A A A

Wygodne krzesła

PC Format 10/2016
Użytkownik komputera spędza w fotelu przed biurkiem kilka godzin dziennie po paru latach przeciążony kręgosłup daje o sobie znać w nieprzyjemny sposób. Sposobem na uniknięcie problemów jest ergonomiczny fotel. Przyjrzeliśmy się kilku modelom. Wojciech Nosel

DXRacer AERO OH/RE0/NB

Ten fotel przewidziano dla stosunkowo niskiej osoby o drobnej budowie – podane przez producenta maksimum 195 cm to przynajmniej o 5 cm za dużo. Mimo że z pomiarów wynika, że siedzisko nie jest zbyt niskie, zastosowanie miękkiej pianki i siłownika, który opada o ok. 2 cm sprawia, że fotel jest za niski dla wysokich osób, a siedzisko jest za krótkie dla tych długimi nogami. Wąskie jest też oparcie – użytkownik nie może mieć pleców szerszych niż 50 cm, bo nie zmieści się we wgłębieniu siedziska, które ma kształt typowy dla samochodowego fotela kubełkowego. Szczuplejsi będą się jednak dobrze czuli „otuleni” ze wszystkich stron.

Grospol Ergohuman Plus BS KMD31

Fotel mimo tego, że jest ciężki, sprawia wizualnie wrażenie delikatnego. Siedzisko ma regulowaną głębokość i obniżony próg. Podparcie części lędźwiowej i wysokość zagłówka można regulować, podobnie jak siłę nacisku/oporu stawianego przez podporę lędźwiową. Niestety nawet „najtwardsze” ustawienie nie jest tak mocne, jak można by sobie tego życzyć. Na krześle siedzi się jednak bardzo wygodnie. Siatka zastosowana w obiciu sprawia, że użytkownik siedzi jak w hamaku. Naszym zdaniem krzesło jest przystosowane dla osób o wzroście nie większym niż 180 cm. Problemem jest niskie usytuowanie podparcia lędźwiowego.

Quersus GEOS 702/XR

Przyjęte przez producenta minimum wzrostu, 175 cm, trzeba zwiększyć o 5 cm. Niżsi użytkownicy nie będą w stanie usiąść tak głęboko, by skorzystać z oparcia. Siedzisko jest dość szerokie i wykonane z dość twardej pianki. Użytkownik o wadze powyżej 100 kg nie zapada się w nim – dla takich osób jest to jedno z wygodniejszych siedzisk, jednak dla lżejszych może być za twarde. W tym fotelu zdecydowanie lepiej się wypoczywa niż pracuje, pozycja maksymalnie odchylona jest nieporównywalnie bardziej komfortowa. Minusem fotela jest bardzo niewielkie podparcie dla części lędźwiowej kręgosłupa.

AXRacer Pro X

Do tego fotela nie warto się zbliżać, jeżeli nie masz 180 cm wzrostu. To olbrzymi fotel, w którym wygodnie będzie się siedzieć osobie nawet o słusznych gabarytach. Użytkownicy o wzroście 190–200 cm, także ci ważący więcej, powinni być zadowoleni. Dla mniejszych problemem jest głębokie siedzisko utrudniające zajęcie prawidłowej pozycji i skorzystanie z oparcia, jeżeli użytkownik nie ma naprawdę długich nóg. Oparcie można odchylić praktycznie do pozycji leżącej. Zdecydowanie lepiej niż do siedzenia za biurkiem fotel nadaje się do oglądania telewizji lub grania na konsoli z padem w dłoniach, w pozycji lekko odchylonej do tyłu.

DXSeat V44/XG

Wzrost użytkownika tego fotela nie powinien przekraczać 175 cm, a sam użytkownik musi być szczupłej budowy, bo inaczej nie zmieści się w stosunkowo wąskim siedzisku. Nie powinien być też zbyt szeroki w barkach. Zastosowanie najdłuższego wśród testowanych foteli siłownika w fotelu dla osób o średnim wzroście dziwi, można jednak kupując fotel, wybrać siłownik nieco krótszy. Plusem modelu jest najłagodniejszy we wszystkich testowanych fotelach dla graczy mechanizm bujania. Zdecydowanie najprzyjemniejszym dla użytkownika wyróżnikiem tego modelu jest cena – i nie jest to efekt oszczędzenia na jakości.

Unique Wau

Pokrycie z elastomeru jest trwałe, ale uniemożliwia „wiercenie się” na krześle i jest na tyle twarde, że na fotelu będzie niewygodnie osobom bardzo szczupłym. Dla osób o wzroście powyżej 185 cm fotel jest za niski, kończy się zakres regulacji wysokości zagłówka. W szerokim siedzisku zmieszczą się tęższe osoby. Fotel przypadnie do gustu tym, którzy lubią mocne podparcie części lędźwiowej. Ten element można regulować wraz z całym oparciem, można także ustawić jego wysunięcie. Ustawienie maksymalnej siły oporu wychylenia sprawia, że mimo odblokowanego bujania oparcie blokuje się w pionie, co jest wygodne.


Tagi: testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto