Podstawowe informacje
W artykule:
- Od czego zależy dobór pamięci
- Komu przyda się szybka pamięć
- Porady przydatne przy zakupie pamięci
- Wyjaśnienie oznaczenia timingów (opóźnień)
- Test 7 tanich oraz 10 droższych zestawów pamięci
Dobór pamięci zależy od przeznaczenia komputera. Jeśli ma to być klasyczny komputer domowy, warto poszukać najtańszych, ale markowych pamięci o określonej pojemności, czyli zazwyczaj dwóch modułów po 2 GB każdy (by umożliwić szybszą pracę dwukanałową).
Większą wagę należy przywiązać do pamięci w sytuacji, kiedy komputer ma stanowić podstawę do ambitniejszych zadań, np. będzie pełnił rolę stacji roboczej do tworzenia grafiki. W takim wypadku dobrze jest kupić moduły lepszej jakości, najlepiej wyposażone w radiatory. W ten sposób ograniczymy do minimum ryzyko niestabilnego działania komputera podczas wytężonej pracy. Jednak nawet w przypadku takich zastosowań nie należy przesadzać z ceną pamięci, bo ich potencjał może być zmarnotrawiony, a my niepotrzebnie poniesiemy koszty.
Naturalnie w przypadku wszystkich zastosowań obowiązuje również zasada, że im więcej pamięci, tym lepiej. Zamiast więc kupować ekstremalnie drogie i szybkie pamięci, lepiej nabyć tańsze moduły o dwukrotnie większej pojemności, za które zapłacimy tyle samo.
Zupełnie innym zastosowaniem jest overclocking. Użytkownicy mają wtedy specyficzne wymagania. To właśnie z myślą o nich są konstruowane bardzo szybkie moduły, potrafiące pracować z ekstremalnie wysokimi częstotliwościami. Są one bardzo drogie i niestety nie powodują drastycznego zwiększenia wydajności komputera, choć cena może sugerować coś zupełnie innego. Umożliwiają za to znaczne zwiększenie częstotliwości szyny bazowej, a zatem także prędkości procesora. Poza tym nie stanowią ograniczenia przy bardzo mocno podkręconym procesorze.
Na zakupach
Najważniejsza jest kompatybilność modułów z konkretnym rodzajem procesora i płyty głównej. O ile ta pierwsza cecha może być określona przez producenta samych pamięci, o tyle z drugą jest już spory problem. Wprawdzie producenci płyt głównych starają się informować, jakie moduły pamięci są obsługiwane przez daną płytę główną, ale korzyść z tego jest niewielka, gdyż publikowane listy pamięci RAM obejmują skromny wycinek oferty rynkowej. Poza tym oferta pamięci RAM zmienia się błyskawicznie, często zastępując całkowicie dotychczas sprzedawane moduły zupełnie nowymi.
Jak zatem postępować, gdy nie ma pewności, czy pamięci będą współpracowały z płytą? Niestety, kupując RAM, trzeba podjąć to ryzyko. Na szczęście jest ono niewielkie. Można np. zawczasu umówić się ze sprzedawcą na wymianę zakupionych modułów na inne w przypadku wystąpienia problemów.
Wyższe wymagania
Dlaczego w przypadku komputerów domowych wydajność pamięci nie ma wielkiego znaczenia, a w komputerach przeznaczonych dla entuzjastów jest to podstawa? Częstotliwości pracy procesora i pamięci są ze sobą ściśle powiązane. W wielu wypadkach zwiększenie częstotliwości procesora odbywa się w wyniku zwiększenia przyspieszenia szyny głównej. Ta z kolei wyznacza zegary dla pozostałych komponentów zainstalowanych na płycie głównej, także dla pamięci.
Jeśli nie podkręcasz procesora, również częstotliwość pamięci nie będzie zwiększana – dlatego wystarczy jakakolwiek pamięć. W przypadku overclockingu źle dobrane moduły mogą w znacznym stopniu ograniczyć wynik podkręcania, nawet jeśli sam procesor będzie miał bardzo duży potencjał.
Jakość pamięci jest bardzo ważna w przypadku wszystkich współczesnych procesorów, których integralną część stanowi kontroler pamięci RAM. A najnowsza linia procesorów Intela (Sandy Bridge) jest przypadkiem szczególnym, bo w tych układach (i to tylko w wybranych odmianach) overclocking jest realizowany przez zmianę mnożnika, a nie zmianę prędkości szyny systemowej. Wydawałoby się zatem, że szybkie pamięci nie mają już tak dużego znaczenia, ale niezupełnie tak jest. Otóż procesor pracujący z wyższą częstotliwością częściej odwołuje się do banków pamięci. Zatem lepiej jest nabyć nieco szybsze moduły, np. działające z efektywną częstotliwością 1600 MHz zamiast rekomendowanej 1333 MHz.