A A A

Wideo w sieci

PC Format 9/2007
Przez internet możemy przesyłać już nie tylko tekst i głos, ale także obraz. Skorzystanie z tej ostatniej opcji jest równie proste, jak tanie, dzięki zainstalowanej w komputerze kamerze internetowej.

Podsumowanie testu

Przetestowane modele kamer, łącznie 16 urządzeń, znacznie się różnią pod względem konstrukcji i jakości. Każdy użytkownik internetu o niezbyt wygórowanych wymaganiach znajdzie wśród nich z pewnością coś interesującego.

Ostrość i kolory

Niestety, „obraz jak żyleta” to tylko marzenie użytkowników tej klasy urządzeń, aczkolwiek niektóre z nich wyróżniły się pozytywnie. Najlepszą ostrość obrazu zapewniały kamery Mode Com oraz Chicony. Trzeba przy tym dodać, że mimo niezłej ostrości zmierzonej na specjalnych planszach testowych obraz nawet z najlepszej kamery ma jednak wady wynikające choćby z kompresji MPEG. Problemy z ostrością mogą również wynikać z taniego układu optycznego, zapewniającego najlepszą jakość tylko na środku sceny. Natomiast fatalnie pod tym względem wypadła kamera marki Labtec – tak słabo, że pomiar ostrości był wręcz niemożliwy.

Pod względem jakości kolorów użytkownik ma spore pole manewru, bo manipulując ustawieniami sterownika, może dopasować kolorystykę do swoich wymagań. Jednak my testowaliśmy urządzenia przy domyślnych ustawieniach, a w tym wypadku kolory najbardziej zbliżone do rzeczywistych zapewniła kamera Microsoft. Zupełne przeciwieństwo to Media-Tech Shiva czy Labtec Webcam Plus, gdzie zniekształcenia kolorów stają się bardzo trudne do zaakceptowania.

Inne wady obrazu

Podczas korzystania z kamery szczególnie dokuczliwe są szumy, jeśli przekroczą określoną wartość. Są dość duże we wszystkich testowanych kamerach, nawet w tych z czołowych miejsc testu (przekraczają jeden procent), ale w tych z ostatnich pozycji tabeli są już bardzo dokuczliwe i eliminują z obrazu wiele szczegółów.

Zniekształcenia geometrii dają się mniej we znaki, bo podczas normalnej rozmowy lekko wygięte krawędzie obrazu nie są tak uciążliwe, jak np. obraz rozmyty. Jednak w wielu kamerach (szczególnie A4Tech) jest on widoczny nie tylko na planszach testowych, ale na każdym obrazie. Tam, gdzie wartość zniekształceń nie przekracza jednego procenta, można uznać, że obraz ma niezłą geometrię.

Różne konstrukcje

Po naszym teście okazuje się, że nie wszystkie kamery mają dobre, dokładnie przemyślane konstrukcje. Niektóre są bardzo lekkie, wyposażone tylko w plastikową podstawkę bez żadnych gumowych stopek, przez co stoją niestabilnie nawet na płaskim stole (jak Apollo AC-700 na zdjęciu poniżej). Znacznie lepiej są wykonane modele Creative, Logitech czy Microsoft, które można bezpiecznie postawić na stole lub monitorze, a także – dzięki specjalnemu uchwytowi – bez większej trudności zamontować na ekranie LCD.

Kolejną kwestią jest możliwość ustawienia obiektywu kamery w dowolnym kierunku. Na szczęście z tym jest całkiem nieźle, niemal wszystkie testowane kamery miały obrotową główkę, którą da się swobodnie obracać.

Oczywiście uwzględniając wyposażenie i obsługę, zwróciliśmy także uwagę na sposób regulacji ostrości, możliwości sterowników, dodatkowe funkcje kamer, a także instrukcje obsługi. Część urządzeń ma bogate oprogramowanie, ale bez jakiejkolwiek instrukcji do niego.

Najlepszą ocenę za wyposażenie otrzymała kamera Creative Live! Cam Video IM, która ma niezły system montażu, zestaw zawiera mikrofon i bogate oprogramowanie. Niestety, słaba jakość obrazu nie pozwoliła tej kamerze zająć wysokiego miejsca. Najlepszym spośród testowanych produktem okazał się model Microsoft LifeCam VX-1000.

Cechy dobrej kamery internetowej

  • MATRYCA WYSOKIEJ JAKOŚCI
    Od matrycy zależy jakość rejestrowania obrazu. Rozdzielczość nie ma znaczenia, wystarczy 0,3 megapiksela.
  • DOBRY UKŁAD OPTYCZNY
    To, jakie soczewki zastosował producent w układzie optycznym, decyduje o geometrii obrazu, ale także o jego jasności i ostrości.
  • KONSTRUKCJA
    Dobra kamera powinna być przystosowana do zamocowania w dowolny sposób, szczególnie jeśli ma być używana w podróży. Zwykła plastikowa podstawka może nie wystarczyć.
  • STEROWNIK BOGATY W OPCJE
    Programowo można zatuszować wiele niedoskonałości sprzętowych, np. złe odzwierciedlenie barw czy zbyt małą jasność obrazu. Im więcej takich funkcji, tym lepiej.

Jakość obrazu

Jakiej jakości obrazu można się spodziewać po kamerach interneto-wych? Oto przykład jakości kolorów z kamer, które zajęły pierwsze i ostatnie miejsce w teście. Obraz z Microsoft LifeCam VX-1000 (u góry) ma naturalne kolory i jest wystarczająco czytelny. Obraz z Labtec Webcam Plus ma fatalne, czerwonawe kolory, a szumy nie pozwalają dostrzec żadnych szczegółów obrazu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto