1. miejsce - Asus RT-AC66U
Router ten pracuje w sieciach 802.11n oraz 802.11ac w najwyższym możliwym trybie (odpowiednio 450 oraz 1300 Mb/s). Jednak nie z tego względu zdobył pierwsze miejsce w naszym teście, bo praktyczna przepustowość jest niższa niż w produktach konkurencyjnych. Wyróżnia się tym, że ma dwa porty USB o szerokich zastosowaniach – od udostępniania plików aż po menedżer pobierania czy synchronizację z usługami chmurowymi. Do unikatowych funkcji należy serwer VPN czy możliwość skonfigurowania zapasowego łącza internetowego. Interfejs jest polskojęzyczny i całkiem wygodny, choć bardzo ponuro wygląda, a aplikacja na smartfony wymaga jeszcze dopracowania.
PLUSY:
- Zakres zastosowań USB
- Zapasowe łącze WAN
- Polski interfejs
MINUSY:
- Niedopracowana aplikacja na Androida
2. miejsce - Asus RT-AC56U
Model ten jest nieco tańszym odpowiednikiem RT-AC66U. Różni się od niego nie tylko brakiem zewnętrznych, wymiennych anten. Ma też wolniejsze interfejsy Wi-Fi – 300 Mb/s w standardzie 802.11n oraz 867 w standardzie 802.11ac. Realna przepustowość w pasmie 2,4 GHz jest stosunkowo niska, bo wynosi zaledwie 100 Mb/s, za to w pasmie 5 GHz, przy połączeniach 802.11ac – nieco ponad 400 Mb/s. Atutem modelu RT-AC56U jest to, że jeden z jego portów USB jest dostępny w wersji 3.0, co pozwala na podłączenie wydajnego dysku i szybsze udostępnianie plików i mediów w sieci lokalnej. Oprócz tego sprzęt zapewnia taki sam zakres zastosowań, ma polski interfejs, serwer VPN, funkcję zapasowego łącza internetowego itd.
PLUSY:
- Zakres zastosowań USB
- Zapasowe łącze WAN
- Polski interfejs
MINUSY:
- Niedopracowana aplikacja na Androida
3. miejsce - TP-Link Archer C7
Najtańszy router spośród tych, które pracują w najszybszym możliwym trybie Wi-Fi, czyli 450/1300 Mb/s. Realnie osiąga świetną, choć nierekordową przepustowość 195 oraz 450 Mb/s. Jest to urządzenie sprawnie działające i proste. Zestaw funkcji jest podobny do wielu innych modeli tego producenta. Jednym z ponadstandardowych elementów wyposażenia są dwa porty USB 2.0, które służą do udostępniania plików w sieci domowej lub przez FTP, a także drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Firma TP-Link oferuje także niezłą, darmową aplikację Tether na smartfony, która umożliwia skorzystanie z kilku podstawowych funkcji routera.
PLUSY:
- Przepustowość Wi-Fi
- Dwa porty USB
- Aplikacja Tether
MINUSY:
- Brak polskiego interfejsu i instrukcji
- Kontrola rodzicielska
4. miejsce - Netgear R6300
Pod względem konstrukcji router podobny do Asusa RT-AC65U – również z wbudowanymi antenami, przeznaczony do pracy w pionie, wyposażony w dwa porty USB, z których jeden pracuje jako USB 3.0. Zakres zastosowań USB jest jednak bardziej typowy – to tylko udostępnianie plików i drukarek. Router cechuje się łatwą instalacją (np. sam pobiera i instaluje polski pakiet językowy dla własnego interfejsu). W pasmie 5 GHz ma wysoką wydajność, choć korzystając z częstotliwości 2,4 GHz, ledwie osiąga 100 Mb/s. Jedną z ciekawszych funkcji jest licznik ruchu sieciowego, ale pokazuje on niepoprawne wskazania. Dużym plusem jest dobra aplikacja mobilna Netgear Genie, a także program Live Parental Controls do zaawansowanej kontroli rodzicielskiej.
PLUSY:
- Najłatwiejsza instalacja
- Aplikacja Netgear Genie
- Kontrola rodzicielska
MINUSY:
- Słaba wydajność w pasmie 2,4 GHz
- Źle działający licznik
5. miejsce - D-Link DIR-868L
Urządzenie zupełnie niewyglądające jak router, ale większym problemem posiadaczy będzie nie wygląd, lecz błyszczący plastik, którego nie sposób utrzymać w czystości (zresztą podobnie jak w przypadku modeli TP-Link czy Netgear). Router z przodu ma tylko dwie kontrolki (zasilanie i połączenie internetowe), z tyłu wszystkie złącza, w tym jeden port USB 3.0 służący do podłączania dysków i drukarek. DIR-868L pracuje z maksymalną szybkością 450/1300 Mb/s, w praktyce osiągając świetną przepustowość do 232/606 Mb/s (dla obu sieci w pasmie 5 GHz). Do ciekawych funkcji routera należy udostępnianie plików przez internet, a także możliwość współpracy z chmurą mydlink.com, która daje zdalny dostęp do całej domowej sieci. Niestety, usługa nie ma polskiego interfejsu, podobnie jak sam router.
PLUSY:
- Udostępnianie plików
- Integracja z chmurą
- Wydajność Wi-Fi
MINUSY:
- Brak polskiego interfejsu i instrukcji
6. miejsce - Linksys EA6400
Producent chyba pomylił się w specyfikacji urządzenia, bo według niej interfejs Wi-Fi 802.11n powinien pracować z szybkością 300 Mb/s, tymczasem jest szybszy niż w testowanych modelach 450 Mb/s. Wynik był świetny również w trybie 802.11ac, choć nieco niższy od routera D-Linka. Pod względem funkcji model EA6400 jest podobny do innych urządzeń tego producenta – jest konfigurowany przez ładny, choć bardzo powolny interfejs graficzny, do którego nie można się zalogować przez Chrome. Integruje się z chmurą umożliwiającą zdalne zarządzanie. Linksys udostępnia także mobilną aplikację Smart Wi-Fi służącą do tego samego celu. Mało przydatną ciekawostką jest funkcja SimpleTap do parowania smartfonu z NFC i routera za pomocą specjalnej karty dołączonej do zestawu.
PLUSY:
- Wydajność Wi-Fi
- Integracja z chmurą
- Aplikacja Smart Wi-Fi
MINUSY:
7. miejsce - Edimax BR-6478AC
Router marki Edimax jest ponad dwukrotnie tańszy od urządzeń z czołówki naszej tabeli, ale kosztem wydajności, bo Wi-Fi może pracować z szybkością 300/867 Mb/s (jak w Asusie RT-AC56U). Niestety, w praktyce osiągi są znacznie niższe, bo maksymalna zmierzona przepustowość wynosiła zaledwie 285 Mb/s. Router nie ma też portów USB i związanych z tym możliwości. Właściwie jedyną ciekawą cechą jest iQoS – funkcja pozwalająca na łatwe zarządzanie pasmem. Poza tym jest to urządzenie bardzo standardowe, które będzie wystarczające dla przeciętnego użytkownika. Atutem jest polski interfejs, choć jego tłumaczenie jest fatalne, czasem wręcz komiczne, brakuje też pełnej instrukcji.
PLUSY:
- Niska cena
- Łatwa konfiguracja iQoS
MINUSY:
- Słaba wydajność
- Brak USB
- Tłumaczenie interfejsu
8. miejsce - ZyXEL NBG6503
Podobnie jak Edimax BR-6478AC jest to urządzenie najniższej klasy. Zachowuje zgodność ze standardem 802.11ac, ale tylko w trybie 433 Mb/s, więc jest jeszcze dwukrotnie wolniejsze. Najlepszy pomiar, jaki osiągnęliśmy, to 90 Mb/s. To mniej niż w typowym routerze 802.11n, choć jednak za dosyć wysoką (jak na te osiągi) cenę – 320 zł.
Testowany router ZyXEL nie ma portów USB, ponadto porty LAN pracują w standardzie fast ethernet (wszystkie pozostałe modele w teście są gigabitowe). Sprzęt ma wygodny interfejs konfiguracyjny, podzielony na ustawienia podstawowe i zaawansowane, ale bez języka polskiego, co u innych producentów staje się standardem.
PLUSY:
- Niska cena
- Intuicyjny interfejs
MINUSY:
- Słaba wydajność
- Porty fast ethernet
- Brak USB