W artykule:
- Metody zmiany wyglądu systemu
- Czy modyfikacja interfejsu jest bezpieczna?
- Porównanie 6 bezpłatnych i dwóch komercyjnych programów do modyfikacji wyglądu systemu
Windows ma wbudowany zestaw funkcji do zmiany wyglądu interfejsu. Za ich pomocą możesz na przykład zmienić tapetę pulpitu, zmodyfikować ikony, zastosować tzw. kompozycje wizualne, które zmieniają wygląd systemu, choć w ograniczonym stopniu.
Za pomocą funkcji systemowych nie można jednak zmienić na przykład wyglądu menu Start, paska zadań, wielu ikon jednocześnie.
Alternatywny pulpit
Ciekawym sposobem zmiany wizualnej strony systemu jest stosowanie specjalnych programów nakładek całkowicie zastępujących standardowy pulpit systemu Windows. Przykładem takiego programu jest Stardock DesktopX 4. Za jego pomocą można również importować gotowe środowiska z bibliotek obiektów udostępnianych online. Tego typu rozwiązanie jest bezpieczne, ponieważ prawdziwy pulpit Windows wciąż działa „w tle”. Dzięki temu łatwo powrócić do domyślnych ustawień systemu, na przykład w razie awarii nakładki.
Alternatywna powłoka
Niektórzy programiści, chcąc uzyskać całkowitą zmianę graficznego środowiska systemu Windows, zaprojektowali od podstaw alternatywne powłoki systemowe (ang. system shell). Tego typu oprogramowanie również znalazło się w naszym teście. Jednak wszystkie tego typu programy są albo niestabilne, albo na tyle trudne w obsłudze, że niezaawansowany użytkownik może mieć problemy z korzystaniem z zamiennika Eksploratora Windows. Jedynie projekt KDE ze swoją powłoką Plasma Desktop zasługuje na uwagę, ale głównie ze względu na bogaty zestaw aplikacji dodatkowych, a nie tylko funkcje samej powłoki.
Bezpiecznie i efektownie
Jeżeli chcesz znacznie zmienić wygląd Windows, nie tracąc jego funkcji, użyj oprogramowania, które umożliwia nałożenie na graficzne elementy systemu różnych motywów graficznych. Modyfikacje są przeprowadzane w sposób, który zawsze umożliwia powrót do standardowych ustawień systemu i użytkownik na żadnym etapie zmian nie traci dostępu do podstawowych narzędzi systemowych, paska zadań, panelu sterowania, konsoli administracyjnych itp.