A A A

Zamiast Photoshopa

PC Format 02/2011
Photo Pos Pro to jeden z nielicznych bezpłatnych programów, który ma możliwości zbliżone do najlepszych komercyjnych edytorów zdjęć. Pokażemy, jak korzystać z jego najbardziej przydatnych narzędzi. [Bartłomiej Mrożewski]

Zaawansowana korekcja jasności i koloru fotografii

Photo Pos to jeden z nielicznych darmowych programów, który ma profesjonalne funkcje do korekcji obrazu, niezbędne do starannego i świadomego ulepszania fotografii. Przydają się, gdy chcemy poprawić bardzo nieudane zdjęcia, albo odwrotnie, gdy trzeba wprowadzić bardzo subtelne korekty do zdjęć, związane z przygotowaniem ich do druku lub pokazania w galerii online. 


Po otwarciu zdjęcia przejrzyj w pierwszej kolejności rozkład tonów na fotografii, czyli histogram, w celu ustawienia punktów czerni i bieli. Wybierz z menu Image, Histogram. Teraz w oknie Podgląd za pomocą strzałek w górnej części wykresu Wyrównanie poziomów ustaw punkt czerni na początku wykresu tonów, a następnie ustaw punkt bieli na końcu wykresu. To poprawi kontrast.




Jeśli chcesz bardziej precyzyjnie dopasować kontrast zdjęcia, możesz użyć znanego z profesjonalnych programów narzędzia Krzywe. W tym celu kliknij w menu polecenia Colors, Cuves. W oknie Curves możesz skorzystać z kilku predefiniowanych ustawień, np. Fine Contrast.crv, które zwiększa ogólny kontrast zdjęcia, lub Fine Brightness.crv, które poprawia jasność. Jeśli chcesz stworzyć własne ustawienie, kliknij przycisk New.


Okno edycji krzywych jest dość skomplikowane. Dwa środkowe z czterech rzędów przycisków z prawej strony wykresu służą do wyboru kanałów, które chcesz edytować. Oprócz kanału jasności (wybrany domyślnie) możesz edytować kanał barwy (żółta ikona) i nasycenia (biała ikona). A także trzy kanały kolorów podstawowych (trzy ikony w trzecim rzędzie od góry). Na razie zostawiamy ustawienia niezmienione i przystępujemy do edycji jasności.



Aby dopasować krzywą, należy utworzyć na niej przynajmniej jeden punkt kontrolny. W tym celu zaznacz środkową ikonę w dolnym rzędzie i kliknij środek wykresu. Kiedy pojawi się punkt, wybierz narzędzie przemieszczania punktów na krzywej. Jeśli chcesz rozjaśnić zdjęcie, przesuń punkt do góry, jeśli przyciemnić – przesuń punkt w dół. Aby sprawdzić efekt edycji na zdjęciu, kliknij przycisk Preview.



Za pomocą Krzywych możesz także sterować kontrastem. Pozostając w tym oknie, dodaj drugi punkt na krzywej. Następnie przesuń pierwszy punkt w dolną część wykresu i obniż go nieco. Drugi punkt ustaw w górnej części wykresu i przesuń go do góry. W ten sposób przyciemnisz cienie i rozjaśnisz światła, zwiększając dynamikę zdjęcia. Jeśli chcesz usunąć jeden punkt z wykresu, zaznacz go i kliknij ikonę z prawej strony, w dolnym rzędzie.


Krzywe świetnie się sprawdzają także przy korekcji koloru. Jeśli zdjęcie ma dominantę barwną, np. jest zaniebieszczone, możesz usunąć ten problem, obniżając jasność kanału o tej samej barwie. W tym celu ogranicz działanie krzywych tylko do kanału niebieskiego, utwórz punkt kontrolny na środku i przesuń go do dołu. Każde ustawienie krzywych możesz zapisać w pliku, klikając ikonę Save Curves.



Jeśli chcesz zmienić barwę zdjęcia w wybranym zakresie, np. sprawić, żeby liście jesiennego drzewa nabrały barwy czerwonej, możesz użyć narzędzia zamiany koloru. Kliknij w menu Colors, Replace, co spowoduje wyświetlenie okna Color Replace. Tam naprowadź mysz na miniaturkę i kliknij kolor, który chcesz zmienić. Pojawi się on w polu Source Color.


Kolor możesz także zdefiniować za pomocą palety. W tym celu kliknij pole Source Color, następnie w oknie Kolor wybierz barwę, którą chcesz zastąpić. Zakres zastąpienia określasz w sekcji Replacement Range. Im większa będzie wartość Tolerance, tym większe spektrum koloru zostanie objęte zmianą. Aby zmienić barwę, przesuń suwak Hue, obserwując zmiany na podglądzie. Do zmiany nasycenia koloru służy suwak Sat.



Program ma także inne narzędzia do korekcji koloru. Aby zwiększyć nasycenie w całym spektrum kolorów, kliknij: Colors, HSL. Następnie w oknie dialogowym HSL przesuń suwak  Saturation, tak by opcja miała wartość +10–15. Innym zastosowaniem tego okna dialogowego jest konwersja zdjęcia na czarno-białe. Wówczas musisz ustawić suwak z lewej strony, tak by wartość Saturation wynosiła -255.


Kolejnym ważnym zabiegiem jest wyostrzanie fotografii. W Photo Pos można to zrobić na kilka sposobów, ale polecamy tylko jeden – maskę wyostrzającą. Ten filtr wyróżnia się możliwością precyzyjnej kontroli nad efektem wyostrzania. Maskę wyostrzającą znajdziesz w menu po kliknięciu:  Filters, Sharpen Image, Unsharp Mask.



Okno parametrów ma inny układ niż to znane z Photoshopa. Tylko suwak Threshold ma takie samo działanie. Określa różnicę w poziomach jasności między krawędziami, które podlegają wyostrzeniu. Im większa wartość Threshold, tym słabsze wyostrzenie. Najlepiej ustawić wartość w przedziale 0–5. Level (%) to siła wyostrzenia. Trzeba ją dobrać pod kontrolą wzroku. Sigma (x100) pozwala ustawić zasięg wyostrzenia. Trzeba go ustawić eksperymentalnie, nie powinien przekraczać wartości 50.


Ostatnim narzędziem niezbędnym przy profesjonalnej korekcji zdjęć jest pędzel klonowania Clone Brush. Pozwala on na kopiowanie fragmentów obrazu, na przykład w celu usunięcia niepotrzebnego elementu ze zdjęcia. Po zaznaczeniu narzędzia na palecie spójrz na okno opcji narzędzia, które teraz pozwala dobrać opcje działania tej funkcji.


Suwaki WidthHeight pozwalają dobrać odpowiednio szerokość i wysokość pędzla. Dla udanego klonowania równie ważna jak wielkość jest miękkość pędzla. Domyślnie jest wybrana największa miękkość, co w większości zastosowań sprawdza się najlepiej, bo pozwala wtapiać klonowane piksele w otoczenie. Jeśli chcesz zmniejszyć miękkość, co przydaje się dla uzyskania większej precyzji przy przenoszeniu drobnych detali, przejdź do zakładki Advanced i zmniejsz wartość opcji Feather.


Używając Pędzla klonowania, trzeba będzie modyfikować przezroczystość, którą ustawiasz w zakładce Type. Niska wartość oznacza, że piksele będą nakładane tak, by przebijało tło. Wysoka wartość oznacza, że piksele będą silnie przykrywały tło. Pozostałe parametry narzędzia pozostaw bez zmian. Zanim zaczniesz kopiować, ustaw kursor nad obszarem źródłowym i kliknij prawym klawiszem myszy. Następnie przenieś kursor na obszar docelowy i klonuj piksele, klikając lewym klawiszem myszy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto