A A A

Procesory Intel Skylake

PC Format 10/2015
Intel cały czas stara się robić wszystko, by co roku prezentować kolejne wersje swoich układów. Firma tak bardzo chce się trzymać planu, że pomimo kilkumiesięcznego opóźnienia układów Core piątej generacji o nazwie kodowej Broadwell nie przesunęła premiery najnowszych procesorów Skylake. Premiery obu generacji układów dzieli zaledwie kilka miesięcy. Dawid Kosiński

Gotowy na DDR4

Interesującym elementem jest też dwukanałowy kontroler pamięci, który może współpracować z niskonapięciowymi modułami pamięci DDR3L-1600 oraz DDR4-2133. Jest tak tylko w teorii, ponieważ w praktyce znalezienie płyty głównej wyposażonej w podstawkę LGA 1151 oraz obsługującej pamięci DDR3 jest w zasadzie niemożliwe. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze na rynku jest dostępnych niewiele wydajnych pamięci DDR3 zasilanych niskim napięciem. Po drugie ceny pamięci DDR4 bardzo spadają i niebawem ich ceny mogą być niższe niż niskonapięciowych modułów DDR3. Po trzecie osoby przesiadające się na układy Skylake i tak muszą zainwestować w nową płytę główną, więc założono, że wydanie pieniędzy na pamięci DDR4 nie będzie dla nich problemem.

Jak to działa w praktyce?

Testy w grach oraz różnego rodzaju aplikacjach pokazują, że układy Skylake są nieco wydajniejsze od zeszłorocznych procesorów Intel Core czwartej generacji (Haswell) oraz tegorocznych układów Intel Core piątej generacji (Broadwell). Różnica między nimi wynosi od kilku do kilkunastu procent i nie jest na tyle wyraźna, by uzasadniać wymianę całej platformy. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które posiadają komputery wyposażone w procesory Intel Core trzeciej generacji (Ivy Bridge) i Intel Core drugiej generacji (Sandy Bridge). W ich przypadku różnica wydajności potrafi sięgnąć nawet 40 procent. Osoby takie powinny rozważyć przesiadkę na najnowszą platformę – w szczególności dotyczy to osób intensywnie wykorzystujących swój komputer. W grach i w inżynierskich programach obliczeniowych różnica w wydajności jest widoczna na pierwszy rzut oka. W zastosowaniach domowych takich jak praca z dokumentami, przeglądanie stron internetowych i korzystanie z multimediów dystans między generacjami jest znacznie mniejszy.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku wydajności energetycznej. Nowe procesory osiągają nieco lepsze rezultaty w testach, jednocześnie pobierając coraz mniej energii. Wydajność energetyczna układów Skylake jest o około 10 proc. wyższa niż w przypadku procesorów Broadwell i o 20 proc. wyższa niż w przypadku układów Haswell. W porównaniu z procesorami Ivy Bridge i Sandy Bridge różnica wynosi do ponad 40 oraz 60 procent. Wydaje się więc spora, ale nie jest na tyle duża, by było warto wymienić całą platformę tylko ze względu na ten parametr. Różnica w rachunkach za prąd nawet w długiej perspektywie będzie mniejsza niż 1500 zł, które trzeba wydać na nowy procesor i płytę główną.

Dostępność

W chwili pisania tego tekstu w sklepach można było znaleźć wyłącznie modele Core i5-6600K oraz Core i7-6700K, czyli procesory z najwyższej półki cenowej i wydajnościowej. Następnie do sprzedaży trafią kolejne wymienione w tabelce modele. Jak widać, zawiera ona tylko modele z serii Core i5 oraz Core i7. Nie oznacza to jednak, że w ofercie Intela zabraknie tańszych modeli Core i3, Pentium oraz Celeron. Te po prostu pojawią się później. Najprawdopodobniej trafią do sklepów w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Należy też pamiętać, że za jakiś czas pojawią się procesory Skylake przeznaczone dla urządzeń mobilnych. Jeśli zamierzasz kupić nowego laptopa, warto na nie czekać – ze względu na dużą energooszczędność układy Skylake doskonale sprawdzą się w komputerach przenośnych. Warto też mieć na uwadze, że będą to pierwsze komputery wprowadzone ma rynek po premierze systemu Windows 10. Wiele nowych maszyn będzie wyposażonych w dodatkowe funkcje wspierające nowy system Microsoftu, jak choćby specjalny przycisk „Cortana” ułatwiający porozumiewanie się z komputerem za pomocą mowy. Takich nowości będzie zapewne jeszcze więcej, dzięki czemu laptop wyposażony w procesor Intel Skylake i Windows 10 przez długi czas będzie jednym z najnowocześniejszych komputerów.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto