A A A

Procesory od a do i

PC Format 04/2010
Nowe procesory oferują nie tylko wyższą częstotliwość pracy, ale też wiele bardzo ciekawych rozwiązań. Wybór jest więc większy, ale i trudniejszy niż do tej pory. Aby go ułatwić, przetestowaliśmy 16 nowoczesnych, najpopularniejszych procesorów w cenie do 750 zł. [Sebastian Kręzel]

Cechy dobrego procesora

  • DWA RDZENIE
    Większość programów potrafi wykorzystać możliwości dwóch rdzeni. Tylko w niektórych zastosowaniach (grafika, projektowanie i nieliczne gry) lepszy będzie układ czterordzeniowy.
  • CZĘSTOTLIWOŚĆ PRACY
    Wszystkie programy radzą sobie ze spożytkowaniem megaherców procesora, w szczególności dotyczy to gier. Dobrze mieć procesor o wyższym zegarze.
  • ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
    Mniejsza ilość pobieranej energii to nie tylko niższe rachunki za prąd. To przede wszystkim cichsza praca systemów chłodzenia, możliwość wykorzystania tańszego zasilacza, bardziej stabilna praca komputera itp.
  • POJEMNOŚĆ PAMIĘCI PODRĘCZNEJ
    Powinna być możliwie duża, dzięki czemu zmniejsza się liczba odwołań procesora do relatywnie wolnej pamięci RAM.
  • PODATNOŚĆ NA PODKRĘCANIE
    Parametr ten pozwala na zwiększenie wydajności układu w wyniku zwiększenia jego częstotliwości ponad fabryczną wartość. Zależy nie tylko od modelu, ale i od konkretnego egzemplarza.

Blask nowości

Wiele aplikacji ciągle nie potrafi skorzystać z dobrodziejstw wielordzeniowości, ale rozwój nowych układów idzie właśnie w tym kierunku. By to pogodzić, Intel zaproponował ciekawe rozwiązanie Turbo Boost. Jest ono stosowane w procesorach z linii Core i5 oraz Core i7, nie mają go procesory z serii Core i3.

Tubro Boost polega na dynamicznym zwiększaniu częstotliwości rdzeni procesora w zależności od ich obciążenia. Gdy zostają obciążone wszystkie cztery rdzenie, są automatycznie podkręcane o jeden stopień. Jeśli obciążone są tylko dwa rdzenie, ich częstotliwość jest podnoszona do wyższej wartości, a gdy obciąży się tylko jeden rdzeń, jego zegary osiągają jeszcze większą częstotliwość. W tym czasie pozostałe rdzenie są wyłączone i nie pobierają energii. Rozwiązanie to pozwala na całkiem pokaźne zwiększenie taktowania i na efektywniejsze wykorzystanie potencjału procesorów wielordzeniowych w aplikacjach niekorzystających z czterech rdzeni.

Również AMD zapowiada technologię podobną do Turbo Boost, która być może zostanie nazwana Dynamic Performance Boost. Ma się pojawić w 6-rdzeniowych układach AMD Phenom II X6.

Dodatkowo, do niektórych nowych modeli Intela znów zawitała technologia hiperwielowątkowości (Hyper-Threading), pozwalająca na przetwarzanie dwóch wątków przez każdy rdzeń procesora. Inną nowością jest zintegrowanie z procesorem kontrolerów pamięci DDR3 (nowość w układach Intela) i szyny PCI Express, a nawet układu graficznego. Ten ostatni jest rozwinięciem dobrze znanego układu Intel GMA 4500HD i świetnie sobie radzi w zadaniach multimedialnych i biurowych. Niespecjalnie nadaje się do nowych gier, bo jego wydajność jest zbyt niska.

W przypadku grafiki zintegrowanej z procesorem należy się jeszcze jedna uwaga. Abyś mógł z niej skorzystać, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią płytę główną wykorzystującą chipset H55, H57 lub Q57. Procesor ten będzie pracował także poprawnie na płycie z chipsetem P55, jednak wykorzystanie grafiki wbudowanej w procesor nie będzie możliwe.

Intel Turbo Boost poprawia wydajność procesora

Programy obciążają procesory w różny sposób – niektóre wykorzystują tylko jeden rdzeń procesora, inne – dwa rdzenie, a tylko niektóre potrafią wykorzystać wszystkie rdzenie (rysunki u góry). Procesory Intela z technologią Turbo Boost oferują jednak wyższą wydajność, ponieważ automatycznie zwiększają częstotliwość w zależności od obciążenia rdzeni (żółty kolor na rysunkach u dołu). Częstotliwość najbardziej rośnie w programach jednowątkowych, najmniej – przy wielowątkowych. By oszczędzić energię, nieużywane rdzenie są wyłączone.

Wybieramy procesor

Decyzja o wyborze procesora rzutuje na dobór płyty głównej i pamięci RAM. To z kolei przekłada się na potencjał rozbudowy komputera, możliwych wariantów jego ewolucji oraz kosztów samego zestawu. Zatem wybranie procesora ma o wiele poważniejsze konsekwencje niż mogłoby się wydawać.

Obecnie standardem jest procesor dwurdzeniowy, większość aplikacji potrafi wykorzystać jego cały potencjał. Dla przeważającej części osób właśnie taki układ jest optymalnym wyborem. Bardzo atrakcyjnie prezentują się układy AMD, których cena jest adekwatna do wydajności. Poza tym linia tych układów jest cały czas rozwijana, a do tego obywa się jak dotąd bez poważniejszych zmian podstawki (nowe procesory można instalować w starszych komputerach).

Z kolei w przypadku Intela wśród modeli dwurdzeniowych dużą popularnością cieszą się układy Core 2 Duo. Są droższe od procesorów AMD, ale też z reguły szybsze. Do poprawnej pracy procesory tej rodziny wykorzystują starsze pamięci DDR2, które dodatkowo są nieco tańsze niż współczesne DDR3. Niestety, rozwiązanie to jest przestarzałe i w przyszłości będziesz miał problemy z wymianą procesora czy dołożeniem pamięci RAM.

Obecnie najciekawszą propozycją są układy z rodziny Core i3, i5 oraz i7. Są bardzo wydajne, wyposażone w nowe technologie i w dodatku stwarzają możliwości rozbudowy. Jednocześnie jest to najdroższe rozwiązanie, bo płyty główne do tych procesorów są o 100–150 zł droższe niż do pozostałych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto