A A A

Kino w smartfonie

PC Format 3/2017
Smartfona każdy nosi zawsze przy sobie, dlaczego więc nie zamienić go w mobilne kino? Najnowsze odcinki ulubionych seriali, transmisje sportowe i najlepsze filmy możesz oglądać w autobusie, szkole i pracy  dosłownie wszędzie. Maciek Płochocki

Duży rynek, duża konkurencja

Rodzimy rynek VoD do niedawna był zdominowany przez polskie serwisy, ale przez ostatni rok podlegał zmianom wywołanym przez wejście zagranicznych gigantów – Netfliksa, a ostatnio także Amazon Prime. Jednak najpopularniejsze wciąż pozostają rodzime VoD.pl (serwis Onetu), Player stworzony przez TVN oraz IPLA będąca częścią Cyfrowego Polsatu.

Z płatnego wideo na żądanie korzysta 1,75 mln polskich internautów, co daje Polsce tytuł lidera w regionie. Jak podaje Digital TV Research, do 2021 roku ma być ich prawie 3 mln. Jednym z motorów wzrostu będzie dynamiczny rozwój polskiego Netfliksa, który ma ambitne plany – chce gościć w jednej trzeciej gospodarstw domowych.

Dwa największe polskie serwisy działające na zasadzie abonamentu, IPLA i Player, sporo łączy. Oba oferują kilka pakietów materiałów do wyboru i mają podobną, choć różniącą się dostępnymi tytułami ofertę. W obu można też odtwarzać część materiałów za darmo, poświęcając czas na oglądaniu reklam. W ofercie darmowej dominują produkcje własne Polsatu (IPLA) i TVN-u (Player), czyli seriale i programy rozrywkowe. Wykupując jeden z pakietów, wyłączysz reklamy i zyskasz dostęp do filmów, seriali zagranicznych, programów dokumentalnych oraz możliwość oglądania na urządzeniu mobilnym stacji telewizyjnych na żywo.

Specjalne pakiety przeznaczone są dla fanów sportu i najmłodszych widzów. W Ipli istnieje też możliwość wykupienia jednorazowego dostępu do wybranych materiałów – głównie chodzi tu o transmisje sportowe na żywo. Oba serwisy mają w swojej bazie w pełni przetłumaczone materiały i umożliwiają regulowanie jakości transmisji. W Ipli część filmów można pobrać na urządzenie.

Netlix i Amazon

IPLA i Player mają bardzo dużo produkcji polskich, które wręcz dominują w ich bibliotece. Tymczasem Netflix dopiero poszerza swoją ofertę o rodzime materiały – dominują seriale i filmy produkcji zachodniej. Większość opatrzono polskimi napisami lub głosem lektora. Trzeba przy tym zauważyć, że oferta serwisu jest uboższa w porównaniu z biblioteką udostępnianą np. amerykańskim użytkownikom. Wysokość abonamentu zależy od jakości, w jakiej chcesz oglądać filmy, i liczby urządzeń, które mogą równocześnie odtwarzać wideo. Jakości transmisji nie można niestety ustawić w aplikacji mobilnej. Trzeba ją wybrać w ustawieniach konta na komputerze.

Amazon Prime, który dopiero co zadebiutował w Polsce, nie jest godny uwagi lokalnego widza. Oferta materiałów przetłumaczonych na polski jest więcej niż skromna. Jego biblioteka to przede wszystkim filmy i seriale, także własnej produkcji. Każdy może wypróbować Netfliksa i Amazon Prime dzięki darmowemu okresowi próbnemu.

Wiązanie się z usługą abonamentem jest problemem, jeśli filmy lub seriale oglądasz sporadycznie. Lepszym rozwiązaniem byłaby oferta działająca na zasadzie wypożyczalni – płacisz tylko za to, co oglądasz. Największy polski serwis tego typu, VoD.pl, do niedawna umożliwiał dostęp po wykupieniu abonamentu. Teraz możliwe jest już tylko wypożyczanie filmów w cenie od 5 do 10 zł. Spora część materiałów dostępna jest też bez opłat – w zamian za oglądanie reklam.

Pozostałe serwisy z tej grupy – Google Play, Chili, Apple iTunes – nie pozwalają oglądać filmów bez opłat. W nich wysokość opłaty zależy od rozdzielczość materiału (zazwyczaj do wyboru są SD i HD) i atrakcyjności filmu lub serialu. Filmy wypożyczasz na 30 dni, ale musisz je obejrzeć w ciągu 2 dni od pierwszego uruchomienia. Materiały można też kupować na stałe (tu też cena zależy od jakości i atrakcyjności tytułu). Będą przypisane do twojego konta w usłudze, ale nie można ich pobrać w postaci samodzielnego pliku. Polskie napisy lub lektor towarzyszą wszystkim nagraniom w usługach Chili i VoD.pl oraz części filmów sprzedawanych u pozostałych dostawców.

Usługi towarzyszące

Na smartfonie lub tablecie korzystać możesz też z bogatych bibliotek filmów i seriali serwisów strumieniujących HBO Go, nc+ Go czy UPC Horizon Go. Inaczej niż w opisanych wcześniej przypadkach nie wystarczy tu jednak założenie konta i uiszczenie opłaty – usługi sprzedawane są tylko razem z abonamentową ofertą telewizji kablowej i satelitarnej. Koszt zakupu usługi zależy od operatora, np. w sieci UPC dostęp do HBO Go uzyskasz razem z pakietem kanałów HBO – za 30 zł miesięcznie.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto