1. miejsce - HTC Flyer
Tablet o dużych możliwościach i bardzo dobrym wykonaniu. Ma najmniejszy, bo 7-calowy, ekran spośród testowanych urządzeń. Mały wyświetlacz nie przeszkadza, bo producent przygotował bardzo dobry interfejs, modyfikując w dużym stopniu wygląd Androida 2.3. Flyer ma bardzo dobrą przeglądarkę, która wyświetla elementy flash i nadal działa płynnie – to wynik użycia bardzo mocnego procesora 1,5 GHz i aż 1 GB RAM-u. Do tabletu dołączone jest cyfrowe pióro. Można nim rysować na ekranie, zaznaczać tekst i pisać do niego komentarze oraz tworzyć notatki. Na tablet i pióro przygotowano etui.
PLUSY:
- Dobre wykonanie
- Wygodny interfejs
- Cyfrowe pióro
MINUSY:
- Ograniczona swoboda obracania ekranu
- Cena
2. miejsce - Samsung Galaxy Tab 10.1
Wygląd urządzenia nasuwa skojarzenia z pierwszą wersją iPada. Jednak od poprzedniej wersji tabletu Apple Galaxy Tab 10.1 jest znacznie lżejszy (mimo większego ekranu). Pewnym utrudnieniem w obsłudze są nie najlepiej rozlokowane przyciski regulacji głośności i blokady ekranu. Galaxy zachwyca dopracowanym systemem operacyjnym. Dosyć sprawnie działa rozpoznawanie mowy, które pozwala np. dyktować e-maile. Wśród dołączonych aplikacji warto wyróżnić bardzo funkcjonalny pakiet biurowy umożliwiający przechowywanie dokumentów w tzw. chmurze. Brakuje czytnika e-booków.
PLUSY:
- System operacyjny
- Mała waga
- Pakiet biurowy
MINUSY:
- Ulokowanie przycisków
- Brak czytnika e-booków
- Cena
3. miejsce - Asus Eee Pad Transformer
Tablet jest znakomicie wykonany – tylna ścianka obudowy ma szorstką fakturę poprawiającą przyczepność, a boczna ramka jest aluminiowa. Urządzenie jest cięższe od modelu Galaxy 10.1, ale lżejsze od Iconii A500. Jest wyposażone w bardzo dobrą klawiaturę (jako jedyna w teście ma oddzielny wiersz numeryczny). Główne wady Transformera to: tylko dobra płynność pracy (mimo wykorzystania platformy NVIDIA Tegra 2) oraz obsługa wyłącznie formatu MPEG4 (wśród formatów filmowych). Asus nie zachwyca także czasem pracy na baterii. Do urządzenia można dokupić lekką stację dokującą.
PLUSY:
- System operacyjny
- Wygodna klawiatura
- Dobre wykonanie
MINUSY:
- Powolne działanie
- Tylko format MPEG4
4. miejsce - Apple iPad 2
W porównaniu do pierwszej wersji tabletu zmieniono troszkę design – krawędzie urządzenia są zaokrąglone. Z tego powodu przyciski są głębiej osadzone i trudno dostępne, gdy tablet leży na płaskiej powierzchni. Urządzenie jest bardzo intuicyjne w obsłudze, a interfejs działa idealnie płynnie – dzięki zastosowaniu dwurdzeniowego procesora. Brakuje widżetów, przez co na ekranie głównym nie można wyświetlić przydatnych informacji – jak w tabletach z Androidem. Duże brawa należą się za domyślą aplikację do obsługi e-booków – ma sporo opcji i działa bardzo szybko. Rewelacyjna wydajność akumulatora.
PLUSY:
- Intuicyjny interfejs
- Świetne wykonanie
- Wysoka wydajność
MINUSY:
- Brak widżetów
- Utrudniona obsługa przycisków
7. miejsce - Hannspree Hannspad SN10T130
W tym tablecie z Androidem 2.2, przeprowadzono mocną modyfikację interfejsu za pomocą nakładki graficznej. Zablokowała ona możliwość swobodnego umieszczania widżetów na pulpicie, synchronizacji z usługami sieciowymi i dostęp do Android Marketu. Modyfikacje objęły także domyślną klawiaturę qwerty – klawisze podzielono na dwa bloki z przerwą pośrodku. Niestety klawiatury nie wspiera słownik (który jest pusty). Choć w tablecie wykorzystano wydajną platformę mobilną Nvidia Tegra 2,
nie zapewniło to wysokiej płynności działania urządzenia. Tablet ma korzystny stosunek ceny do jakości.
PLUSY:
MINUSY:
- Nakładka graficzna ogranicza personalizację
- Nietypowa klawiatura
10. miejsce - ICom Terra Pad 1050
Terra Pad wyposażono w system Windows 7. To właśnie system, niedostosowany do potrzeb ekranów dotykowych, jest głównym mankamentem obu tabletów. Urządzenie iCom ratują w pewnym stopniu przyciski sprzętowe, które ułatwiają korzystanie z urządzenia. Niestety, nie można tego powiedzieć o wybrakowanej warstwie programowej – nie ma dotykowej nakładki graficznej, brakuje aplikacji do obsługi wbudowanej kamery, a automatyczne obracanie ekranu potrafi się zawiesić bez powodu. Przy tak wielu mankamentach i przeciętnym wykonaniu całkowicie niezrozumiała jest wysoka cena urządzenia.
PLUSY:
MINUSY:
- System operacyjny
- Epizody wolnej pracy
- Kiepski ekran