dyktowanie w języku polskim
Dużym producentem oprogramowania, który rozwija narzędzia rozpoznające polską mowę jest Google. Smartfony pracujące pod kontrolą Androida reagują już na wiele poleceń, a Asystent Google to pierwszy asystent dostosowany do naszego języka. Na razie trzeba jeszcze poczekać na możliwość kompleksowej obsługi systemu, ale podczas dyktowania polskiego tekstu narzędzia Google spisują się wyśmienicie.
Aby skorzystać z funkcji dyktowania, trzeba uruchomić Dokumenty Google w przeglądarce Chrome. Otwórz stronę docs.google.com i kliknij pole ze znaczkiem +, by utworzyć nowy dokument (1). Rozwiń menu Tools i wybierz polecenie Voice typing.
Rozwiń listę B>(2) i ustaw na niej język polski. Włącz funkcje dyktowania, klikając mikrofon. Możesz już rozpocząć dyktowanie tekstu. Szkoda tylko, że wybranie języka polskiego wyłącza rozpoznawanie komend pozwalających formatować dokument.Dostępne są one w języku angielskim.
Ustawienia prywatności
Jeżeli któryś z programów rozpoznających mowę nie współpracuje prawidłowo z mikrofonem, być może odpowiedzialne są za to ustawienia prywatności. Bardzo często bowiem aplikacje i system mają zablokowany dostęp do tego urządzenia. Aby to sprawdzić, otwórz okno ustawień systemu, wybierz kategorię Privacy i grupę Microphone. Kliknij przycisk Change w sekcji Microphopne access for this device i przesuń suwak do pozycji On. Sprawdź również na liście poniżej uprawnienia programów, między innymi Cortany (3). Czasami trzeba też zwrócić uwagę na konfigurację zapory albo antywirusa. Często pilnują one dostępu do urządzeń podłączanych do komputera.