą tego czytnika jest doskonały ekran bazujący na technologii eInk, porównywalny z Kindle. Ze względu na małą baterię urządzenie pracuje znacznie krócej od konkurenta. Na jednym ładowaniu można przeczytać jedną książkę. Jest za to lekkie i poręczne. Niestety, urządzenie się zawiesza – po aktualizacji firmware’u do najnowszej wersji problem się nasilił. Uciążliwe jest przemieszczanie się między poszczególnymi elementami menu, co trwa ok. 1/3 sek. Długo trwa także ładowanie zawartości folderu z książkami. Na szczęście zmiana stron odbywa się szybko. Urządzenie jest także kiepskie pod względem ergonomii, np. zmieniać strony można tylko za pomocą kontrolera, brakuje osobnych przycisków na obudowie. Zaletą natomiast jest możliwość powiększania i zmniejszania czcionki bez odwoływania się do menu. Plusem jest zastosowanie standardowego złącza mini USB oraz pojemna pamięć. Części urządzenia nie są zbyt dobrze spasowane, więc czytnik w ręku czasami skrzypi.
PLUSY:
- Dobry ekran
- Mała waga
- Miły w dotyku
MINUSY:
- Niestabilne oprogramowanie
- Zła ergonomia
6. miejsce - Lark Freebook 7.0
Tani czytnik, w którym zamiast e-pa-
pieru zainstalowano 7-calowy, kolorowy ekran LCD o rozdzielczości 800x400 punktów. Dość dobrze nadaje się on do przeglądania zdjęć czy oglądania klipów wideo, niestety nie sprawdza się przy wyświetlaniu tekstu. Nieco lepiej wypada czytanie PDF-ów z ilustracjami, bo zdjęcia i grafiki wyglądają ładniej niż na e-papierze. Niestety, na przeszkodzie stoi dość wolne przewijanie stron, bo producent nie pomyślał o funkcji przesuwania strony o cały ekran – PDF-y trzeba przesuwać po jednym wierszu. Ładowanie kolejnej strony także trwa zbyt długo, by można było czytać płynnie. W oprogramowaniu brakuje jakichkolwiek funkcji związanych z przeszukiwaniem treści.
Lark nie grzeszy także wielkością pamięci. Na same książki 2 GB jeszcze wystarczy, ale urządzenie ma według producenta służyć także do oglądania filmów. Lista obsługiwanych formatów e-książek jest standardowa, ale bez możliwości czytania książek zabezpieczonych DRM-ami.
PLUSY:
- Możliwość oglądania filmów
- Niska cena
MINUSY:
- Brak możliwości czytania książek zabezpieczonych DRM