Dysk
Czyli przestrzeń, w której przechowujemy wszystkie dane na komputerze: dokumenty, zdjęcia, filmy, ale także pliki instalacyjne wszystkich programów czy też system operacyjny. Obecnie powszechne są dwa rodzaje: HDD i SSD. Pierwszy to konstrukcja mechaniczna składająca się z talerzy, głowic i innych części ruchomych. Jej największą zaletą jest korzystny stosunek ceny do pojemności. Wadami są wolna praca i podatność na uszkodzenia mechaniczne. SSD zaś to dyski w całości elektroniczne, których największą zaletą jest duża prędkość przekładająca się na przyspieszenie pracy komputera. To pozycja obowiązkowa. Najlepiej zdecydować się na zakup laptopa z dwoma dyskami: mniejszym SSD na system i programy oraz pojemniejszym HDD jako magazynem danych. Ważne: zazwyczaj dyski można w laptopach wymieniać!
Ekran
Czyli innymi słowy matryca, która ma różne typy, rozmiary, rozdzielczości i rodzaje powłoki. Rozmiar to kwestia indywidualnych preferencji użytkownika. Wydaje się, że najrozsądniejsze ceny mają laptopy z ekranami o przekątnej 15,6”. Jeśli chodzi o rozdzielczość, sugerujemy wybrać Full HD, czyli 1920x1080. Pamiętajmy, że wyższe rozdzielczości wiążą się z większym obciążeniem CPU i GPU. Jeśli producent nie podaje typu matrycy, to na 99 proc. jest to TN (Twisted Nematic) o kiepskich kątach widzenia i słabym nasyceniu barw. Znacznie lepiej wypadają tu IPS (In-Plane Switching) i EWV (Enhanced Wide Viewing Angles), i takie polecamy. W przypadku powłoki zdecydowanie lepsza będzie matowa, gdyż błyszcząca słabo nadaje się do użytku przy mocnym świetle, choć zazwyczaj lepiej oddaje kolory.
System operacyjny
Zdecydowanie polecamy Windows 10. Jeśli ktoś oferuje laptopa z Windows 7 lub 8, to próbuje wcisnąć staroć albo tzw. leżak magazynowy. Zdarza się, że notebooka można niekiedy nabyć bez oprogramowania. Wtedy można kupić licencję z odzysku i samodzielnie zainstalować system.
Cała reszta
Kwestie takie jak kolor obudowy i materiał, z którego jest wykonana, układ klawiatury, rozmiar i czułość gładzika, pojemność baterii, waga, wymiary to kwestie mocno indywidualne, którym nie sposób odmówić znaczenia. Jednakże nie są one aż tak istotne.