A A A

Zaproś SI do współpracy

PC Format 2/2017
Oszczędzają czas, zwiększają produktywność i nieco ułatwiają życie polecamy kilka przydanych aplikacji i usług, które opierają się na sztucznej inteligencji i mogą pomóc w realizacji wielu zadań. Grzegorz Kubera

Nauka języków

Duolingo przygotowało specjalne boty oparte na sztucznej inteligencji, z którymi możesz prowadzić konwersacje w wybranym języku i odgrywać scenki tematyczne, np. zamawianie pizzy, wzywanie taksówki czy rozmowę o szukaniu nowych klientów.

Obecnie Duolingo pozwala uczyć się za pomocą botów języków francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Po założeniu konta na https:/pl.duolingo.com lub w aplikacji smartfonowej trzeba ukończyć kilka testów sprawdzających wiedzę z danego języka i zdobyć trzy punkty – wtedy boty zostaną odblokowane. Aby to zrobić, należy włączyć tryb For English speakers – wtedy będziesz mógł korzystać z innych języków niż angielski.

Ukończ trzy wybrane testy np. z niemieckiego, a następnie kliknij ikonę duszka widoczną na dole ekranu, by przejść do ekranu z botami. Zacznij prowadzić konwersację z botem w taki sposób, jak rozmawiasz ze znajomymi. Za poprawnie prowadzoną konwersację będziesz otrzymywać punkty doświadczenia.

Zarządzanie zadaniami

Z kolei Gluru (https://gluru.co) pełni funkcję asystenta, który działa w formie aplikacji webowej, mobilnej na Androida i, w wersji beta, na iOS. Z Gluru korzystają takie firmy jak Dropbox czy LinkedIn, więc można powiedzieć, że aplikacja cieszy się już dość dużą popularnością.

Aby skorzystać z Gluru, kliknij przycisk Sign-up for free widoczny w prawym górnym rogu serwisu. Następnie wybierz Sign in with Google. Gdy się zalogujesz, Gluru poprosi o pozwolenie m.in. na wyświetlanie poczty i zarządzanie nią, wyświetlanie plików na Dysku Google i zarządzanie nimi, jak również zarządzanie kalendarzami. Chcąc korzystać z asystenta, musisz wyrazić na to zgodę. Kliknij przycisk Glad to be here!. Asystent poinformuje, że w zakładce Stream znajdziesz wszystkie aktywności połączone z twoim kontem – kliknij przycisk Sounds good. W prawym dolnym rogu kliknij ikonę plusa, aby dodać nowe zadanie. W polu Remember to wpisz zadanie, które chcesz wykonać, a w części Schedule to wybierz datę jego realizacji. Następnie kliknij Schedule. Zadanie możesz zmodyfikować albo oznaczyć jako wykonane, klikając przycisk strzałki w zielonym kwadracie. Gluru będzie wysyłał przypomnienia na twój e-mail.

Po pewnym czasie asystent nauczy się, jak pracujesz oraz jakie zadania często się powtarzają – będzie mógł wtedy zaproponować ich automatyczne dodawanie, jak również podpowie, jeśli dodasz za dużo zadań, ponieważ z historii pracy będzie wynikać, że niektóre z nich wykonujesz jednak dłużej niż zakładasz. Jeżeli będziesz regularnie używał Gluru i uczciwie wypełniał wszystkie pola, mniej więcej po miesiącu przekonasz się, że sprytny asystent jest przydatny i faktycznie oszczędza czas oraz pozwala na lepszą organizację czynności wykonywanych w pracy oraz innych zadań składających się na codzienną rutynę.

Stwórz własną SI

TensorFlow (  www.tensorflow.org) to sztuczna inteligencja Google’a na licencji open source, więc wszyscy mogą z niej korzystać za darmo. Ta obszerna biblioteka do obliczeń numerycznych z wykorzystaniem wykresów przepływu danych może działać na wielu różnych systemach z jedno- lub wielordzeniowymi procesorami CPU i GPU, jak również na urządzeniach mobilnych. Obsługiwane języki programistyczne to Python i C++. Osoby, które chcą spróbować z TensorFlow, mogą liczyć na duże wsparcie specjalistów, w tym bazę z poradnikami. Początkowo zabawa z SI może wydać się mało przystępna, ale kiedy opanujesz jej fundamenty, będziesz mógł opracować własną sztuczną inteligencję. Wszystkie potrzebne materiały znajdują się na stronie.


Tagi: nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto