A A A

Elektroniczne prezenty

PC Format 05/2016
Oprócz rowerów, quadów, a nawet kucyków jednym z najpopularniejszych prezentów w maju i czerwcu są smartfony i komputery. Chociaż nie wskażemy idealnego środka transportu, na temat tego, jak wybrać elektroniczny gadżet, wiemy niemal wszystko. Marek Konderski

Jeżeli młody człowiek chce po prostu grać i jest mu absolutnie wszystko jedno, na czym to będzie robił, lub chce grać w gry ruchowe, warto rozważyć zakup konsoli do gier. Podstawową różnicą pomiędzy pecetem a konsolą jest stopień skomplikowania obsługi. Konsolę podłącza się do telewizora i sieci, wkłada płytkę z grą i można grać. W wypadku peceta trzeba ściągnąć nowe sterowniki do urządzeń, czasami skonfigurować parę rzeczy, co choć nie jest przesadnie trudne, dla dziecka może być barierą nie do pokonania. Na korzyść peceta przemawia niższa cena gier – nowości na konsole kosztują ok. 240 zł, te na pecety rzadko są droższe niż 180 zł.

Jeżeli przedmiotem zainteresowania jest Minecraft, League of Legends, Counter-Strike bądź inna gra dostępna na platformie Steam, Uplay czy Origin, wówczas potrzebny będzie komputer.

Pecet czy laptop

Pierwszym odruchem większości osób kupujących dzisiaj komputer jest wybór laptopa. Jest mniejszy i zgrabniejszy niż stacjonarny pecet i z tego powodu wydaje się łatwiejszy do opanowania. Kupującym wydaje się też, że przy zakupie laptopa trzeba odpowiedzieć na mniejszą liczbę pytań sprzedawcy, bo „komputer to komputer” – ten jest mniejszy, tamten czerwony, ale w sumie wszystkie działają tak samo. Niestety, to nieprawda. Podstawową różnicą między pecetem a laptopem jest łatwość przenoszenia tych drugich, zaleta okupiona brakiem możliwości rozbudowy laptopa – prawie nic nie da się w nim wymienić – oraz wydajnością znacznie mniejszą niż komputera stacjonarnego. To cena za miniaturyzację i redukcję zużycia energii zastosowanych podzespołów.

Oczywiście istnieją laptopy doskonale nadające się do grania. Problem w tym, że są bardzo drogie i niemal w każdym wypadku peceta pod względem wydajności porównywalnego z konkretnym modelem laptopa można złożyć za mniej więcej połowę ceny. Dlatego warto dopytać młodego człowieka, czy koniecznie musi być to laptop. Jeżeli grać będzie wyłącznie w domu, nie ma sensu kupować przenośnego komputera, a zaoszczędzone kilka tysięcy złotych lepiej przeznaczyć na coś innego. Kupując peceta, musisz wybrać podzespoły. Nie znaczy to, że musisz go samodzielnie składać – w wielu sklepach złożysz zamówienie na konkretną konfigurację i odbierzesz gotowy komputer. O tym, jakie podzespoły wybrać, przeczytasz na kolejnej stronie.

którą konsolę wybrać

Aktualnie na rynku dostępne są dwie konsole najnowszej generacji: Sony PlayStation 4 i Microsoft Xbox One. Obie kosztują w zależności od wersji od 1500 do 2000 zł. Jeżeli dziecko ma grać z innymi użytkownikami w internecie, niezbędne jest wykupienie abonamentu, którego cena wynosi ok. 200 zł rocznie. Możliwości obydwu konsol są mniej więcej porównywalne, jednak nie na każdą platformę dostępne są takie same gry – to część strategii mającej skusić do zakupu konkretnego modelu. Dlatego jeżeli dziecko wspomina o konkretnym tytule, sprawdź, czy jest dostępny na danej konsoli. Jeżeli dziecko jest zainteresowane przede wszystkim grami ruchowymi, należy wybrać konsolę Microsoftu wraz z czujnikiem Kinect. Wymaga on sporo wolnego miejsca przed telewizorem – ok. 9 m2. Choć Xbox One jest lepszy, dziecku może wystarczyć też starszy Xbox 360 – tę konsolę można kupić w cenie nieprzekraczającej 1500 zł. Co prawda nowych gier działających na tej konsoli jest coraz mniej, ale są one tańsze niż tytuły tworzone z myślą o Xboksie One, a do tego istnieje dość duży rynek niedrogich gier używanych.

Jeśli nie komputer, to co?

Nie zawsze rodzice i bliscy czują się zobligowani do kupienia bardzo drogiego prezentu, często nie ma też takiej możliwości. Na szczęście istnieją alternatywy.
Powerbank – użytkownicy smartfonów, zwłaszcza nałogowi gracze, wiedzą, jakim problemem jest wyczerpana bateria. Przenośne źródło energii, za pomocą którego można podładować smartfona, przyda się każdemu. Mały powerbank kosztuje kilkadziesiąt złotych, większy – poniżej 200 zł.
Gra – temu, kto ma komputer lub konsolę, radość sprawi nowa gra. Warto jednak zapytać, na co aktualnie czeka, bo gier jest tak dużo, że łatwo nie trafić w gust gracza. Konsolowy gracz może ucieszyć się z abonamentu Xbox Live Gold lub PlayStation Plus.
Karta do Google Play – smartfonowi gracze ucieszą się z karty zakupowej do Google Play – środki można wymienić na gry i dodatki do nich. Karty takie można kupić np. w salonikach prasowych.
Klawiatura – gracze szybko niszczą klawiatury. Zakup trwałego modelu z mechanicznymi przełącznikami (od 300 zł) wzbudzi niekłamany entuzjazm.
Mysz – mysz przeznaczona specjalnie dla graczy (100–300 zł) nie zrobi z nikogo profesjonalnego zawodnika, ale prezent zostanie mile przyjęty.
Karta graficzna – płynność rozgrywki zależy m.in. od karty graficznej, najważniejszego podzespołu dla pecetowego gracza. Aktualnie najbardziej pożądany model to Nvidia GeForce GTX 970 (1300–1600 zł).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto