Zawsze pod ręką
- Cechy dobrego tabletu
- Test 11 urządzeń
- Opis przetestowanych produktów
- W czym tablet jest lepszy od peceta i laptopa
- Ceny tabletów
Większa przekątna ekranu to wygodniejsze korzystanie z dotykowego interfejsu – ikony są większe, a na ekranie mieści się więcej informacji, np. więcej widżetów, można przeglądać strony internetowe bez ich powiększania. Duży ekran przyda się także, jeśli tablet będziesz wykorzystywał do oglądania filmów. Z drugiej strony rozmiar ekranu bezpośrednio przekłada się na wielkość urządzenia, a pośrednio na jego wagę.
Rozdzielczość.
Większa liczba pikseli sprawia, że ekran jest czytelniejszy, a elementy interfejsu cieszą oko ładnym wyglądem. Ponadto wysoka rozdzielczość przydaje się podczas oglądania filmów i grania.
Format ekranu.
Tablety mają najczęściej ekran w formacie 16:10, który sprawdza się w większości zastosowań. Sporadycznie występujące ekrany o formacie 16:9 kiepsko się sprawdzają przy czytaniu e-booków i przeglądaniu internetu, za to lepiej się nadają do oglądania filmów.
Widoczność obrazu pod kątem.
Chociaż tablet jest urządzeniem, z którego najczęściej korzysta jedna osoba trzymająca urządzenia na wprost twarzy, niskie kąty widzenia znacznie obniżają komfort korzystania z tabletu – kolory są wyblakłe i pojawia się efekt negatywu. W skrajnych przypadkach na ekranie praktycznie nic nie widać.
Obsługa dotyku.
Tańsze tablety są wyposażone w ekrany opornościowe o przeciętnej czułości i bez funkcji multidotyku. Ekrany pojemnościowe, montowane w droższych tabletach, praktycznie bezbłędnie rozpoznają polecenia dotykowe i mają przydatny multitouch.
Interfejsy bezprzewodowe.
Standardem jest moduł Wi-Fi. Bluetooth, który można wykorzystać np. do podłączenia bezprzewodowych głośników, znajdziesz w większości, ale nie we wszystkich tabletach. Część urządzeń jest dostępna w wersji z modemem 3G – cena takiego urządzenia jest o kilkaset złotych wyższa niż wersji bez modemu.
Przyciski.
Ich liczbę producenci redukują do minimum (wzorując się prawdopodobnie na iPadzie). W niektórych tabletach znajdziesz tylko przyciski blokady ekranu i regulacji głośności. Jednak dobrze, jeśli tablet ma dodatkowo przyciski home i cofnij. Rzadko spotykanym, ale przydatnym przyciskiem jest blokada obracania ekranu.
Głośnik.
Bardzo ważny element dla użytkowników, którzy za pomocą tabletu zamierzają oglądać filmy lub słuchać muzyki. Tylko nieliczne tablety są wyposażone w głośniki stereo – oglądanie filmów na tabletach z głośnikami mono jest mniej komfortowe.
Złącza.
Większość tabletów ma port na karty micro-SD lub SD. Nowością jest złącze USB, które pozwala podłączyć pamięć masową. W droższych tabletach znajdziesz wyjście HDMI.
Aparat.
Fotografowanie i nagrywanie filmów z pewnością nie należy do głównych zadań tabletu, dlatego nie należy przykładać zbyt dużej wagi do jakości aparatu. Większość urządzeń oferuje przynajmniej przednią kamerę, którą możesz wykorzystać do rozmów wideo.
Bateria.
Bardzo istotny element, jeśli tablet ma służyć do codziennej pracy. Mniej ważny, jeśli z urządzenia będziesz korzystać 1–2 godziny dziennie. Jakość wbudowanego akumulatora bezpośrednio zależy od ceny tabletu.
Przede wszystkim powinna działać płynnie – bez nieprzyjemnych zatrzymań przy przewijaniu strony. Podczas surfowania w sieci bardzo przydatna jest funkcja swobodnego powiększania ekranu za pomocą gestu szczypania (tylko ekrany multidotykowe) oraz automatycznego dostosowywania widoku strony do wielkości ekranu (po jednorazowym puknięciu palcem w ekran). Niektóre tablety z systemem Android i wszystkie z Windows potrafią wyświetlać elementy flash strony WWW, co czasami negatywnie wpływa na płynność działania przeglądarki.
Klawiatura.
To bardzo istotny element wykorzystywany w większości zastosowań tabletu. Powinna zajmować przynajmniej połowę wysokości ekranu, mieć funkcję kopiuj-wklej i korzystać z dobrego słownika języka polskiego z funkcją automatycznego poprawiania błędów.
Sklep z aplikacjami.
Nowo kupiony tablet jest najczęściej dosyć skromnie wyposażony w aplikacje. Programy pobrane z cyfrowego sklepu pozwalają w dużym stopniu kształtować możliwości tabletu. W sklepie znajdziesz aplikacje płatne i darmowe. Także gry.
Czytnik e-booków.
Praktycznie każdy tablet ma preinstalowaną aplikację do czytania książek. W każdym urządzeniu czytnik wygląda inaczej, jednak dobrą aplikację rozpoznasz po szybkim wczytywaniu stron, możliwości regulacji jasności ekranu, regulacji wielkości czcionki i obsłudze zakładek. Najlepiej, jeśli czytnik, oprócz otwierania e-bookowego formatu epub, współpracuje również z plikami PDF.
Pakiet biurowy.
Wybierając tablet, sprawdź, czy zainstalowany w nim pakiet biurowy nie jest wersją próbną z ograniczonymi możliwościami. To bardzo częsta sytuacja – pakiet w wersji trial nie pozwala tworzyć nowych plików, a jedynie otwierać już istniejące dokumenty. Funkcje pakietu zazwyczaj nie wykraczają poza edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i moduł do tworzenia prezentacji. Nowinką jest możliwość przechowywania dokumentów w sieci, np. w usłudze Google Docs lub Dropbox.