Opisy wybranych kart graficznych do 750 zł
1. miejsce - Asus EAH6870 DC/2DI2S/1GD5
Najwydajniejsza karta w grupie cenowej do 750 zł. W porównaniu do konstrukcji referencyjnej cechuje się pracą z nieco wyższymi częstotliwościami. Przełożyło się to na niewielkie podniesienie wydajności. Ponadto opisywany model został wyposażony w firmowy, opracowany przez Asusa, system chłodzenia – o dużej skuteczności, a jednocześnie cichej pracy. Jest on w stanie sprostać pracy z jeszcze wyższymi częstotliwościami, bo producent przewidział możliwość dodatkowego podkręcania częstotliwości zegara karty. Co więcej, możliwe jest także zwiększanie napięcia dla procesora graficznego, co zaowocuje dodatkowym wzrostem wydajności. Wszystko to może być realizowane z poziomu oprogramowania Asusa.
PLUSY:
- Jakość wykonania
- Wysoka wydajność
- System chłodzenia
MINUSY:
2. miejsce - Vertex3D VX6850 1GBD5-DHX
Marka ta stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku. I aby zaistnieć, producent musiał zaoferować dobrej jakości produkty za umiarkowaną cenę. Tak jest właśnie w tym przypadku. Testowana karta ma lekko zwiększone częstotliwości pracy w stosunku do rozwiązań referencyjnych. Dodatkowo, testowany model został wyposażony w firmowy system chłodzenia o dobrej skuteczności rozpraszania ciepła, a jednocześnie cichej pracy. Karta jest w porównaniu do lidera zestawienia wolniejsza o 8–25 proc. w zależności od gry, ale jest też tańsza o blisko 32 proc. Ten model w pełni sprosta wymaganiom typowego gracza. Dobrze poradzi sobie także z nowymi, dopiero zapowiadanymi grami.
PLUSY:
- Atrakcyjna cena
- Ciche chłodzenie
- Podniesione zegary
MINUSY:
4. miejsce - Gigabyte GV-N460OC-1GI
Przedstawiciel starszej generacji kart. W tym wypadku „starszy” wcale nie oznacza jednak „gorszy”. Konstrukcja bazująca na bardzo udanym układzie Nvidii – GeForce GTX 460 1 GB, nadal sprawuje się świetnie i potrafi zdominować nawet nowe konstrukcje z tego segmentu cenowego. Dodatkowo modelowi temu sprzyja fakt, że częstotliwości karty zostały nieco podniesione. Szkoda jednak, że model ten nadal jest dostępny w sosunkowo wysokiej cenie. Poza dobrą wydajnością karta wyróżnia się także wysoką jakością wykonania oraz bardzo cichym i wydajnym systemem chłodzącym. Pozwala on na eksperymentowanie z overclockingiem, i to z całkiem niezłymi rezultatami.
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Zastosowany system chłodzenia
MINUSY:
5. miejsce - Sapphire Radeon HD6790 (11194-00-20G)
Układ Radeon HD6790 ma być bezpośrednim konkurentem układów Nvidii GTX 550 Ti. Jak widać na przykładzie przetestowanej karty, pod względem wydajności Radeon jest jednak w większości testów wydajniejszy. Różnice mogą sięgać nawet 5–18 proc. Nie należy jednak popadać w przesadny optymizm, gdyż w praktyce liczby te przekładają się na wzrost zaledwie 3–5 klatek na sekundę. W niektórych zastosowaniach to właśnie GTX okazuje się lepszy o nawet 20 proc. (to też zaledwie kilka klatek). Przewaga Radeona HD6790 nie jest więc jednoznacznie oczywista. Niemniej karta z Radeonem HD 6790 cechuje się nieco mniejszym poborem prądu. Ponadto relacja ceny do wydajności tej karty jest atrakcyjniejsza.
PLUSY:
- Korzystny stosunek ceny do wydajności
- Dobre chłodzenie
MINUSY:
- Nie zawsze wydajniejsza od GTX 5500 Ti