A A A

Odkryj tajny internet

PC Format 05/2011
Globalna sieć skrywa wiele tajemnic i bynajmniej nie kończy się na Google. Otwieramy bramę do podziemnego, nieocenzurowanego internetu. Możesz tu znaleźć wszystko to, czego nie pokazuje tradycyjna wyszukiwarka. [Paweł Bijata]

Korzystanie z freenetu

Używanie wolnej sieci znacznie się różni od tradycyjnego internetu. Strony nie są przeładowane animacjami i grafikami. Królują tu odnośniki, które prowadzą do treści, zdjęć czy multimediów. Aby rozpocząć eksplorowanie tej strefy, potrzebujesz aplikacji. W warsztacie pokazujemy, jak ją zainstalować, skonfigurować i jak z niej skorzystać.


Aby pobrać aplikację Freenet, otwórz witrynę http://freenetproject.org/ i kliknij przycisk Download. Zapisz aplikację na dysku, a następnie uruchom instalator programu. Nie zmieniaj ustawień w pierwszym oknie. Powinna zostać zaznaczona opcja Start Freenet on Windows startup, ponieważ, im częściej i dłużej aplikacja jest włączona, tym szybszy jest dostęp do zasobów. Kliknij Install.


Rozpocznie się instalacja programu. Po zakończeniu kliknij  . Po chwili (w domyślnej przeglądarce WWW) otworzy się strona konfiguracyjna freenetu. Jeżeli to nie nastąpi, kliknij prawym przyciskiem ikonę w zasobniku systemowym i wybierz polecenie Open Freenet.


W wyświetlonym oknie kliknij odnośnik Click here to continue. Na ekranie zobaczysz komunikat, który informuje o zaleceniu zmiany przeglądarki. Chodzi o to, żeby nie korzystać z freenetu za pomocą tej samej aplikacji, którą przeglądasz internet. Zastosuj się do rady i przeklej adres w pole innej przeglądarki. Ponownie kliknij Click here to continue.


W kolejnym kroku nie wprowadzaj zmian i kliknij przycisk Continue. W oknie, które się wyświetli, ponieważ nie masz jeszcze znajomych we freenecie, zaznacz opcję Connect to strangers i kliknij Continue. Zostało jeszcze wprowadzenie ustawień określających anonimowość. Na początek korzystania z freenetu warto w dwóch kolejnych krokach zaznaczyć pole obok pozycji Normal. Jeżeli potrzebujesz dużo większej anonimowości, wykorzystaj wyższy poziom zabezpieczeń. Pamiętaj jednak, że wtedy freenet zwolni.



Korzystając z freenetu, musisz udostępnić część swojego dysku twardego oraz swoje łącze do wysyłania zaszyfrowanych informacji innym użytkownikom. Musisz na ten cel wygospodarować część swojego transferu. Należy przy tym pamiętać, że podczas działania freenetu właśnie o takie pasmo będzie spowolnione łącze, z którego korzystasz. Wybierz odpowiednią wartość z listy, np. 1024+/256 kbps.


W kolejnym kroku decydujesz, ile miejsca na swoim dysku chcesz użyczyć usłudze freenet. Proponujemy oddać 10, a nawet 20 GB (większa liczba bajtów przyspieszy działanie sieci). Kliknij przycisk Continue. Teraz możesz już rozpocząć korzystanie z freenetu. W tym celu kliknij odnośnik Click here to continue.


Na ekranie zobaczysz stronę startową freenetu. Z uwagi na brak tworu podobnego do Google (jest tylko prosta i mało skuteczna wyszukiwarka) musisz sam „przeklikać się” przez kolejne strony, aby powoli docierać do poszukiwanych treści. Najlepiej zacząć od sekcji Indexes of freesites. Kliknij jeden z odnośników. Uważaj, bo trzeci odnośnik prowadzi do materiałów zupełnie niekontrolowanych.



Na ekranie zobaczysz pierwsze odnośniki. Możesz je klikać i przeglądać, przemieszczając się do kolejnych witryn gromadzących następne odnośniki. U góry widzisz także spis kategorii. Możesz je rozwijać i wywoływać zapytania. Freenet wygląda jak internet sprzed 15 lat, jednak zasady poruszania się po nim są zbliżone do współczesnego. Gdy klikniesz odnośnik, zobaczysz postęp ładowania się strony. Gdy zostanie ono zakończone, witryna wyświetli się w twojej przeglądarce.


Jeżeli chcesz wyświetlić konkretną stronę i znasz jej adres (we freenecie adres funkcjonuje w formie klucza), wprowadź go w pole Key. Na freenecie istnieją także blogi (floks), fora i grupy dyskusyjne. Warto je przeczesywać w poszukiwaniu ciekawych informacji.


Tagi: internet www
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto