Zalety głośników 2.1 oraz 2.0
- Jakość dźwięku lepsza niż głośników wbudowanych w laptopa
- Osobny subwoofer zapewnia mocny, ciepły bas
- Możliwość nagłośnienia nawet sporego pomieszczenia
- Możliwość odtwarzania dźwięku z różnych źródeł
Rodzaj stosowanego nagłośnienia komputera zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Najtańszym, uniwersalnym i popularnym rodzajem nagłośnienia jest zestaw stereo typu 2.0 lub 2.1.
Rodzaje zestawów
W zestawach głośnikowych
w każdej z dwóch kolumn znajduje się przynajmniej jeden przetwornik dźwięku. W nieco droższych głośnikach są dwa lub nawet trzy – takie rozwiązanie nazywa się dwu- lub trójdrożnym. Każdy przetwornik odtwarza określony przedział częstotliwości, dzięki czemu można uzyskać szerokie pasmo przenoszenia. W zestawach 2.1 stosuje się dodatkowy, trzeci głośnik niskotonowy, który ma tylko jeden przetwornik dźwięku, odpowiedzialny za najniższe tony. Ponieważ subwoofer ma duże rozmiary, odtwarza znacznie niższe częstotliwości niż głośniki zestawu 2.0.
Parametry
Jednym z najważniejszych parametrów jest skuteczna moc zestawu, tzw. RMS – zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt watów. Im jest wyższa, tym zestaw zagra głośniej. W praktyce przetworniki dźwięku mają różną efektywność, również straty mocy na elementach elektronicznych są różne, więc i tak wytwarzają inne ciśnienie akustyczne.
Innym parametrem jest pasmo przenoszenia, które powinno zawierać się w przedziale od 20 Hz do 20 kHz. W przypadku głośników komputerowych dolną granicę stanowi zwykle 40, 50 czy nawet 100 Hz. Odtwarzanie wysokich częstotliwości rzędu 10–20 kHz jest technicznie znacznie łatwiejsze do zrealizowania, jednak przeciętny zestaw też sobie z tym nie radzi.
Na jakość brzmienia wpływa także wiele detali, które trudno zmierzyć i ocenić: rodzaj materiałów, z jakich wykonane są przetworniki, kształt membran, wielkość i materiał obudowy, membrany pasywne itd.
Użytkowanie
Głośniki mają też wiele detali wpływających na codzienne użytkowanie. Wspomnieć trzeba choćby o długości kabli i sposobie ich podłączenia – od tego zależy, czy głośniki da się ustawić na biurku w odpowiedni sposób. Niekiedy podłączenie bywa proste – sygnał audio jest doprowadzany do subwoofera, a stamtąd do dwóch pozostałych głośników. Jednak w wielu przypadkach plątanina kabli jest większa niż można przypuszczać – głównie za sprawą przewodowego pilota, na którym znajduje się włącznik, regulator głośności, wyjście słuchawkowe itd.
Kolejna sprawa to sam zestaw elementów regulacyjnych i złączy. Teoretycznie wystarcza jedno wejście audio i regulacja siły głosu, a zestawy 2.1 dodatkowo mają regulację natężenia basów.
Oprócz analogowego wejścia audio głośniki często mają też wyjście słuchawkowe, czasem jest też drugie wejście audio, służące do podłączenia telefonu, tabletu czy jakiegokolwiek analogowego źródła dźwięku. Dobre zestawy mają optyczne wejście S/PDIF, które zapewnia najwyższą jakość dźwięku. Najbardziej rozbudowane mają wbudowane radio, interfejs Bluetooth czy gniazda USB i SecureDigital do odtwarzania muzyki z pamięci flash.