A A A

Konfrontacja gigantów

PC Format 03/2010
Prawie każdy zaawansowany smartfon z dużym dotykowym ekranem jest traktowany jako potencjalny pogromca iPhonea. Często na wyrost, ale w HTC HD2 produkt Applea ma poważnego konkurenta. [Maciek Płochocki]

Interfejs

Urządzenia prezentują dwa różne podejścia do projektowania interfejsu użytkownika, ale wygląd obydwu zadowoli najbardziej wybrednych.

Prostsze menu ma iPhone – główną część ekranu zajmują tu skróty do aplikacji w postaci ładnych ikon (niestety nie można umieścić kontaktów jako ikon). Można je gromadzić na kilku pulpitach. U dołu ekranu znajduje się konfigurowalny panel z czterema ikonami najczęściej używanych funkcji.

W HD2 główne menu jest bardziej skomplikowane. Każda z głównych funkcji telefonu, np. kontakty, internet, e-mail, ma osobny pulpit, Możesz się szybko przemieszczać między nimi za pomocą przewijanego paska u dołu ekranu. Możesz także zrezygnować z wyświetlania niektórych pulpitów. Wygląd danego pulpitu zależy od funkcji, której odpowiada, np. na pulpicie kontaktów można gromadzić skróty do kontaktów, a na pulpicie przeglądarki internetowej zakładki stron WWW. Główny pulpit, wywoływany przyciskiem Home, pozwala gromadzić ikony ze wszystkich funkcji telefonu.

Ekran HTC odblokowuje się podobnie jak w iPhonie, przesuwając wyświetlony na ekranie suwak do krawędzi wyświetlacza. Z zablokowanego ekranu możesz przejść bezpośrednio do nieodebranej poczty, wiadomości i połączeń. Wyświetlone są tam także zbliżające się wydarzenia umieszczone w kalendarzu.

iPhone nie ma podobnej funkcji. Na zablokowanym ekranie wyświetlana jest jedynie informacja np. o nieodebranych połączeniach. Smartfon Apple nie ma także żadnej diody, która informowałaby o nieodebranych połączeniach czy e-mailach, gdy ekran jest wyłączony. HD2 taką możliwość zapewnia.

Worek funkcji

Odtwarzacze muzyki w obu smartfonach są bardzo dobrze zaprojektowane. W iPhonie funkcja ta została przeniesiona z iPoda Touch. Moduły mają podobne funkcje, a także sposób nawigowania po menu i prezentacji odtwarzanych albumów i utworów. HTC udostępnia dodatkowo radio FM z RDS-em, którego w Apple zabrakło.

Obydwa telefony wyposażono w moduł do nawigacji GPS. Na HTC możesz zainstalować dowolny program do nawigacji działający pod Windows Mobile, np. polską AutoMapę. W przypadku iPhone’a wybór jest skromniejszy, ale aplikacje nawigujące, działające z tym smartfonem, sprzedaje Navigon i TomTom.

Używanie fabrycznie zainstalowanej przeglądarki internetowej ma sens tylko w iPhonie. Aplikacja Safari działa płynnie, a jej obsługa to sama przyjemność. Wykorzystany w HTC Internet Explorer jest nie do zaakceptowania. Działa powolnie i nie obsługuje gestów! Posiadaczom HD2 zalecamy przesiadkę na przeglądarkę Opera, która jakością jest zbliżona do Safari, choć ustępuje jej wyglądem interfejsu.

W obu smartfonach wbudowane aparaty fotograficzne radzą sobie dość dobrze, dopóki nie przyjdzie zrobić nimi zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu lub w nocy. Na zdjęciach wyraźnie widać wówczas ziarno. W HTC sytuację trochę ratuje wbudowana diodowa lampa doświetlająca. Na fotkach z iPhone’a można dostrzec źle działający automatyczny balans bieli.

Zaletą iPhone’a jest wbudowana pamięć 16 lub 32 GB. W przypadku HTC HD2 trzeba się posiłkować kartami microSD (jej maksymalna pojemność to 16 GB w cenie poniżej 200 zł).

Funkcjonalność obudwu urządzeń można rozszerzyć za pomocą pobieranych z sieci aplikacji – płatnych lub darmowych. Wbudowana bateria w obydwu smartfonach wystarczy na 1–2 dni pracy z włączonym modułem Wi-Fi.

Gdzie kupisz

Telefonu HTC HD2 aktualnie nie oferuje żaden z operatorów. Pozostaje zakup w tradycyjnej sprzedaży lub na Allegro.

iPhone oferuje sieć Orange, Era i Play. Wszyscy operatorzy sprzedają go w specjalnej taryfie przygotowanej dla iPhone’a, gdzie z telefonem otrzymasz co miesiąc pakiet danych do wykorzystania i duży pakiet minut. Skorzystanie z oferty pozwala kupić iPhone’a w niskiej cenie. Niestety musisz liczyć się z wysokim abonamentem wynoszącym od 85 zł (w Play) do aż 345 zł (w Erze).

W zwykłym abonamencie iPhone oferowany jest w Orange i Erze. U drugiego operatora ceny smartfonu są nieznacznie atrakcyjniejsze. Szczegóły oferty wszystkich operatorów oferujących iPhone 3GS znajdziesz w tabelce.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto