Pierwszy skrypt
Uruchom środowisko PowerShell ISE. Teraz w oknie kodu skryptu wpisz następujące sześć linii:
W pierwszych dwóch wierszach (1) definiujesz dwie zmienne: pierwsza określa nazwę komputera (ponieważ chodzi o komputer lokalny, na którym uruchamiasz skrypt, używamy zwrotu localhost), natomiast druga określa docelowe miejsce zapisu wynikowego pliku z listą procesów. W naszym przykładzie plik ten nosi nazwę Procesy.txt i zostanie zapisany w folderze C:\Raport. Uwaga! Folder docelowy (tu: C:\Raport) musi już istnieć na dysku przed uruchomieniem skryptu (można by oczywiście rozbudować skrypt o polecenie tworzenia folderu czy weryfikację obecności miejsca docelowego, ale na razie to pominiemy, by zachować jak najkrótszą formę skryptu).
Linia trzecia (2) to polecenie wypisania na konsoli komunikatu zamkniętego w cudzysłowach.
Kolejna linia (3) zawiera polecenie typu cmdlet: Get-WmiObject. Polecenie to służy do „wydobycia” informacji z podsystemu Windows Management Instrumentation. O bazie WMI będziemy jeszcze wielokrotnie mówić w kolejnych artykułach dotyczących PowerShella. Tutaj polecenia tego użyliśmy, by skrypt odczytał informacje z WMI dotyczące procesów (klasa win32_process).
W linii piątej (4) następuje wybór obiektów z odczytywanej klasy – zgodnie z wcześniejszymi założeniami interesuje nas nazwa procesu (name), identyfikator procesu (processID) oraz rozmiar zestawu roboczego pamięci dla każdego procesu (WorkingSetSize). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozbudować skrypt o dodatkowe informacje udostępniane w ramach klasy win32_process. Więcej informacji na temat obiektów tej klasy znajdziesz na witrynie MSDN Windows Dev Center: http://pcformat.pl/u/192
Ostatnia linia skryptu (5) to formatowanie wyjścia. W tym przypadku polecenie Format-Table ustawia format tabeli, która następnie zostaje zapisana w pliku wyjściowym zadeklarowanym zmienną $file.
Skrypt jest gotowy. Kliknij widoczny na pasku narzędziowym przycisk Play lub wciśnij klawisz [F5], by go uruchomić. Program PowerShell ISE poinformuje, że skrypt będzie zapisany. Wybierz jakiś stały folder na dysku, w którym będziesz zapisywał swoje skrypty. Kliknij przycisk OK.
W oknie konsoli pojawi się komunikat Zbieram dane. Dokładnie taki, jaki jest zadeklarowany w kodzie skryptu (linia (3)), a po chwili zobaczysz poziomą linię oznaczającą koniec wykonania skryptu. Teraz pozostaje tylko otworzyć folder C:\raport, by zobaczyć w nim plik tekstowy Procesy.txt. Po otwarciu tego pliku zobaczysz listę procesów działających na twoim komputerze.